WŁOCHY: SKRĘT W PRAWO. MOCNY!

WŁOCHY: SKRĘT W PRAWO. MOCNY!

W Italii urny zamknięto dopiero o 23:00, a więc opieram się teraz tylko o bardzo szacunkowe dane:  wydaje się jednak , że na Półwyspie Apenińskim za chwilę będziemy mieli najbardziej prawicowy rząd po II wojnie światowej. Będzie to zresztą 68 rząd w powojennej historii Italii. Oznacza to średnią nieco ponad rok (sic!) na każdy gabinet, co jest absolutnym rekordem nie tylko EWG/UE czy Starego Kontynentu, ale chyba nawet świata.
Czytam w lewicowo-liberalnej „LA REPUBBLICA” wyniki exit poll, z których wynika, że centroprawicowa koalicja Meloni – Salvini - Berlusconi będzie miała bezpieczna większość w „Camera dei Deputati” -czyli w izbie niższej parlamentu w Rzymie, miedzy 26 a 56 mandatów! W Senacie natomiast również będą mieli tzw. spokojną większość miedzy 10 a 30 mandatów na plus.

Dodajmy, że pod naciskiem włoskiej opinii publicznej zmniejszono obie izby parlamentu. I tak Senat teraz liczy „tylko” 200 (było 315) senatorów, a tamtejszy „Sejm” 400 (było 630). Skądinąd, o czym mało kto wie, włoski parlament jest najlepiej w UE płacącym posłom i senatorom parlamentem. Członek Camera dei Deputati i Senato dostaje 11 tysięcy euro i w tej klasyfikacji wyprzedza niemiecki Bundestag i parlament Austrii.

Zatem w Rzymie będziemy mieć „najchudszy”, czyli najmniejszy liczebnie parlament Włoch oraz najbardziej „destra”, czyli prawicowy. Krytycy, także ci z Bożej łaski z Polski, obawiali się, ba, wylewali krokodyle łzy, że nowy rząd może być… prorosyjski. Zwracam uwagę, że co prawda Matteo Salvini biegał w koszulce z Putinem, ale to inny Matteo, a mianowicie Renzi, czyli lewicowy premier Włoch, domagał się publicznie zniesienia sankcji na Rosję...

Z badań, które widziałem w czerwcu 2022, gdy spotykałem się z Giorgią Meloni w Rzymie, wynikało, że spora część społeczeństwa Italii, podobnie jak Francji i Niemiec jest ,delikatnie mówiąc, otwarta na „argumenty” Moskwy . I tak co prawda 39% uważało, że za wojnę w Europie Wschodniej winę ponosi Rosja, ale prawie tyle samo, bo 37% twierdziło, że wojna ta ma miejsce z powodu… Ukrainy (!), USA czy NATO. Obojętnie jaki będzie nowy włoski rząd, będzie musiał rozwiązać problem nastrojów społecznych w tej kwestii…

*tekst ukazał się na portalu wprost.pl (26.09.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. Generał stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel Wiadomości
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. "Generał" stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel

Kariera Władysława Ciastonia to przykład klasycznej drogi komunistycznego cyngla. Zaczynał w latach 40. w UB, błyskawicznie awansując na kierownika bezpieki w Bolesławcu i Wrocławiu. Ostatecznie, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, został szefem Służby Bezpieczeństwa i wiceszefem MSW. To jedna z najbardziej ponurych postaci dyktatury Jaruzelskiego. W wyniku działań Ciastonia i jego resortu wielu Polaków zostało aresztowanych, zamordowanych bądź zmuszonych do samobójstwa.

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach. Kiedy Niemcy wypłacą reparacje? Wiadomości
"Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach". Kiedy Niemcy wypłacą reparacje?

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach; premier Mark Rutte przeprosi za udział kraju w handlu niewolnikami, a król Wilhelm-Aleksander powoła niezależną komisję do oceny udziału monarchii w tym procederze - podkreślił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii. Bruksela milczy Wiadomości
"Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii". Bruksela milczy

Hiszpańskie media donoszą o zamachu socjalistycznego premiera Hiszpanii Pedro Sancheza na hiszpański Trybunał Konstytucyjny

[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE Wiadomości
[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE

"Politico" informowało, że wśród zatrzymanych przez policję i doprowadzonych na przesłuchanie w sprawie podejrzenia korupcji w Parlamencie Europejskim jest wysoki rangą działacz związkowy.

Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji Wiadomości
Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji

Jak donosi portal i.pl, dotychczasowy trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz najprawdopodobniej pozostanie na stanowisku. Mimo dobrego wyniku, jaki polska kadra uzyskała na mundialu w Katarze, zespół był ostro krytykowany zarówno przez kibiców jak i media za styl, w jaki awansował do 1/8 finału mistrzostw świata.

Oszukali nas. Putin niezadowolony Wiadomości
"Oszukali nas". Putin niezadowolony

Władimir Putin wyraził się krytycznie na temat realizacji tzw. "Porozumień Mińskich".

Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. Złapana na gorącym uczynku Wiadomości
Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. "Złapana na gorącym uczynku"

Jak donosi belgijski portal VRT, a potwierdza korespondentka zagraniczna Polskiego Radia Beata Płomecka, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiejgo Eva Kaili została zatrzymana przez policję w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji. 

Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info Wiadomości
Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info

Jak podaje branżowy serwis Wirtualnemedia.pl, współpracę z TVP Info nawiązał znany aktor serialowy Krystian Kukułka. 

Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji Wiadomości
Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji

Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w Waszyngtonie po rozmowach z szefem dyplomacji amerykańskiej. Dodał też, że niewykluczone jest zwiększenie obecności sił USA w Polsce.

Frakcja bankowa w PiS. Patryk Jaki wbił szpilę premierowi Wiadomości
"Frakcja bankowa w PiS". Patryk Jaki wbił szpilę premierowi

Patryk Jaki z Solidarnej Polski był gościem red. Jacka Prusinowskiego na antenie Radia Plus, gdzie skomentował m.in sprawę unijnych środków dla Polski, których wypłatę wstrzymuje Bruksela. Nie gryzł się przy tym język, krytykując sposób negocjacji obrany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe