Kaczyński o możliwości rekarbonizacji Polski: „Jeżeli kryzys pójdzie dalej w tym kierunku…” [WIDEO]

W rozmowie na antenie TVP3 Opole prezes PiS Jarosław Kaczyński został zapytany, czy jest możliwa rekarbonizacja Polski. 
prezes PiS Jarosław Kaczyński Kaczyński o możliwości rekarbonizacji Polski: „Jeżeli kryzys pójdzie dalej w tym kierunku…” [WIDEO]
prezes PiS Jarosław Kaczyński / screen video - TVP 3 Opole

Gościem Tomasza Gduli w programie „Rozmowa Dnia” był Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Tematem były relacje Polski z Unią Europejską, groźby kanclerza Olafa Scholza wobec Polski dotyczące rewizji granic oraz przyznanie Orderu Orła Białego Antoniemu Macierewiczowi. Nie zabrakło również pytań o wciąż niewyczerpane w Polsce złoża węgla i ich wykorzystanie na potrzeby energetyki.

Czy możliwa jest rekarbonizacja Polski?

Jeżeli chodzi o rekarbonizację, to jest sprawa dużo bardziej skomplikowana, bo uwikłana w to wszystko, co wiąże się z naszą przynależnością do Unii Europejskiej, a Unia Europejska, mimo oczywistego kryzysu, nie chce się wycofać z tego programu anty-CO2

– powiedział Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że Polska posiada jeszcze trochę nowych złóż węgla, w szczególności na Lubelszczyźnie, ale także na Śląsku.

Są miejsca, gdzie można jeszcze budować nowe szyby, no i są ściany w istniejących kopalniach, które można uruchomić

– wskazał. Podkreślił jednak, że realizacja takich decyzji zajmuje dużo czasu.

Tylko proszę pamiętać: to wszystko trwa. Ta ściana to jest co najmniej kilkanaście miesięcy, jak dobrze pójdzie. Jeżeli chodzi o nowy szyb, nową kopalnię, to co najmniej kilka lat. Więc tu trzeba podjąć decyzję wtedy, gdy będziemy już znali wszystkie wyznaczniki sytuacji, bo nie można wyrzucać pieniędzy

– mówił prezes PiS. Dodał, że „jednocześnie trzeba się liczyć z tym, co jest zespołem realiów w których działamy”, zapewne nawiązując tym samym do polityki Unii Europejskiej. 

Musimy się z tym – przynajmniej do pewnego stopnia – liczyć. Jeżeli jednak kryzys pójdzie dalej w tym kierunku, to będziemy musieli podjąć bardzo twarde decyzje. W tej chwili jesteśmy już zabezpieczeni, jeżeli chodzi o ilość węgla, który dodatkowo wydobywamy, bo jednak zwiększono tę produkcję

– podsumował Jarosław Kaczyński.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi Wiadomości
Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi

Nie żyje Uładzimir Makiej – minister spraw zagranicznych Białorusi. Polityk miał 64 lata. Wiadomość o śmierci Makieja poinformowało MSZ Białorusi.

Angela Merkel skompromitowana w oczach Niemców Wiadomości
Angela Merkel skompromitowana w oczach Niemców

Jak wynika z przeprowadzonego w tym tygodniu w Niemczech sondażu, zdecydowana większość obywateli nie chciałaby powrotu Angeli Merkel na stanowisko szefa rządu - poinformowała w sobotę agencja dpa.

Bardzo mocne słowa Morawieckiego. To chora logika Rosji Wiadomości
Bardzo mocne słowa Morawieckiego. "To chora logika Rosji"

"Putin chce odebrać życie milionom ludzi, by Rosja była wielka. Nie możemy na to pozwolić. Nigdy nie poddamy się temu barbarzyńskiemu reżimowi i zawsze będziemy wspierać Ukrainę" - zapewnił Morawiecki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe