Kodeks Hammurabiego, UE, Rosja...

Kodeks Hammurabiego, UE, Rosja...

Pochodzący ze starożytności Kodeks Hammurabiego do dzisiaj obowiązuje w polityce międzynarodowej: „oko za oko, ząb za ząb…”. Jak Bruksela blokuje pieniądze z KPO Węgrom (to źle), to Budapeszt natychmiast sięga po polityczną bombę atomową i zapowiada blokowanie sankcji UE wobec Rosji (też źle). Możemy gromić Madziarów, ale pamiętajmy, że to reakcja na decyzję Komisji Europejskiej. W sytuacji, gdy po agresji Moskwy z 24 lutego szczególnie trzeba jedności, Unia i jej kraje członkowskie pokazują, że tej jedności bardzo brakuje. Szkoda, że Bruksela załatwia swoje porachunki- tak odbieram decyzję w sprawie zablokowania środków finansowych dla Budapesztu – gdy mamy wojnę w Europie Wschodniej i potrzeba „wszystkich rąk na pokład”, a nie doraźnych sądów nad niektórymi państwami czy publicznych egzekucji. Oczywiście, że Budapeszt nie powinien tak reagować, ale tak samo jest oczywiste, że Bruksela nie powinna rozpoczynać tej akcji antywęgierskiej, doskonale wiedząc, że już wcześniej, przy ustalaniu jednolitego stanowiska UE-27 w kwestii sankcji wobec Rosji - z Węgrami był problem. Jeżeli chce się ukarać Moskwę, to karanie – tak naprawdę nie wiadomo za co - Budapesztu trzeba było zostawić na potem. Co nie zmienia negatywnej oceny reakcji rządu Węgier.

Komisja Europejska powinna uderzyć się w piersi za złagodzenie sankcji wobec Moskwy w ostatnim, siódmym pakiecie. To swoista schizofrenia, bo Bruksela wychodzi z inicjatywami kolejnych sankcji np. zakazu eksportu rosyjskiego złota, ale w tym samym czasie otwiera różne okna, lufciki, a czasem drzwi w sankcjach już wcześniej uchwalonych. Ta niekonsekwencja Brukseli woła o pomstę do nieba, bo jednocześnie w szeregu krajów (Niemcy, Francja, Włochy) rośnie liczba zwolenników złagodzenia sankcji, a jeszcze bardziej wprowadzania nowych. Jednak ten proces dotyczy również naszego regionu Europy. U naszego południowego sąsiada, w Czechach, w najnowszym sondażu więcej obywateli chce rozmów z Rosją o imporcie energii, niż ich nie chce! Dodajmy do tego to, co dzieje się u innego naszego południowego sąsiada, czyli na Słowacji, gdzie tylko co drugi Słowak popiera przekazywanie broni dla Kijowa (w Polsce aż 91%), a sankcji wobec Rosji chce jedynie trzech Słowaków na pięciu (w Polsce aż 93%!).
Niestety, przedłużająca się wojna i dziwny w kwestii Rosji polityczny slalom Brukseli może zwiększyć takie właśnie „pacyfistyczne” nastroje…

*tekst ukazał się na portalu wio.waw.pl (20.09.2022)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
W polityce unijnej Niemcy ostentacyjnie działają przeciwko nam Wiadomości
"W polityce unijnej Niemcy ostentacyjnie działają przeciwko nam"

Wiceszef MON Marcin Ociepa udzielił wywiadu Wprost.

Ewa Chodakowska zachorowała na nowotwór. Przeszłam operację usunięcia Wiadomości
Ewa Chodakowska zachorowała na nowotwór. "Przeszłam operację usunięcia"

Ewa Chodakowska podzieliła się z internautami przejmującym wyznaniem. Okazuje się, że niedawno przeszła zabieg, który był zabiegiem usunięcia nowotworu.

„To zmiana zasady”. Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska–Argentyna Wiadomości
„To zmiana zasady”. Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska–Argentyna

Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski poinformował na Twitterze o zaskakującej zmianie podjętej przez FIFA dot. sędziowania w meczu Polska–Argentyna.

Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik Wiadomości
Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik

Strzelanina w Straszynie w gminie Pruszcz Gdański. Jak podało Radio Gdańsk, do zajścia doszło w trakcie akcji zatrzymania podejrzanego przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Prokuratura potwierdziła, że doszło do użycia broni.

To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję Wiadomości
To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję

Nowy prezes partii KORWiN Sławomir Mentzen poinformował na Twitterze, iż ugrupowanie zmienia nazwę.

Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala Wiadomości
Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala

Wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis został poważnie pobity podczas balu charytatywnego. Mężczyzna trafił do szpitala. Sprawą zajęła się policja.

Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu” Wiadomości
Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu”

Media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje Clarence Gilyard Jr., któremu największą popularność przyniosły role w „Strażniku Teksasu” oraz „Szklanej pułapce”. Gwiazdor odszedł w wieku 66 lat.

Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO] Wiadomości
Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO]

Obudził się największy czynny wulkan świata. Ostatni raz jego aktywność odnotowano w 1983 roku. W niedzielę tuż przed północą z krateru Mauna Loa wydostała się lawa.

 Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy” Wiadomości
Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy”

– Z pewnością w środę stawię się w pracy w sądzie; jestem jednak przygotowany na każdy zwrot – powiedział PAP warszawski sędzia Igor Tuleya, komentując orzeczenie nowej Izby Sądu Najwyższego, która przywróciła go do obowiązków sędziowskich. Dodał, że nadal nie uznaje tej izby za sąd.

„To była i jest obsesja Donalda Tuska” Wiadomości
„To była i jest obsesja Donalda Tuska”

– Zmiana strategii walki z PiS-em na bardziej agresywną, w postaci wartościowania moralnego, nie podoba się i osłabia zaufanie do Donalda Tuska. Nie udaje mu się stworzenie bloku opozycyjnego. I nie uda mu się, o czym doskonale wiemy. To była i jest obsesja Donalda Tuska – mówił w Radiu Gdańsk prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe