Prezes PGE: Apeluję do samorządowców, aby kupowali węgiel u nas i redystrybuowali go do swoich mieszkańców

W środę 28 września na Nabrzeżu Dworzec Drzewny znajdującego się na terenie Port Gdański Eksploatacja odbyła się konferencja prasowa Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, poświęcona importowi węgla realizowanego przez Grupę PGE. Na miejscu obecny był także Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski Prezes PGE: Apeluję do samorządowców, aby kupowali węgiel u nas i redystrybuowali go do swoich mieszkańców
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski / fot. Robert Wąsik - Tygodnik Solidarność

W czasie konferencji w porcie trwał proces rozładunku 42 tys. ton węgla kamiennego, który przypłynął do Polski z Kolumbii. Zazwyczaj czas transportu węgla z Kolumbii do Polski trwa około trzech tygodni. Węgiel po przybyciu do portu i rozładunku jest przesiewany. Po przesianiu około 30–40% węgla stanowi groszek i orzech, natomiast reszta to miał, który trafia do elektrowni bądź elektrociepłowni. 

„Najbardziej preferujemy węgiel kolumbijski”

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski mówił w czasie wydarzenia, że Polska Grupa Energetyczna sprowadza węgiel z różnych państw, ale najbardziej preferowany jest ten kolumbijski, ponieważ jego parametry są najbardziej zbliżone do węgla, który uprzednio sprowadzano do Polski ze Wschodu

PGE planuje w okresie lipiec–kwiecień sprowadzić do kraju 10 mln ton węgla. W tym roku kalendarzowym będzie to około 8 mln ton. Osiem milionów ton węgla energetycznego to wolumen, który w 2021 roku został zaimportowany z Rosji do naszego kraju. Zatem PGE Paliwa w całości wypełni tę lukę, która powstała po nałożeniu sankcji na węgiel z Rosji. Do tej pory PGE sprowadziła już 4 mln ton węgla. Co miesiąc do polskich portów wpływać będzie około miliona ton tego surowca. 

– Polska Grupa Energetyczna za pośrednictwem swojej wyspecjalizowanej spółki PGE Paliwa, a także innych spółek realizuje konsekwentnie specjalne zadanie nałożone na naszą grupę mające na celu zasypanie tej dziury, która powstała na rynku węgla kamiennego w Polsce po ogłoszeniu embarga na import węgla z Rosji – mówił prezes PGE. 

– Nasz węgiel jest węglem wysokiej jakości o wysokiej wartości opałowej. Jest badany w porcie nadania i porcie odbioru przez niezależne międzynarodowe certyfikowane laboratoria. Każdy transport jest potwierdzony niezależnym certyfikatem – podkreślił Wojciech Dąbrowski i dodał, że parametry węgla kolumbijskiego sprowadzanego przez PGE są najbardziej zbliżone do parametrów węgla rosyjskiego. 

Jakie będą ceny węgla?

Prezes PGE przypomniał również, że PGE Paliwa rozpoczęła sprzedaż importowanego węgla do klientów instytucjonalnych (szpitali, szkół czy ośrodków zdrowia), przedsiębiorców oraz pośredniczących podmiotów węglowych. Cena węgla opałowego typu ekogroszek/groszek lub orzech to około 2100 zł netto plus VAT plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. Cena węgla typu miał energetyczny to około 1700 zł netto plus VAT plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. Minimalny wolumen zamówienia to 25 ton. 

– Chciałbym zwrócić się z apelem do samorządów, do lokalnych włodarzy. W czerwcu wysłaliśmy zapytania do wszystkich ciepłowni w Polsce z ofertą sprzedaży dla nich węgla. Ponownie w lipcu zwróciliśmy się do prawie 3 tys. gmin w Polsce z taką samą ofertą. W ostatnich dniach po raz kolejny zwracamy się do samorządów: węgiel można nabyć w Polskiej Grupie Energetycznej. Apeluję do samorządowców, aby kupowali węgiel u nas i redystrybuowali go dalej swoim mieszkańców, w gminach, gdzie ten węgiel jest potrzebny – zaapelował prezes PGE Wojciech Dąbrowski. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomo kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej - 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe