Biskup Zaporoża: Jeśli Unia się ugnie czeka nas Bucza i Izium pomnożone stokrotnie

Referendum pod lufami karabinów, to kpina z naszych ludzi i naszej wolności – powiedział Radiu Watykańskiemu biskup Zaporoża, któremu podlegają tereny, gdzie Rosjanie przeprowadzili pseudo-referenda. Wskazuje, że to, co się teraz wydarzy na okupowanych ziemiach zależy od postawy Unii Europejskiej. „Jeśli się ugnie czeka nas Bucza i Izium pomnożone stokrotnie” – przestrzegł bp Jan Sobiło.
 Biskup Zaporoża: Jeśli Unia się ugnie czeka nas Bucza i Izium pomnożone stokrotnie

Polski biskup posługujący na tych terytoriach od wybuchu wojny w 2014 roku podkreślił, że sytuacja w Zaporożu się pogarsza. Miasto jest regularnie ostrzeliwane z terenu Rosji. - Wiele osób przygotowuje się do ewakuacji. W razie podejścia Rosjan bliżej będą masowo uciekać, dlatego że nikt nie chce doświadczyć ich barbarzyństwa. Mówi się, że Rosjanie chcą tu stworzyć cmentarzysko patriotów, którzy chcieli bronić Ukrainy – powiedział bp Sobiło.

- Głosy z terenów, gdzie odbywało się pseudo-referendum są bardzo ciche, bo ludzie czują strach nawet głośno mówić o tych sprawach. Głośne są za to wyniki, które były już wcześniej ustalone w Moskwie. Wynika z nich, że zdecydowana większość chce, by te Dzikie Pola zostały przyłączone do Federacji Rosyjskiej, ale prawda jest całkiem inna. Jednak pod lufami karabinów zmuszano ludzi do pójścia na referendum, widzących, że i tak wszystko już ustalono, włącznie z wynikiem. W myśl starej zasady, że nie ważne kto i jak głosuje, ważne kto liczy, a Moskwa policzyła już dawno - obawia się hierarcha. 

- Co nas czeka? Jeśli cała Unia Europejska nie będzie solidarna i nie będzie mówić jednym głosem czeka nas Bucza, Izium pomnożony stokrotnie. Będą prześladowania, tortury, zbiorowe mogiły. Tylko scalona Europa razem ze Stanami Zjednoczonymi może, jeśli zechce, tę wojnę zakończyć bardzo szybko. Pytanie tylko, czy jednak strach przed zimnem, problemami z ogrzewaniem, z ropą, z gazem nie zwycięży. To czas pokaże - dodał.

Bp Sobiło wyznał, że Ukraińcy ze wschodu i południa pokładają nadzieję w Bogu Ojcu, który jest wszechmogący, i przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny proszą, by okazał ich ojczyźnie swoje miłosierdzie. - Ludzie się modlą, nikt nie chce przeżyć tego, co spotkało mieszkańców w Iziumie czy Buczy – zaznaczył bp Sobiło.

- Mówi się, że ta część okupowana południowej Ukrainy – Melitopol, Berdiańsk i jeśli nie daj Boże zajmą Zaporoże, to będzie wielkie cmentarzysko patriotów, ludzi, którzy chcieli bronić Ukrainy. Jeśli wszystkie kraje Unii mówiłyby jednym głosem, to wojna dawno by się już zakończyła. Bardzo dużo zależy od tego, na ile Unia pomoże. Tę wojnę można by zakończyć już jesienią, jeżeli Unia wraz ze Stanami Zjednoczonymi jednoznacznie podtrzyma wszystkie działania militarne Ukrainy - powiedział papieskiej rozgłośni bp Jan Sobiło.

Beata Zajączkowska/vaticannews / Zaporoże


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomo kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej - 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe