Posiedzenie Rady Krajowego Sekretariatu Metalowców w Skarżysku-Kamiennej

W dniach 23 i 24 września w Skarżysku-Kamiennej odbyło się posiedzenie Rady Krajowego Sekretariatu Metalowców. Gospodarzem obrad była Komisja „S” MESKO z przewodniczącym Stanisławem Głowackim na czele. Hutnictwo było reprezentowane przez 2 osoby: przewodniczącego Sekcji Andrzeja Karola oraz wiceprzewodniczącego Andrzeja Gębarę z Krakowa.
 Posiedzenie Rady Krajowego Sekretariatu Metalowców w Skarżysku-Kamiennej

Podczas posiedzenia omówiono sytuację w poszczególnych branżach i sektorach zrzeszonych w Sekretariacie Metalowców. Przedstawiciel motoryzacji omówił sytuację w zakładach, w których były lub nadal są przestoje. W Gliwicach w Stelantis (dawny Opel) odbyły się akcje protestacyjne, w Tychach również było pogotowie strajkowe. Natomiast w VW są przestoje z powodu braku dostaw niektórych komponentów. Branża motoryzacyjna również odczuwa duże braki energii oraz jej wysokie ceny.

Koledzy z przemysłu lotniczego mówili o braku wykwalifikowanych pracowników. Na rynku pracy jest dużo osób do zagospodarowania, ale nie wszyscy nadają się do wykwalifikowanej pracy w tym przemyśle. Z kolei hutnictwo przeżywa kryzys w związku z cenami energii. Poinformowano o przestoju Wielkiego Pieca w AMP w Dąbrowie Górniczej wyrażając obawy, aby nie stało się tak, jak w AMP w Krakowie. Poinformowano, że 18 października w Warszawie odbędzie się posiedzenie Zespołu Tróstronnego ds. Hutnictwa.

Przemysł zbrojeniowy mimo rozkwitu w związku z wojną na Ukrainie również przeżywa swoje problemy, bo wcześniej zamykano produkcję i zwalniano pracowników a teraz …nie ma komu i na czym pracować. Jest przestarzały park maszynowy, a władze krajowe chciałyby zwiększyć produkcję. Omówiono także sytuację w przemyśle stoczniowym, elektromaszynowym i zakładów AGD.

Na zebraniu przyjęto rozliczenie budżetu za I półrocze tego roku. Przyjęto także uchwałę o miejscu i terminie wyborczego Kongresu Metalowców, który odbędzie się w czerwcu 2023 r. Odbędą się wtedy wybory nowych władz Sekretariatu Metalowców na kadencję 2023-2028. Klucz wyborczy Delegatów na Kongres z poszczególnych 7 Sekcji Krajowych zostanie ustalony na następnym posiedzeniu w grudniu. Wtedy również zostanie powołana Komisja Wyborcza Sekretariatu Metalowców. Poinformowano także o terminach wyborczych WZD poszczególnych 7 Sekcji Krajowych. Odbywać się one będą od kwietnia do maja 2023 roku.

W drugim dniu obrad, w sobotę 24 września odbyła się 27. Pielgrzymka Pracowników Przemysłu Obronnego i Lotniczego do Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Uroczystość tę uświetniło ponad 40 sztandarów branży z całego kraju. Na uroczystość przybyli także przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich oraz prezesi wszystkich zakładów zbrojeniowych i lotniczych z całego kraju wraz z przewodniczącym Związku Pracodawców Przemysłu Obronnego Henrykiem Łabędziem z Tarnowa. Oczywiście nie zabrakło tam sztandaru Krajowej Sekcji Hutnictwa „S” oraz przedstawicieli Prezydium Sekcji Hutnictwa z Przewodniczącym Andrzejem Karolem na czele.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Michnik obraża wyborców PiS. Mają zmasakrowany mózg [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. "Mają zmasakrowany mózg" [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. "Mają zmasakrowany mózg" - atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki Wiadomości
Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym – poinformował NBP.

Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata Wiadomości
Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata

Media obiegła informacja o śmierci znanego aktora Jana Nowickiego. Artysta znany z hitów „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” czy „Senatorium pod klepsydrą” odszedł w wieku 83 lat.

„Mundial Roberta przerósł”. Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego Wiadomości
„Mundial Roberta przerósł”. Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego

Były reprezentant Polski Radosław Kałużny rozmawiał z „Przeglądem Sportowym”. Były piłkarz m.in. Zagłębia Lubin czy Wisły Kraków skomentował postawę Lewandowskiego oraz awans polskiej reprezentacji z grupy. – Mundial Roberta przerósł – stwierdza.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe