[najnowszy sondaż] Solidny wynik PiS, poparcie dla KO w dół, Lewica znacząco w górę

Chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 36 proc. badanych, a na Koalicję Obywatelską 28 proc. – wynika z nowego sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Polska 2050 uzyskała 11 proc. poparcia, Konfederacja i Lewica po 9 proc., a PSL – 4 proc. poparcia.
Warszawa. Posiedzenie Sejmu 29.09.2022 r. [najnowszy sondaż] Solidny wynik PiS, poparcie dla KO w dół, Lewica znacząco w górę
Warszawa. Posiedzenie Sejmu 29.09.2022 r. / PAP/Radek Pietruszka

Jak podkreślono, najnowsze badanie poparcia dla partii politycznych, zrealizowane przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, potwierdza, że obóz rządzący cieszy się stabilnym poparciem dużej grupy wyborców. Jest to jednak - dodano - wynik, który nie daje większości w przyszłym parlamencie. Koalicja Obywatelska, która w zeszłym tygodniu otarła się o próg 30 proc., w tym tygodniu traci. Rośnie poparci dla partii średnich: Polski 2050, Konfederacji oraz Lewicy, traci PSL.

Jak chcą głosować Polacy?

W sondażu chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę wyraziło 36 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc. w porównaniu do poprzedniej fali badań). Na Koalicję Obywatelską chce głosować 28 proc. respondentów (o 2 pkt proc. mniej niż poprzednio). Poparcie dla Polski 2050 wzrosło o 1 pkt proc. i wynosi 11 proc. Konfederacja cieszy się poparciem 9 proc., co oznacza wzrost o 1 pkt proc. Zyskuje Lewica, na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 9 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.).

Na Polskie Stronnictwo Ludowe wskazało 4 proc. badanych. (o 1 pkt proc. mniej niż tydzień temu). Poparcie dla Kukiz'15 wynosi 1 proc. (o 1 pkt proc. mniej niż w poprzedniej fali badań). Porozumienie zachowało swój stan posiadania - 1 proc. poparcia. Na inne ugrupowania wskazało 1 proc. ankietowanych.

Deklarowana frekwencja wynosi 59 proc. (o 2 pkt proc. mniej w porównaniu z poprzednią falą badań). Z czego 45 proc. odpowiedziało - "zdecydowanie tak", a 14 proc. - "raczej tak". 33 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie weźmie udziału w wyborach. Z czego 15 proc. - "zdecydowanie nie", a 18 proc. - "raczej nie". 8 proc. respondentów odpowiedziało - "trudno powiedzieć".

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 23 do 26 września 2022 r., na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1088 osób. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma poważny problem Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma poważny problem

Dużymi krokami zbliża się premiera książki księcia Harry'ego. W Pałacu Buckingham wrze. Wszystko wskazuje na to, że król Karol III ma poważny problem.

Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną [ANALIZA] Wiadomości
Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną [ANALIZA]

Polscy piłkarze mogą zakwalifikować się do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze nawet jeśli przegrają w środę z Argentyną, ale różnicą nie większą niż trzy gole. Będzie to jednak zależało od wyniku meczu Meksyku z Arabią Saudyjską. Remis lub wygrana biało-czerwonych na pewno da im awans.

New York Times: Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd Wiadomości
"New York Times": Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd

Zachód sądził, że po upadku ZSRR wojna z użyciem artylerii i czołgów w Europie już nigdy się nie powtórzy, stąd zmniejszał zapasy broni. Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd – pisze "New York Times".

Śmierć białoruskiego ministra. Mógł zostać otruty Wiadomości
Śmierć białoruskiego ministra. "Mógł zostać otruty"

Szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej zmarł w sobotę. Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe