"Putin powie, że w Berlinie kilka osób mówi po rosyjsku i trzeba je uwolnić". Bp Sobiło o aneksji Ukrainy

Aneksja oznacza, że na dużej części obszaru naszej diecezji życie Kościoła będzie sparaliżowane, wręcz nie będzie możliwe prowadzenie jakiegokolwiek duszpasterstwa przez naszych kapłanów na tym terenie. Tak biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło komentuje ogłoszoną dziś przez prezydenta Rosji Władimira Putina włączenie do Federacji Rosyjskiej ukraińskich obwodów ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego. Trzy pierwsze należą do diecezji charkowsko-zaporoskiej, a ostatni do diecezji odesko-symferopolskiej.
Symbol rosyjskiej inwazji na uroczystości w Moskwie zorganizowanej po ceremonii podpisania aneksji czterech kolejnych obwodów Ukrainy
Symbol rosyjskiej inwazji na uroczystości w Moskwie zorganizowanej po ceremonii podpisania aneksji czterech kolejnych obwodów Ukrainy / EPA/YURI KOCHETKOV Dostawca: PAP/EPA

Aneksja i groźba ataku nuklearnego

60-letni hierarcha pochodzący z Polski, pracujący od 30 lat na Ukrainie, poinformował w rozmowie z KAI, że obwód zaporoski jest okupowany w 80 procentach. – Jeszcze 20 procent obwodu zaporoskiego, w tym także Zaporoże, gdzie się znajduję, jest nieokupowane, ale Putin powiedział, że aneksja dotyczy całego obwodu. Uważa, że Zaporoże i miejscowości wokół Zaporoża należą do Rosji, ale tymczasowo są jeszcze „okupowane” przez Ukrainę. Wojska ukraińskie, które pod Chersoniem na południu przyciskają do muru rosyjskie pułki, są teraz w trudnej sytuacji, bo jeśli będą ze strony Ukrainy jakiekolwiek ataki na te tereny, to będzie to uważane za atak na Federację Rosyjską, która może wtedy w każdej chwili użyć najcięższego uzbrojenia, jakim jest broń nuklearna – wskazał bp Sobiło.

Zaznaczył, że dzisiaj w Zaporożu przeprowadzono już ewakuacje w centrum miasta. Istniały bowiem „obawy, że kiedy Putin ogłaszał aneksję tych terenów, wojska rosyjskie mogą uderzyć rakietami z głowicami nuklearnymi właśnie w te miasta, których nie dały rady zająć”. – Dlatego urzędy były ewakuowane. W kanałach telewizyjnych pojawiały się instrukcje, jak się zachować w razie skażenia po wybuchu bomby nuklearnej w mieście – relacjonował hierarcha.

Putin się nie zatrzyma

Jego zdaniem sytuacja ta prowadzi do „pogłębienia kryzysu”, związanego z wojną. Wszystko będzie „zależeć od tego, jak szybko Unia Europejska zareaguje”, ale „konkretnie, nie tak, jak dotychczas”, słowami, bo „takie stękanie nic nie da”. – UE wraz z Wielką Brytania i USA musi przycisnąć Rosję i zakończyć tę wojnę raz na zawsze. Bo jak nie, to za jakiś czas – jeśli zamrozi się ten konflikt – Putin powie, że donieśli mu, że w Berlinie kilka osób rozmawia po rosyjsku i trzeba je uwolnić, przyłączyć Berlin i przylegające terytoria do Federacji Rosyjskiej. A potem Paryż i tak dalej – przewiduje biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Podkreśla, że UE z USA muszą zająć „jednoznaczne stanowisko”. – Nie wolno bać się Putina i jego strachów, bo będzie nas ciągle straszył. Będziemy żyć w niepewności, nie tylko w Ukrainie, blisko terenów okupowanych, ale cała Europa będzie miała się czego bać. Dlatego, że Putin już pokazał na terenach okupowanych, które zostały uwolnione, że jego bestialstwo nie ma granic – stwierdził bp Sobiło.

Duchowny podziękował za solidarność z Ukrainą. – Polska nas wspiera, Wielka Brytania i USA. Gdyby tak cała Europa wzięła przykład z Polski, to już byłoby po wojnie – zaznaczył hierarcha.

pb (KAI) / Zaporoże


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe