Putin to nie Stalin, Radek nie Metternich...

Putin to nie Stalin, Radek nie Metternich...

Tusk mówił o Putinie: „nasz człowiek w Moskwie” (w rozmowie z Pawłem Płuską w TVN 24). Radosław Sikorski tak daleko nie szedł, ale też ocieplał wizerunek Moskwy, twierdząc, że „Putin to nie Stalin” ,a Rosja też jest „zupełnie inna” niż kiedyś...

Gerhard Schröder w znanym wywiadzie podsumowującym jego dwie kadencje jako kanclerza Niemiec mówił w grudniu 2005 dla „Welt am Sonnntag”, że Rosja powinna być w Unii Europejskiej. Jednak nawet niemiecki kanclerz nie ośmielił się nigdy publicznie głosić, że państwo Putina- agresor wobec Czeczenii, Gruzji i Ukrainy przeprowadzający skrytobójcze zamachy na terenie państw członkowskich Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (choćby Wielka Brytania) powinien należeć do… NATO! A z taką tezą wystąpił były wieloletni szef MSZ za czasów PO-PSL, a następnie Marszałek Sejmu z ramienia tej koalicji, a więc druga osoba w państwie. Nawet jeśli stwierdzenie to miało w jakiejś mierze taktyczno- wyborczy charakter, bo padło w okresie kampanii, gdy Sikorski starał się o stanowisko sekretarza generalnego NATO (przegrał z kretesem; dużo bardziej niż Włodzimierz Cimoszewicz stołek Sekretarza Generalnego Rady Europy) – to faktem jest, że słowa pojawiły się w przestrzeni publicznej i zostały nie tylko zauważone, ale też wywołały prawdziwą burzę. Trudno je teraz wygumkować.

Polska miała wizerunek kraju rusofobicznego. Dziś te same nacje, które nas o to oskarżały, chwalą nas, podkreślając, że to Polska miała rację, ostrzegając przed imperialną Moskwą. Z wizerunkiem rzekomo rusofobicznej Rzeczpospolitej można było walczyć wydając książki i czasopisma w języku rosyjskim, ale mówiące o wolności, demokracji, prawach człowieka czy pokazując, jak bardzo Polacy honorowali rosyjską opozycjonistkę Natalię Gorbaniewską. Sikorski wybrał zupełnie inną drogę: jako minister spraw zagranicznych RP zaprosił na coroczne spotkanie polskich ambasadorów w Warszawie szefa MSZ Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa. Zdjęcia obu panów na balkonie ćmiących papierosy przejdzie do historii. Niestety, nie jest to historia chlubna. Raczej wygląda jak kolejny, pisany współcześnie aneks do Aleksandra Bocheńskiego „Dziejów głupoty w Polsce”.
Amerykańskie służby nie patyczkują się, ale amerykańska dyplomacja jest bardzo powściągliwa. Jeżeli nawet ona w oficjalnym komunikacie Departamentu Stanu (odpowiednik MSZ w USA) twitterowy wpis europosła Sikorskiego określa jako "niedorzeczność" – jest czymś wyjątkowym. W tym samym oświadczeniu amerykańska dyplomacja stwierdza, że to co napisał ekskandydat na prezydenta RP w prawyborach PO, służy rosyjskiej propagandzie. Cóż, natychmiastowa i entuzjastyczna reakcja Kremla pokazuje, że Waszyngton w tej sprawie miał rację…

*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (30.09.2022)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek Wiadomości
Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek

Wydawałoby się, że ostatnie miesiące to niełatwy czas dla Małgorzaty Rozenek. Jeszcze kilka dni temu media rozpisywały się o "możliwej utracie pracy przez celebrytkę w Dzień Dobry TVN". Tymczasem możemy mówić o sensacji.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza

Do eksplozji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło w niedzielę przed południem w Ustroniu – poinformował PAP rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej mł. bryg. Michał Pokrzywa. Według strażaków pod gruzami mogą znajdować się dwie osoby.

Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie Wiadomości
Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie

We wtorek pojawiły się informacje, że legenda futbolu - Pele został przyjęty do szpitala w Sao Paulo ze względu na infekcję dróg oddechowych. Brazylijskie media podały wcześniej, że piłkarz otrzymał opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia przestała przynosić oczekiwane rezultaty. Tymczasem pojawiło się oświadczenie.

Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina Wiadomości
Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina

Rozpoczęta przez prezydenta Rosji Władimira Putina wojna nie jest rezultatem ekspansji NATO, ale jej przyczyną - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w sobotę podczas Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka... Łukaszenka znów straszy Wiadomości
"Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka..." Łukaszenka znów straszy

Alaksandr Łukaszenka spotkał się w Mińsku z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Padły szokujące słowa po raz kolejny uderzające m.in. w Polskę.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół

Książę William i Kate Middleton odbyli wizytę w Stanach Zjednoczonych. Ten wyjazd planowany był z dużym wyprzedzeniem. Brytyjskie media nie mają wątpliwości: książęca para podczas podróży wielokrotnie złamała protokół.

Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front Wiadomości
Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front

Nowi żołnierze wysyłani są na front; Rosjanie nie zaprzestali mobilizacji, ona trwa cały czas i będzie trwać, dopóki nie doprowadzą do załamania kontrofensywy ukraińskiej armii - powiedział PAP były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Putin zaskoczony? Jego cele się zmieniły Wiadomości
Putin zaskoczony? "Jego cele się zmieniły"

Prezydent Rosji Władimir Putin był zaskoczony taką porażką jego sił zbrojnych na Ukrainie, co może na pewien czas doprowadzić do zawężenia jego celów w kierunku ukraińskim - powiedział w sobotę na dorocznym Forum Obrony Narodowej w Kalifornii dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines.

Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek jak Mahatma Gandhi Wiadomości
Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek "jak Mahatma Gandhi"

Prokuratura Regionalna w Szczecinie w czwartek skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. Obie zawieszono na pół roku. Zarzuty, które śledczy zamierzają im przedstawić, dotyczą przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, niedopełniania obowiązków służbowych i - wobec prok. Ewy Wrzosek - także zaangażowania się w działalność polityczną.

Jarosław Kaczyński: Niemcy musza ponieść ciężkie straty reputacyjne Wiadomości
Jarosław Kaczyński: Niemcy musza ponieść ciężkie straty reputacyjne

Będziemy pokazywali, że Niemcy nie rozliczyli się ze zbrodni. Oni muszą ponieść ciężkie straty reputacyjne - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, który odnosił się do egzekwowania zadośćuczynienia od Niemiec za II wojnę światową.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe