Radek dziękuje USA, a Rosja Radkowi...

Radek dziękuje USA, a Rosja Radkowi...

Chińskie przekleństwo: „Obyś żył w ciekawych czasach” realizuje się nie tylko na naszych oczach, ale z naszym udziałem. Skądinąd przysłowie to wiele mówi o Chińczykach: wolą spokój i stabilizację, bo tak łatwiej osiągają swoje długoterminowe cele.

Skoro jesteśmy już w kręgu kultury chińskiej, zacytujmy rozmowę ucznia z mistrzem. Ten pierwszy pytał tego drugiego: „Co jest istotą władzy?” Odpowiedz była błyskawiczna: „Dostateczne zapasy żywności, dostateczne uzbrojenie i zaufanie ludu”. Uczeń drążył: „A jeśli nie można mieć wszystkiego to bez czego można by się obyć?” Po namyśle mistrz odpowiedział: „Uzbrojenia”. Ale uczeń był dociekliwy: „A gdyby trzeba byłoby obejść się bez jeszcze jednej rzeczy to bez jakiej?”. Na co mistrz: „Można się obejść także bez jedzenia, bo przecież wszystkich nas i tak czeka śmierć. Jednak gdy lud nie ma zaufania do władzy – państwo się nie utrzyma”…

Mogę tylko życzyć polskiej – i z nazwy i z treści – władzy, aby zawsze lud miał do niej zaufanie.

 

Nie będę kontynuował pobytu w świecie chińskich mądrości, aby nie narażać na szwank sojuszu USA z Polską. Wszak nasi sojusznicy bardzo nie lubią Chińczyków. Chińczycy natomiast bardzo lubią swoje wierzytelności u Amerykanów. Amerykanie zaś lubią, jak się im dziękuje (a kto nie lubi?). Wiedział o tym były szef MSZ i były Marszałek Sejmu z ramienia PO i Amerykanom podziękował „ćwierkając” (po angielsku „twitt” to „ćwierkać”). Teraz pewnie zbiera podziękowania od Rosjan, a Amerykanie trawestują Wergiliusza, którego słowa stały się tytułem mojego poprzedniego felietonu, mówiąc: „Strzeżcie się Radka, nawet jeśli dziękuje”. Tak naprawdę, jeśli ktoś komuś ma dziękować, to Ruscy Radkowi. Ja nikomu nie dziękuję, ja tylko życzę temu, co dziękował USA: „Chłopie, bądź sobą”. Bardziej i bardziej…

 

  • Tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (06.20.2022)

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi Wiadomości
Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi

Nie żyje Uładzimir Makiej – minister spraw zagranicznych Białorusi. Polityk miał 64 lata. Wiadomość o śmierci Makieja poinformowało MSZ Białorusi.

Angela Merkel skompromitowana w oczach Niemców Wiadomości
Angela Merkel skompromitowana w oczach Niemców

Jak wynika z przeprowadzonego w tym tygodniu w Niemczech sondażu, zdecydowana większość obywateli nie chciałaby powrotu Angeli Merkel na stanowisko szefa rządu - poinformowała w sobotę agencja dpa.

Bardzo mocne słowa Morawieckiego. To chora logika Rosji Wiadomości
Bardzo mocne słowa Morawieckiego. "To chora logika Rosji"

"Putin chce odebrać życie milionom ludzi, by Rosja była wielka. Nie możemy na to pozwolić. Nigdy nie poddamy się temu barbarzyńskiemu reżimowi i zawsze będziemy wspierać Ukrainę" - zapewnił Morawiecki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe