Internowani upamiętnieni w Nowym Łupkowie

W piątek 30 września 2022 roku w Zakładzie Karnym w Nowym Łupkowie w Bieszczadach odsłonięty został obelisk, upamiętniający działaczy „Solidarności”, którzy byli internowani w tym miejscu w 1982 roku.
 Internowani upamiętnieni w Nowym Łupkowie
/ fot. Artur Kasprzykowski

W uroczystości wzięło udział kilkunastu byłych internowanych, głównie z Regionu Podbeskidzie i z Podkarpacia. Nie zabrakło też reprezentacji podbeskidzkiej „Solidarności”, rzeszowskiego i katowickiego oddziału IPN oraz bielskiego Stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną przez arcybiskupa Adama Szala w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Nowym Łupkowie. Po Mszy Św. nastąpił przemarsz uczestników na parking pod Zakład Karny, gdzie odbyła się część oficjalna – odsłonięcie i poświęcenie obelisku, połączone z wręczeniem odznaczeń i pamiątkowych statuetek.

Odsłonięcia dokonał m.in. inicjator całego przedsięwzięcia Mirosław Styczeń z Bielska-Białej, w 1981 roku rzecznik prasowy podbeskidzkiej „Solidarności”, internowany od 13 grudnia 1981 roku do początku września 1982 r. – Chcieliśmy upamiętnić tamte tragiczne dni i trzystu działaczy opozycji antykomunistycznej, którzy byli uwięzieni w tym miejscu. Wielu z nich nie ma już wśród nas. Od pomysłu do chwili odsłonięcia obelisku minęło prawie pięć lat. Sfinalizowanie naszych działań opóźniła m.in. pandemia, a potem wojna w Ukrainie – powiedział Mirosław Styczeń po odsłonięciu obelisku. Wraz z nim w uroczystości w Nowym Łupkowie wzięli udział między innymi autor projektu całego upamiętnienia i tablicy bielski artysta rzeźbiarz Bronisław Krzysztof, reprezentujący podbeskidzką „Solidarność” Bogdan Szozda i Artur Kasprzykowski z katowickiego oddziału IPN.

Druga część uroczystości miała miejsce w Olszanicy, gdzie uczestnicy wysłuchali wykładu Artura Brożyniaka, przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowia, wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu wokalnego Służby Więziennej oraz obejrzeli wystawę przygotowaną przez rzeszowski oddział IPN.

Internowani z Podbeskidzia po 40 latach powrócili do Nowego Łupkowa, tym razem jako honorowi goście – na zdjęciu od lewej: Wacław Pierzchalski (w 1981 roku „Solidarność” ZPW Finex Bielsko-Biała), Tadeusz Pogoda (Cementownia Goleszów), Lesław Werpachowski (Kuźnia Skoczów), Mirosław Styczeń ( w 1981 roku rzecznik prasowy podbeskidzkiej „Solidarności”), Jerzy Nikiel (Belos Bielsko-Biała), Grzegorz Gołdynia (uczeń Technikum Chemicznego w Oświęcimiu), Adam Gwiżdż (Kuźnia Skoczów) i Marian Socha (Celma Cieszyn).


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premia się należy. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy Wiadomości
"Premia się należy". Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy

Uważam, że jakaś premia się należy naszym piłkarzom, ponieważ wyszli rzeczywiście z grupy, w ogóle przecież grali naprawdę nieźle – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z serwisem wPolsce.pl.

Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi Wiadomości
Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi

W poniedziałek służby policyjne zdecydowały o zamknięciu wszystkich jarmarków bożonarodzeniowych na Corneliusplatz w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi, którzy znajdowali się na miejscu.

Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz. Wiadomości
Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złoży zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w Pruszkowie o umorzeniu postępowania przeciwko Barbarze K.-Sz., oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy - dowiedziała się PAP. Artystka nazwała funkcjonariuszy "maszynami bez mózgów oraz mordercami".

Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy Wiadomości
Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy

Rząd Węgier zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro – poinformował we wtorek w Brukseli minister finansów Węgier Mihaly Varga, cytowany przez portal Euronews.

Akcja CBŚP w Zabrzu. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu Wiadomości
Akcja CBŚP w Zabrzu. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu

Jak informują lokalne media, naprzeciw Zespołu Szkół nr 10 przy ulicy Chopina w Zabrzu doszło do interwencji CBŚP. Wszystko za sprawą mężczyzny, który zaminował się w kamienicy.

Premier Morawiecki o KPO: „Opozycja szuka sojuszników na obrzeżach naszego obozu” Wiadomości
Premier Morawiecki o KPO: „Opozycja szuka sojuszników na obrzeżach naszego obozu”

W sprawie KPO opozycja szuka też sojuszników gdzieś tam na obrzeżach naszego obozu. W ten sposób najbardziej zagorzali radykałowie, którzy cieszyliby się, żeby środków unijnych nie było, z jednej i drugiej strony łączą się – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Niegrzeczne zachowanie syna Messiego. Oto, co zrobił na trybunach [WIDEO] Wiadomości
Niegrzeczne zachowanie syna Messiego. Oto, co zrobił na trybunach [WIDEO]

Jak donosi „The Sun”, podczas meczu Argentyny z Australią doszło do nietypowej sytuacji na trybunach. Bohaterem zdarzenia był Mateo, jeden z synów Messiego. Chłopiec nie zachował się najlepiej. Na szczęście jego mama Antonela błyskawicznie zareagowała na to, co robił.

Turcja. Katastrofa samolotu sił powietrznych Wiadomości
Turcja. Katastrofa samolotu sił powietrznych

„Niedaleko miejscowości Konya w centralnej części kraju doszło do katastrofy samolotu szkoleniowego F-5” – informuje turecki dziennik „Sabah”.

„Nie chodzi tu tylko o kwestię polityczną, ale o godność Polski”. Wiceminister Mularczyk o reparacjach Wiadomości
„Nie chodzi tu tylko o kwestię polityczną, ale o godność Polski”. Wiceminister Mularczyk o reparacjach

Wiceminister Arkadiusz Mularczyk udał się na dwudniową wizytę do Berlina. Podczas rozmowy z agencją prasową dpa podniósł, jak wielkie znaczenie ma dla Polski temat niemieckich reparacji wojennych. – Nie chodzi tu tylko o kwestię polityczną, ale o godność Polski – stwierdza. 

Koreańskie czołgi i armatohaubice już w Polsce. Szef MON: To pierwsza partia Wiadomości
Koreańskie czołgi i armatohaubice już w Polsce. Szef MON: To pierwsza partia

– Negocjacje ze stroną koreańską rozpoczęliśmy w maju, w lipcu podpisaliśmy umowy, a dziś koreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9 są już na polskiej ziemi. To pierwsza partia – w przyszłym roku kolejne dostawy – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe