Żona Wołodymyra Zełenskiego przybyła do Warszawy. Oto, co powiedziała do Polaków

– Wojna w Ukrainie to wojna przeciwko podstawowym ludzkim wartościom, jak prawo do wolności, kraju, domu, języka. Nie może być tak, by Rosja stworzyła precedens, by agresja stała się nowym językiem rozwiązywania problemów świata – powiedziała we wtorek w Warszawie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.
Ołena Zełenska Żona Wołodymyra Zełenskiego przybyła do Warszawy. Oto, co powiedziała do Polaków
Ołena Zełenska / fot. PAP / Paweł Supernak

Podkreśliła, że wojna w Ukrainie trwa, a jej kraj cały czas potrzebuje pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej. Przekonywała również, że wsparcie Ukrainy dziś to "poważna inwestycja w bezpieczeństwo i stabilność regionu, Europy, całego świata".

We wtorek w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja Warsaw Security Forum m.in. na temat bezpieczeństwa energetycznego i klimatu. Podczas spotkania głos zabrała małżonka prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska. Jej wystąpienie spotkało się z owacją na stojąco uczestników wydarzenia.

Cieszę się, że mam możliwość osobiście podziękować Polsce za wszystko to, co dla nas zrobiliście od pierwszego dnia, od początku pełnowymiarowej wojny, wtargnięcia Rosji na Ukrainę. Byliście pierwsi, którzy zrozumieli, że ta wojna, to wojna nie tylko przeciwko Ukrainie

– powiedziała Zełenska. Jak zaznaczyła, "to wojna przeciwko podstawowym ludzkim wartościom, takim jak prawo do wolności, domu, kraju, języka".

Wy zrozumieliście, że Ukraina teraz broni nie tylko siebie, ale broni świata przed tym, co niesie ze sobą Rosja – zaznaczyła. Zełenska przypomniała, że kilka dni temu rosyjskie uderzenie rakietowe zabiło całą rodzinę w środku ukraińskiego miasta Dniepr, znajdującego się - jak zauważyła - daleko od linii frontu. – W tym samym momencie zginęły: babcia, mama i dwójka dzieci. Następnego dnia rakieta zabiła 25 osób w Zaporożu. Ludzie ci byli w samochodach, na drodze. W jednym z takich samochodów zginęło trzyletnie dziecko, zginęli również rodzice – mówiła.

Jak zauważyła, "Rosja stara się walczyć nie z żołnierzami, walczy z cywilami". – Nadchodzi zima i Rosja chce nas tą zimą zamrozić. Koło mojego rodzinnego miasta Krzywego Rogu znajduje się duża elektrownia. Rosjanie cały czas ją ostrzeliwują, bo chcą, by została ona wycofana z użycia, by cały region zamarzł – podkreśliła. Jak dodała, ostatnio rannych zostało 14 pracowników elektrowni, którzy czekali na transport. Teraz są w szpitalu.

"To była wielka próba dla polskiej gospodarki"

Zełenska podziękowała także za wsparcie prezydentowi Andrzejowi Dudzie, pierwszej damie Agacie Kornhauser-Dudzie, rządowi, parlamentowi i każdemu polskiemu podatnikowi za ogromne wsparcie.

Wiemy, że ta pomoc to wielka próba dla was, a także dla waszej gospodarki. Wiemy, że agresor przeciwko nam walczy rakietami, ale z wami prowadzi wojnę ekonomiczną. To wojna hybrydowa w rozmiarze światowym – powiedziała. Dodała, że Polska zajęła w tej sprawie "stanowisko bezkompromisowe, oparte na zasadach". – Chciałabym wezwać wszystkie osoby tu obecne, byście się nie bali zająć takiego stanowiska. To dobre, słuszne stanowisko, które zajmuje Polska – podkreśliła.

Zełenska przekonywała, że wojna w Ukrainie to "wojna o wartości". – Nie może być tak, żeby Rosja stworzyła precedens, by agresja stała się nowym językiem rozwiązywania problemów świata. Nie może być tak, by rakiety uderzające w budynki stały się faktycznie argumentem. Niemożliwe jest to, by szantaż jądrowy stał się naszym codziennym życiem – oświadczyła.

Podkreśliła, że wojna w Ukrainie trwa, a jej kraj cały czas potrzebuje pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej. – Ale pamiętajcie, że wasze wsparcie dla Ukrainy dziś, to wsparcie nie tylko dla nas, to poważna inwestycja w bezpieczeństwo i stabilność regionu, Europy, całego świata – dodała. Jak mówiła, to inwestycja "w stworzenie świata, w którym wszyscy chcemy żyć i wychowywać swoje dzieci".

Zrobimy wszystko, co tylko możliwe, by obecne i przyszłe pokolenia nigdy nie doświadczyły tego cierpienia, które rosyjski okupant przynosi dziś do mojego kraju. Możemy wygrać tylko razem. Zróbmy to dla nas wszystkich. Dziękuję Polsko

– zakończyła swoje wystąpienie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W. Wiadomości
Jest wniosek o uchylenie immunitetu dwóm prokuratorom: m.in. znanej prokurator Ewie W.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom. Wnioski zostały skierowane w toku śledztwa dotyczącego ujawniania osobom nieuprawnionym  informacji z prowadzonych postępowań karnych. Wnioski dotyczą Ewy W. prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów i Małgorzaty M. – prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa Żoliborz w Warszawie.

Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO] Wiadomości
Zaskakująca sytuacja w Sejmie. „Był gol?” [WIDEO]

Wczorajszy mecz Polska – Argentyna był śledzony w wielu miejscach w kraju. Jednym z nich był także… polski Sejm. Jedna z kamer zarejestrowała radość posła Michała Gramatyki po obronionym strzale z rzutu karnego przez Wojciecha Szczęsnego.

Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2 Wiadomości
Szwecja: Prokuratura podała przyczynę wybuchu Nord Stream 2

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury – poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika „Expressen” oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego Wiadomości
Lionel Messi zabiera głos po meczu z Polską. Odniósł się do zmarnowanego karnego

Gwiazdor Paris Saint Germain po wygranym meczu z Polską udzielił wywiadu, w którym podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi spotkania i zmarnowania przez niego rzutu karnego, który brawurowo obronił Wojciech Szczęsny.

Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu” Wiadomości
Macron uderza w plan USA dotyczący ożywienia gospodarki. „Grozi podziałem Zachodu”

Podczas trwającej wizyty w USA prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie krytykował amerykańską ustawę o redukcji inflacji (IRA), określając ją jako „superagresywną” i ostrzegając, że może doprowadzić do „fragmentaryzacji” Zachodu i deindustrializacji Europy.

Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota Wiadomości
Podano, ile Polacy zarobią na wyjściu z grupy na mistrzostwach świata. Zawrotna kwota

Co najmniej cztery miliony dolarów więcej otrzyma polska federacja za udział reprezentacji w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze. Jeśli Biało-Czerwoni odpadną w 1/8 finału, na konto PZPN trafi z tego tytułu 13 milionów dolarów.

„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną Wiadomości
„Co za pi*******e”. Stanowski ostro po meczu Polski z Argentyną

Krzysztof Stanowski bardzo mocno zareagował na wpis Jerzego Dziewulskiego – byłego szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego i uczestnika stłumienia strajku okupacyjnego studentów i pracowników Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku, który za pośrednictwem swojego konta na Twitterze skomentował awans reprezentacji Polski do kolejnej fazy mundialu.

„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja” Wiadomości
„Efekt ataków na infrastrukturę Ukrainy znacznie mniejszy, niż zakładała Rosja”

Rosyjska strategia niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przynosi mniejszy efekt, niż zakładano, bo Rosja zużyła już znaczną część pocisków manewrujących, a po miesiącach wojny ataki nie osłabiają morale Ukraińców – przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją Wiadomości
Fatalne wieści od Czesława Michniewicza. Filar reprezentacji Polski z kontuzją

Polska przegrała wczoraj z Argentyną 0:2. Mimo tej porażki Biało-Czerwoni wyszli z grupy C z drugiego miejsca. Niestety jeden z podopiecznych Czesława Michniewicza, będący filarem reprezentacji, doznał kontuzji.

Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Wbrew pesymistom z opozycji płyną dobre dane z polskiej gospodarki

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił wstępny szacunek PKB za III kwartał tego roku, z którego wynika, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 3,6% w stosunku do III kwartału roku ubiegłego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe