Czy Marek Kuchciński zostanie szefem KPRM? Jarosław Kaczyński zabiera głos

Padła propozycja objęcia funkcji szefa KPRM, jednak osoba zainteresowana jeszcze nie wyraziła stuprocentowej zgody, dlatego nie chcę wymieniać nazwisk - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany, czy wiceszef klubu PiS Marek Kuchciński zostanie szefem KPRM.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński na Uniwersytecie Szczecińskim Czy Marek Kuchciński zostanie szefem KPRM? Jarosław Kaczyński zabiera głos
Prezes PiS Jarosław Kaczyński na Uniwersytecie Szczecińskim / PAP/Marcin Bielecki

W piątek rezygnację z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów złożył Michał Dworczyk.

Prezes PiS: "nie ma jeszcze ostatecznej decyzji"

Prezes PiS we wtorkowej rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia i Polskim Radiem 24 pytany był m.in. o to, kto obejmie funkcję szefa KPRM. Jarosław Kaczyński odparł, że nie chciałby mówić o sprawach, "które nie zostały jeszcze ostatecznie decydowane". "W tym sensie, że osoba zainteresowana, bo jest taka, jeszcze takiej ostatecznej stuprocentowej decyzji o swojej zgodzie nie wyraziła" - dodał.

W poniedziałek portal i.pl podał nieoficjalnie, że propozycję objęcia funkcji szefa KPRM dostał wiceszef klubu PiS Marek Kuchciński. Prezes PiS pytany, czy ma na myśli właśnie Kuchcińskiego, odparł, że nie chciałby wymieniać nazwisk. "Powtarzam, ta osoba jeszcze w tej chwili nie zajęła takiego ostatecznego stanowiska, chociaż wyraziła zainteresowanie" - dodał Kaczyński. Dopytywany, czy to znaczy, że komuś złożono propozycję, potwierdził.

Czy będzie nowa funkcja dla Dworczyka?

Kaczyński pytany był również, czy przewidywana i zaakceptowana jest jakaś nowa funkcja dla Michała Dworczyka. "Jeśli chodzi o przyszłość pana ministra Dworczyka, to w tej chwili żadnych decyzji nie ma, poza tym, że on oczywiście zostaje w naszym gronie z otwartymi różnymi możliwościami. Tyle mogę powiedzieć w tej chwili" - powiedział Kaczyński. Jak dodał, Dworczyk to "bardzo energiczny i sprawny polityk". "Sądzę, że ma przed sobą jeszcze wiele możliwości, szczególnie wziąwszy pod uwagę, że jest politykiem co najwyżej średniego pokolenia, jeśli nie młodym" - stwierdził prezes PiS.

Co z Piotrem Naimskim?

Podczas wtorkowej rozmowy padło też pytanie o przyszłą funkcję Piotra Naimskiego, który w lipcu tego roku otrzymał dymisję ze stanowiska pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Kilka dni temu "Rzeczpospolita" podała, że Naimski ma zająć się budową elektrowni atomowej w Polsce.

Kaczyński, pytany czy Naimski rzeczywiście ma się zająć sprawami elektrowni, odparł: "Szczególnie tej inicjatywy związanej ze Stanami Zjednoczonymi". "Natomiast ja nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, czy on już się zdecydował na przyjęcie tej propozycji. Zresztą zajmował się tym już od wielu lat. Ale za niego tu niczego powiedzieć nie mogę" - zaznaczył.

Dalsze losy Jacka Kurskiego

Prezes PiS pytany był także, czym zajmie się odwołany na początku września ze stanowiska szefa TVP Jacek Kurski. "To jest też jeszcze kwestia otwarta. Bardzo energiczny, bardzo sprawny człowiek. My musimy przede wszystkim zważać na to, kto jest w stanie pomóc, uczestniczyć w sposób efektywny w tej walce o przyszłość naszego kraju, która się w tej chwili toczy. I sądzę, że Jacek Kurski należy do takich ludzi, którzy mają duże możliwości" - powiedział.

Kaczyński dopytywany, czy ma na myśli udział w kampanii, odparł, że nie chce w tej chwili precyzować. "Jacek Kurski to na pewno postać niezwykła i skomplikowana" - stwierdził prezes PiS.(PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[najnowszy sondaż] Ponad 40 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. „Najlepszy wynik od wielu miesięcy” Wiadomości
[najnowszy sondaż] Ponad 40 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. „Najlepszy wynik od wielu miesięcy”

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 40 proc. respondentów, a Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 28 proc. głosów – wynika z najnowszego badania poparcia dla partii politycznych, zrealizowanego przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. „Któż z nas nie robił takich rzeczy?” Wiadomości
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. „Któż z nas nie robił takich rzeczy?”

Renata Dancewicz wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że zdarzyło jej się wyjść z restauracji bez płacenia za posiłek. – Są gorsze przestępstwa. Któż z nas nie robił takich rzeczy? – tłumaczyła się.

Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy

– Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe Piorun wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez spółkę MESKO SA ze Skarżyska-Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe