Kolejne edycje warsztatów dla nauczycieli i edukatorów z Mazowsza w Archiwum IPN

Po wakacyjnej przerwie Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na kolejne spotkania w ramach warsztatów archiwalnych realizowanych wspólnie z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
 Kolejne edycje warsztatów dla nauczycieli i edukatorów z Mazowsza w Archiwum IPN
/ ipn.gov.pl

Warsztaty w Archiwum IPN to przede wszystkim praca z niepublikowanymi dotychczas źródłami do najnowszej historii Polski, a także okazja do odwiedzenia magazynów i pracowni archiwalnych oraz poznania bogactwa przechowywanych w Instytucie dokumentów. Uczestnicy spotkań opracowują, pod kierunkiem metodyka z MSCDN, scenariusze lekcji w oparciu o udostępnioną dokumentację i otrzymują wybrane kopie dokumentów źródłowych do wykorzystania w codziennej pracy z uczniami.

W tym semestrze proponujemy dwa tematy zajęć: „Polska odrodzona – obraz miast II Rzeczpospolitej” w filmie „Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski” (kontynuacja) oraz „Za niepodległość na obcej ziemi – żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na frontach II wojny światowej. Charakterystyka dokumentów źródłowych AIPN dotyczących Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i powojennych losów żołnierzy PSZ na wybranych przykładach”.

Na pierwsze spotkanie zapraszamy już 13 października 2022 roku

Warsztaty w Archiwum IPN realizowane są we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli od 2016 r.

Dotychczas odbyło się siedem edycji:

„Życie codzienne w PRL”;
„Społeczeństwo wg miary”;
„Wojenna rzeczywistość – obraz życia codziennego w czasie II wojny światowej w źródłach z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej”;
„Przepis na wzorowego obywatela – wychowanie i informacja w PRL w świetle dokumentów z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej”; 
„Zaczęło się w Polsce – kampania wrześniowa i zniszczenia wojenne w dokumentach z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej”; 
„Wolna Polska, ale jaka? – postawy wobec kształtowania się ustroju komunistycznego w latach 40 XX. wieku w dokumentach z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej”;
„Mała Polska w Indiach – formy kultywowania pamięci o kraju na uchodźstwie w źródłach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej”.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny Wiadomości
Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Ukrainę wiosną może czekać ofensywa że strony Rosji. Stwierdził także, że aktualnie brak warunków do podjęcia rozmów pokojowych.

Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

– O tym decyduje Narodowy Bank Polski, a nie rząd – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. – Mają zmasakrowany mózg – atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki Wiadomości
Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym – poinformował NBP.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe