Szokujący spadek religijności wśród Rosjan

Instytut Badań Demograficznych Rosyjskiej Akademii Nauk przeprowadził badanie religijności Rosjan, szczególną uwagę zwrócono na ludzi młodych. Wyniki sondażu mogą zaskakiwać.
Sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie Szokujący spadek religijności wśród Rosjan
Sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie / pixabay.com/Pham_Ngoc

Spadek o połowę

Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Demograficznych Rosyjskiej Akademii Nauk, w ciągu ostatnich 14 lat o połowę zmniejszył się poziom religijności wśród młodzieży rosyjskiej. Jeśli w 2008 za wierzących uważało się 60 proc. osób w wieku 14-29 lat, to w 2021 wskaźnik ten obniżył się do 30 proc. Przy tym, zdaniem badaczy, w rzeczywistości stopień religijności zmalał jeszcze bardziej.

Spadek wiary zmniejszył się w niemal wszystkich dziedzinach życia religijnego, np. spowiedzi, przystępowania do komunii, przestrzegania postu itp., osiągając poziom 1-4 proc., a więc jest na granicy błędu statystycznego. Chodzenie do kościoła we wszystkich grupach wiekowych w 2021 wyniosło 6-7 proc. ogółu młodych ludzi.

Wpływy Cerkwi

Naukowcy zwracają uwagę, że dzieje się to w czasie, gdy Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) cieszy się wolnością i korzysta z ogromnego wsparcie finansowego i politycznego ze strony państwa, ma duże wpływy społeczne i władzę, gdy zbudowano setki świątyń a kierownictwo RKP co roku chwali się programami misyjnymi wśród młodzieży. Od 2010 wszystkie dzieci rosyjskie w wieku 10-11 lat uczą się w szkołach religii w postaci przedmiotu „Podstawy kultury religijnej i etyki świeckiej“. Z badań wynika, że ok. 40 proc. uczniów wybierało etykę, a niespełna 30 proc. – prawosławie.

Koncepcja pomyślnej misji Patriarchatu Moskiewskiego zakładała, że zapewnienie środków finansowych i ogólne wpływy w społeczeństwie dzięki pomocy państwa doprowadzą do wzrostu zainteresowania ludzi sprawami wiary i do ich "ukościelnienia" (wocerkowlenije). Tymczasem w Moskwie i okręgu centralnym, gdzie przeprowadzono te najnowsze badania statystyczne i gdzie działalność kościelna jest najbardziej rozwinięta i gdzie skupiono najwięcej środków, praktyka pokazała, że oczekiwania te się nie spełniły. Przeciwnie, wielu młodych ludzi, którzy wcześniej interesowali się wiarą i żyli nią, zatraciło tę więź. A w prowincjonalnych regionach Rosji poglądy i nastroje ateistyczne wśród miejscowych mieszkańców, nie tylko młodych, są jeszcze silniejsze.

kg (KAI/Dveri.bg) / Moskwa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. Generał stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel Wiadomości
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. "Generał" stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel

Kariera Władysława Ciastonia to przykład klasycznej drogi komunistycznego cyngla. Zaczynał w latach 40. w UB, błyskawicznie awansując na kierownika bezpieki w Bolesławcu i Wrocławiu. Ostatecznie, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, został szefem Służby Bezpieczeństwa i wiceszefem MSW. To jedna z najbardziej ponurych postaci dyktatury Jaruzelskiego. W wyniku działań Ciastonia i jego resortu wielu Polaków zostało aresztowanych, zamordowanych bądź zmuszonych do samobójstwa.

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach. Kiedy Niemcy wypłacą reparacje? Wiadomości
"Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach". Kiedy Niemcy wypłacą reparacje?

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach; premier Mark Rutte przeprosi za udział kraju w handlu niewolnikami, a król Wilhelm-Aleksander powoła niezależną komisję do oceny udziału monarchii w tym procederze - podkreślił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii. Bruksela milczy Wiadomości
"Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii". Bruksela milczy

Hiszpańskie media donoszą o zamachu socjalistycznego premiera Hiszpanii Pedro Sancheza na hiszpański Trybunał Konstytucyjny

[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE Wiadomości
[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE

"Politico" informowało, że wśród zatrzymanych przez policję i doprowadzonych na przesłuchanie w sprawie podejrzenia korupcji w Parlamencie Europejskim jest wysoki rangą działacz związkowy.

Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji Wiadomości
Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji

Jak donosi portal i.pl, dotychczasowy trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz najprawdopodobniej pozostanie na stanowisku. Mimo dobrego wyniku, jaki polska kadra uzyskała na mundialu w Katarze, zespół był ostro krytykowany zarówno przez kibiców jak i media za styl, w jaki awansował do 1/8 finału mistrzostw świata.

Oszukali nas. Putin niezadowolony Wiadomości
"Oszukali nas". Putin niezadowolony

Władimir Putin wyraził się krytycznie na temat realizacji tzw. "Porozumień Mińskich".

Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. Złapana na gorącym uczynku Wiadomości
Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. "Złapana na gorącym uczynku"

Jak donosi belgijski portal VRT, a potwierdza korespondentka zagraniczna Polskiego Radia Beata Płomecka, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiejgo Eva Kaili została zatrzymana przez policję w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji. 

Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info Wiadomości
Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info

Jak podaje branżowy serwis Wirtualnemedia.pl, współpracę z TVP Info nawiązał znany aktor serialowy Krystian Kukułka. 

Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji Wiadomości
Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji

Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w Waszyngtonie po rozmowach z szefem dyplomacji amerykańskiej. Dodał też, że niewykluczone jest zwiększenie obecności sił USA w Polsce.

Frakcja bankowa w PiS. Patryk Jaki wbił szpilę premierowi Wiadomości
"Frakcja bankowa w PiS". Patryk Jaki wbił szpilę premierowi

Patryk Jaki z Solidarnej Polski był gościem red. Jacka Prusinowskiego na antenie Radia Plus, gdzie skomentował m.in sprawę unijnych środków dla Polski, których wypłatę wstrzymuje Bruksela. Nie gryzł się przy tym język, krytykując sposób negocjacji obrany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe