„Wydajesz się być mądrym facetem”. Rosyjska propagandystka Margarita Simonjan do Elona Muska

W ostatnich dniach Elon Musk, ten sam, który wspomógł walczących Ukraińców systemem satelitów komunikacyjnych Starlink, w czasie kiedy ukraińska kontrofensywa zaczęła odnosić sukcesy, zaczął sugerować, że Ukraina powinna zgodzić się na pokój kosztem części swojego terytorium.
Elon Musk „Wydajesz się być mądrym facetem”. Rosyjska propagandystka Margarita Simonjan do Elona Muska
Elon Musk / Wikipedia CC BY 2,0 Steve Jurvetson

Elementem jego „planu pokojowego” miałyby być „plebiscyty” przeprowadzone pośród mieszkańców „spornych terytoriów”. Jego plan spotkał się z krytyką Ukraińców, począwszy od Werhownej Rady, a skończywszy na prezydencie Zełenskim.

„Pokój Ukraina-Rosja: – Ponowne wybory w zaanektowanych regionach pod nadzorem ONZ. Rosja wychodzi, jeśli taka jest wola narodu; – Krym formalnie częścią Rosji, jak to było od 1783 roku (do błędu Chruszczowa); – Dostawy wody do Krymu zapewnione; – Ukraina pozostaje neutralna” – napisał w mediach społecznościowych.

Dziś Elon Musk opublikował mapę z wyborów w 2012 roku, na której widać, że wschodnia Ukraina głosuje w większości na prorosyjską Partię Regionów Janukowycza. Miało to miejsce jeszcze przed ukraińskim Majdanem. A dziś rosyjska brutalność i rosyjskie zbrodnie dotyczą właśnie głównie wschodniej Ukrainy, co raczej nie nastraja mieszkających tam Ukraińców prorosyjsko.

Zakładając, że wierzysz, że wola ludzi ma znaczenie, powinniśmy w każdym regionie konfliktu wspierać wolę tych, którzy tam mieszkają.

Większość Ukrainy jednoznacznie chce być częścią Ukrainy, ale niektóre części wschodnie mają rosyjską większość i wolą Rosję

– pisze Musk w odpowiedzi amerykańskiemu senatorowi Lindsayowi Grahamowi, który napisał: „Z całym szacunkiem dla Elona Muska – a szanuję go – sugerowałbym, że musi zrozumieć fakty rosyjskiej inwazji na Ukrainę”.

 

Simonjan do Muska

Komentarz Muska przypadł do gustu wiodącej rosyjskiej propagandystce, szefowej propagandowej stacji Russia Today Margaricie Simonjan.

Elon @elonmusk, wydajesz się być mądrym facetem, umiesz czytać mapę – dlaczego więc nadal pomagasz Starlinkiem tym, którzy zabijają ludzi w Donbasie?

– pyta Simonjan.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. Generał stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel Wiadomości
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. "Generał" stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel

Kariera Władysława Ciastonia to przykład klasycznej drogi komunistycznego cyngla. Zaczynał w latach 40. w UB, błyskawicznie awansując na kierownika bezpieki w Bolesławcu i Wrocławiu. Ostatecznie, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, został szefem Służby Bezpieczeństwa i wiceszefem MSW. To jedna z najbardziej ponurych postaci dyktatury Jaruzelskiego. W wyniku działań Ciastonia i jego resortu wielu Polaków zostało aresztowanych, zamordowanych bądź zmuszonych do samobójstwa.

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach. Kiedy Niemcy wypłacą reparacje? Wiadomości
"Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach". Kiedy Niemcy wypłacą reparacje?

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach; premier Mark Rutte przeprosi za udział kraju w handlu niewolnikami, a król Wilhelm-Aleksander powoła niezależną komisję do oceny udziału monarchii w tym procederze - podkreślił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii. Bruksela milczy Wiadomości
"Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii". Bruksela milczy

Hiszpańskie media donoszą o zamachu socjalistycznego premiera Hiszpanii Pedro Sancheza na hiszpański Trybunał Konstytucyjny

[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE Wiadomości
[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE

"Politico" informowało, że wśród zatrzymanych przez policję i doprowadzonych na przesłuchanie w sprawie podejrzenia korupcji w Parlamencie Europejskim jest wysoki rangą działacz związkowy.

Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji Wiadomości
Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji

Jak donosi portal i.pl, dotychczasowy trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz najprawdopodobniej pozostanie na stanowisku. Mimo dobrego wyniku, jaki polska kadra uzyskała na mundialu w Katarze, zespół był ostro krytykowany zarówno przez kibiców jak i media za styl, w jaki awansował do 1/8 finału mistrzostw świata.

Oszukali nas. Putin niezadowolony Wiadomości
"Oszukali nas". Putin niezadowolony

Władimir Putin wyraził się krytycznie na temat realizacji tzw. "Porozumień Mińskich".

Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. Złapana na gorącym uczynku Wiadomości
Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. "Złapana na gorącym uczynku"

Jak donosi belgijski portal VRT, a potwierdza korespondentka zagraniczna Polskiego Radia Beata Płomecka, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiejgo Eva Kaili została zatrzymana przez policję w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji. 

Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info Wiadomości
Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info

Jak podaje branżowy serwis Wirtualnemedia.pl, współpracę z TVP Info nawiązał znany aktor serialowy Krystian Kukułka. 

Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji Wiadomości
Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji

Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w Waszyngtonie po rozmowach z szefem dyplomacji amerykańskiej. Dodał też, że niewykluczone jest zwiększenie obecności sił USA w Polsce.

Frakcja bankowa w PiS. Patryk Jaki wbił szpilę premierowi Wiadomości
"Frakcja bankowa w PiS". Patryk Jaki wbił szpilę premierowi

Patryk Jaki z Solidarnej Polski był gościem red. Jacka Prusinowskiego na antenie Radia Plus, gdzie skomentował m.in sprawę unijnych środków dla Polski, których wypłatę wstrzymuje Bruksela. Nie gryzł się przy tym język, krytykując sposób negocjacji obrany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe