Piotr Duda w Radiu ZET: Solidarność czekać nie może. Przygotowujemy się do protestu

Dziś gościem na antenie Radia ZET był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność” Piotr Duda. Głównym tematem rozmowy były trzy postulaty, których realizacji domaga się od rządu NSZZ „Solidarność”, czyli tak zwane 3xP.
 Piotr Duda w Radiu ZET: Solidarność czekać nie może. Przygotowujemy się do protestu
/ Fot. screen YouTube / Radio ZET

W piątek 7 października gościem Radia ZET był przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. W programie szef Solidarności przypomniał, że na posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ „S” we wrześniu przyjęto stanowisko, w którym wskazano trzy najważniejsze problemy, przed jakimi stoją polscy pracownicy.

Chodzi o tzw. 3xP, czyli: systemowe powstrzymanie wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników, zapewnienie godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych oraz przyjęcie ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych. Solidarność domaga się od rządu ich realizacji.

Prowadzący rozmowę Bogdan Rymanowski pytał szefa „S”, co zrobi Związek, jeśli rząd nie spełni postulatów Solidarności. 

– Dzisiaj o godzinie 9:00 odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Krajowej i będziemy decydować o dalszych naszych działaniach. To decyzja KK, ale na pewno będą to działania takie, aby rząd usiadł i zaczął faktycznie rozmawiać z Solidarnością. Nie tylko przekazując nam, co ma zamiar zrobić, tylko wsłuchiwał się w postulaty Solidarności. (…) Ja osobiście i szefowie regionów oraz sekretariatów nie jesteśmy zadowoleni z negocjacji z rządem – zaznaczył Piotr Duda. 

– Solidarność jak wyjdzie na ulice, to w konkretnej sprawie, a nie przeciwko komuś. My nie wychodzimy na ulicę przeciwko rządowi, tylko w konkretnych sprawach, aby rozwiązywać problemy polskich pracowników – dodał. 

Przewodniczący Solidarności mówił też o problemie cen energii dla samorządów. 

– Od samego początku mówimy, że zamiast dopłaty, trzeba zrobić wszystko, aby zatrzymać ceny energii i gazu na jakimś poziomie. Uważamy, że oprócz obliga giełdowego rząd powinien przejąć przesył, jeśli chodzi o infrastrukturę wrażliwą dotyczącą energetyki. Doskonale wiemy, ile kosztuje produkcja 1 kWh, a później, jeżeli chodzi o sprzedaż, to wygląda zupełnie inaczej. Ceny nie są rynkowe, tylko spekulacyjne – ocenił Piotr Duda.

W sprawie drugiego postulatu związkowców, czyli 20 proc. podwyżek dla budżetówki, przewodniczący Solidarności mówił, że propozycja rządu w wysokości 7,8 proc. na 2023 rok jest nie do przyjęcia.

– To nawet nie jest dogonienie inflacji. Mówiłem o tym na spotkaniu z premierem. Jeżeli mówią, że chcą mieć profesjonalnych urzędników, że trzeba profesjonalizować urzędy państwowe, a daje się regulacje płacowe na poziomie 7,8 proc., to jest sytuacja dramatyczna – mówił Piotr Duda.

– Solidarność przedstawiła jasną propozycję: 20 proc. na przyszły rok. Wystosowaliśmy także pismo z pozostałymi centralami związkowymi do Pana Premiera, aby usiąść i negocjować o 5 proc. podwyżki jeszcze w tym roku, a na kolejny rok 15 proc. – bez odzewu. Solidarność czekać nie może i przygotowujemy się do protestu. Rząd miał także odmrozić wskaźnik odpisu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Niestety w projekcie budżetu jest zamrożenie tego wskaźnika z roku 2019. To jest kompletnie niezrozumiałe – dodał.

Zapraszamy do posłuchania całej rozmowy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. Któż z nas nie robił takich rzeczy? Wiadomości
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. "Któż z nas nie robił takich rzeczy?"

Renata Dancewicz wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że zdarzyło jej się wyjść z restauracji bez płacenia za posiłek. – Są gorsze przestępstwa. Któż z nas nie robił takich rzeczy? – tłumaczyła się.

Rząd USA podjął decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy Wiadomości
Rząd USA podjął decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy

– Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe Piorun wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez spółkę MESKO SA ze Skarżyska-Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe