451. rocznica bitwy pod Lepanto. Dlaczego triumf floty chrześcijańskiej nad Turkami przypisany jest Maryi?

Dziś w Kościele katolickim obchodzone jest obowiązkowe wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty krajów chrześcijańskich nad wojskami Imperium Osmańskiego. Bitwę stoczono 7 października 1571 roku.
Bitwa pod Lepanto 451. rocznica bitwy pod Lepanto. Dlaczego triumf floty chrześcijańskiej nad Turkami przypisany jest Maryi?
Bitwa pod Lepanto / wikipedia/public_domain

Przypomnijmy pokrótce okoliczności tego zdarzenia. Bitwa pod Lepanto, stoczona w okolicach Zatoki Patraskiej, przeszła do historii jako jedna z najkrwawszych bitew morskich w dziejach. Państwa Świętej Ligi zmierzyły się z wojskami tureckimi sułtana Selima II, który chciał podbić Europę i wprowadzić islam na całym kontynencie.

Bitwa

Geneza tej walki dotyczyła spraw o charakterze ekonomicznym. Imperium Osmańskie przejmowało kontrolę nad szlakiem handlowym z Indiami po zdobyciu Konstantynopola w 1453 roku, muzułmanie wspierali dodatkowo grasujące po Morzu Śródziemnych statki algierskich piratów, napadające za europejskich kupców. Turcy zażądali od Wenecji przekazania im Cypru. Po odmowie najechali wyspę i odbili ją z rąk chrześcijan. Wówczas papież Pius V powołał Ligę Świętą, w której główne siły reprezentowała Hiszpania i Wenecja.

Floty chrześcijańska i turecka spotkały się na wodach Morza Jońskiego, nieopodal Lepanto. Przeważające siły tureckie, pod wodzą Ali Paszy, poniosły klęskę. Większość statków tureckich zostało zniszczone lub przejęte przez Europejczyków. W ciągu czterech godzin bitwy zatopiono sześćdziesiąt tureckich galer i uwolniono ok. dwanaście tysięcy chrześcijańskich galerników. W bitwie zginęło dwadzieścia siedem tysięcy Turków, a kolejnych pięć tysięcy trafiło do niewoli.

Maryja

Triumf został przypisany wstawiennictwu Matki Bożej Różańcowej, bowiem papież modląc się na różańcu o zwycięstwo sił państw chrześcijańskich miał wizję Maryi, która przypatrywała się bitwie i sprawiła, że zmienił się kierunek wiania wiatru, który zapewnił zwycięstwo Europejczykom.

"Ówczesny papież - św. Pius V, dominikanin, gorący czciciel Matki Bożej - usłyszawszy o zbliżającej się wojnie, ze łzami w oczach zaczął zanosić żarliwe modlitwy do Maryi, powierzając Jej swą troskę podczas odmawiania różańca. Nagle doznał wizji: zdawało mu się, że znalazł się na miejscu bitwy pod Lepanto. Zobaczył ogromne floty, przygotowujące się do starcia. Nad nimi ujrzał Maryję, która patrzyła na niego spokojnym wzrokiem. Nieoczekiwana zmiana wiatru uniemożliwiła manewry muzułmanom, a sprzyjała flocie chrześcijańskiej" - czytamy w opisie brewiarzowym. W dzień bitwy lud Rzymu kroczył wraz z papieżem ulicami miasta niosąc wizerunek Maryi "Salus Populi Romani" (Ocalenie Ludu Rzymskiego), odmawiając różaniec i zanosząc prośby o wstawiennictwo Matki Bożej i ratunek dla Europy.

Pius V uczynił dzień zwycięstwa europejskiej floty Świętem Matki Bożej Różańcowej obchodzonym w tych kościołach, w których istniały bractwa różańcowe. Blisko dwa wieki później, papież Klemens XI, w podzięce za zwycięstwo nad Turkami pod Belgradem, rozszerzył święto na cały Kościół katolicki. Papież Leon XIII najpierw wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie "Królowo Różańca świętego - módl się za nami", a w roku 1885 wydał rozporządzenie, by różaniec odmawiany był w Kościele nie tylko w rocznicę bitwy, ale przez cały miesiąc październik.

Dziś mija 451. rocznica bitwy pod Lepanto, która miała wpływ na dalszą historię Europy..


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi Wiadomości
Nie żyje minister spraw zagranicznych Białorusi

Nie żyje Uładzimir Makiej – minister spraw zagranicznych Białorusi. Polityk miał 64 lata. Wiadomość o śmierci Makieja poinformowało MSZ Białorusi.

Angela Merkel skompromitowana w oczach Niemców Wiadomości
Angela Merkel skompromitowana w oczach Niemców

Jak wynika z przeprowadzonego w tym tygodniu w Niemczech sondażu, zdecydowana większość obywateli nie chciałaby powrotu Angeli Merkel na stanowisko szefa rządu - poinformowała w sobotę agencja dpa.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe