ARD: Większość Niemców obawia się bezpośredniego zaangażowania kraju w wojnę na Ukrainie

Większość Niemców (56 proc.) obawia się w mniejszym lub większym stopniu, że Niemcy mogą zostać bezpośrednio wciągnięte w wojnę z Ukrainą – wynika z sondażu DeutschlandTrend telewizji ARD. Z kolei 43 proc. ma niewielkie obawy z tym związane lub nie ma ich wcale.
 ARD: Większość Niemców obawia się bezpośredniego zaangażowania kraju w wojnę na Ukrainie
/ fot. Pixabay

To może być również powód, dla którego zmieniło się nieco nastawienie dotyczące wsparcia militarnego Ukrainy

– zauważa ARD, wskazując, że 47 proc. ankietowanych chciałoby, aby rząd niemiecki był powściągliwy, aby nie prowokować Rosji. To o cztery punkty procentowe więcej niż w czerwcu.

Z kolei 43 proc. badanych - o 7 pkt proc. mniej - chce, aby rząd działał zdecydowanie i wykazał się twardą postawą wobec Rosji. Pomiędzy zachodnimi i wschodnimi landami Niemiec istnieją wyraźne różnice: na Zachodzie 47 proc. mieszkańców opowiada się za zdecydowanym działaniem, a 44 proc. za powściągliwością, podczas gdy na wschodzie 60 proc. chciałoby powściągliwości, a 31 proc. zdecydowanych działań.

Co z uciekającymi przed mobilizacją?

Obecnie 54 proc. Niemców deklaruje, że opowiedziałoby się za przyjęciem w kraju Rosjan odmawiających służby wojskowej. Przeciw jest 35 proc.

Sankcje przeciwko Rosji nie idą wystarczająco daleko dla 36 proc. (spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z sierpniem). Dla 31 procent są one odpowiednie (spadek o 3 pkt proc.). Grupa uprawnionych do głosowania, dla których sankcje idą za daleko, wzrosła nieco w porównaniu z sierpniem (+3), ale pozostaje w mniejszości i wynosi 24 proc.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kto zyskuje, a kto traci? Zobacz wyniki najnowszego sondażu Wiadomości
Kto zyskuje, a kto traci? Zobacz wyniki najnowszego sondażu

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w niedzielę, 35,7 proc. ankietowanych głosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, 28,4 proc. na Koalicję Obywatelską, a 11,2 proc. na Lewicę - wynika z badań pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl.

Robert Lewandowski wydał komunikat. Szuka tego kibica Wiadomości
Robert Lewandowski wydał komunikat. Szuka tego kibica

Robert Lewandowski wydał komunikat na oficjalnym Facebooku. Chce znaleźć kibica, który żywiołowo świętował zdobycie gola przez kapitana Biało-Czerwonych.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma poważny problem Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma poważny problem

Dużymi krokami zbliża się premiera książki księcia Harry'ego. W Pałacu Buckingham wrze. Wszystko wskazuje na to, że król Karol III ma poważny problem.

Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną [ANALIZA] Wiadomości
Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną [ANALIZA]

Polscy piłkarze mogą zakwalifikować się do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze nawet jeśli przegrają w środę z Argentyną, ale różnicą nie większą niż trzy gole. Będzie to jednak zależało od wyniku meczu Meksyku z Arabią Saudyjską. Remis lub wygrana biało-czerwonych na pewno da im awans.

New York Times: Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd Wiadomości
"New York Times": Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd

Zachód sądził, że po upadku ZSRR wojna z użyciem artylerii i czołgów w Europie już nigdy się nie powtórzy, stąd zmniejszał zapasy broni. Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd – pisze "New York Times".

Śmierć białoruskiego ministra. Mógł zostać otruty Wiadomości
Śmierć białoruskiego ministra. "Mógł zostać otruty"

Szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej zmarł w sobotę. Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe