O reparacjach od Niemiec, inflacji i cenach energii bitwa w Radiu "Zet"

O reparacjach od Niemiec, inflacji i cenach energii bitwa w Radiu "Zet"

Zapraszam - ludzi o mocnych nerwach - do przeczytania zapisu moich (i nie tylko moich) wypowiedzi w programie „Szósty dzień tygodnia w Radiu Zet”.

Prowadził go jak zwykle Andrzej Stankiewicz

Emisja "na żywo" odbyła się 3 września 2022 roku.

 

Andrzej Stankiewicz : Witam Państwa bardzo serdecznie, do tej pory spotykaliśmy się w siódmym dniu tygodnia, w niedzielę, teraz będziemy się spotykać w szóstym dniu tygodnia w Radio Zet, w sobotę, poza tym nic się nie zmienia. Program prowadzę ja.czyli Andrzej Stankiewicz, a moimi i Państwa gośćmi będą najważniejsi polscy politycy. Jaki jestem miły na początek nowego sezonu politycznego, drodzy państwo, dobrze...

Na tym koniec miłych rzeczy dzisiaj. Drodzy Państwo słyszą już państwo te znajome głosy, dziś w studiu „6. dnia tygodnia w Radiu ZET” gościmy Joannę Kluzik-Rostkowska z Platformy Obywatelskiej, pana Piotra Zgorzelskiego z PSL, pana Ryszarda Czarneckiego z Prawa i Sprawiedliwości, pana Krzysztofa Bosaka z Konfederacji i Robert Biedroń z Lewicy.

 

Drodzy Państwo zaczynamy z grubej rury. Lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wystąpienie do rządu Niemiec z wnioskiem o wypłatę Polsce reparacji za straty, które ponieśliśmy podczas drugiej wojny światowej, podczas brutalnej niemieckiej okupacji. Suma oczekiwanego odszkodowania wynosi 6 bilionów 200 milionów zł.

 

Przemówienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego

 

 

Drodzy Państwo, tak sobie wyliczam, tu zwracając się do Pana Posła Ryszarda Czarneckiego, 6 bilionów to jest szóstka i dwanaście zer. Statystycznie na każdego Polaka wypada ponad 160 tysięcy zł. Co zrobicie z takimi pieniędzmi, kiedy dostaniecie?

 

Ryszard Czarnecki : Przede wszystkim trzeba twardo negocjować i wynegocjować, na pewno...

 

Andrzej Stankiewicz :Ale trzeba też mieć pomysł, co z tym zrobicie?

 

Ryszard Czarnecki - ... te pieniądze posłużą rozwojowi Polski, a że Polska nie jest żadnym wyjątkiem, to świadczy o tym fakt, że inne kraje członkowskie Unii Europejskiej – Grecja przedstawiła żądania odnośnie reparacji od Niemiec w wysokości prawie 300 miliardów euro...

 

Andrzej Stankiewicz : 289, nie dostała ani grosza do dziś.

 

Ryszard Czarnecki :  Tak, ale negocjacje trwają, natomiast...

 

Andrzej Stankiewicz :  Nie, nie trwają negocjację.

 

Ryszard Czarnecki : Wniosek jest złożony. Grecja wystąpiła, Grecy nie negocjują tego publicznie, ale kanałem dyplomatycznym to robią. Natomiast zwracam uwagę, że Berlin zdecydował się, po znacznie dłuższym czasie niż siedem dekad od II.wojny światowej, mianowicie po 114 latach wypłacić 1 miliard 100 milionów euro, była taka druga rata, Namibii, krajowi z Afryki Południowo-Zachodniej za ludobójstwo dokonane na ludach Herera i Nama.

 

Andrzej.Stankiewicz : Panie Pośle, przyjdziemy...

 

Ryszard Czarnecki : Okazuje się, że nie tylko Polska.

  Andrzej Stankiewicz : Jestem przygotowany do dyskusji o Namibii, która była kolonią niemiecką i rzeczywiście Niemcy wypłacili ponad 1 miliard euro, w zeszłym roku zapadła decyzja, ale najpierw wrócimy jeszcze na krajowy grunt. Co Wy z raportem o stratach wojennych zrobicie? Czy wezwiecie ambasadora Niemiec w Polsce i go im przekażecie, czy polski ambasador, w tej chwili nie mamy właściwie ambasadora w Niemczech, złoży go w niemieckim MSZ? Co dalej z tym zrobicie? Jak formalnie będzie wyglądać ta procedura złożenia wniosku do Niemców i rozstrzygnięcia prawnego potencjalnej wypłaty?

 

Ryszard Czarnecki : Zostanie to przedstawione stronie niemieckiej.

 

Andrzej Stankiwicz : Ale w jaki sposób?

 

Ryszard Czarnecki :  Od tego jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ale także będziemy te kwestie umiędzynaradawiać...

 

Andrzej Stankiewicz : W jaki sposób? Trzy lata temu już Pan mówił o umiędzynarodawianiu.

 

Ryszard Czarnecki :  Mieliśmy o tym konferencję w Parlamencie Europejskim, z ekspertami, uwaga, także z Niemiec, którzy potwierdzili nasze racje, nasze polskie racje...

 

Andrzej Stankiewicz : Dobrze, jaka jest ścieżka prawna międzynarodowa, żeby ten Wasz wniosek o wypłatę 6 bilionów 200 miliardów złotych  stał się przedmiotem debaty przed jakimś forum, przed jakimś sądem?

 

Ryszard Czarnecki : To jest kwestia relacji bilateralnych, dwustronnych...

 

Andrzej Stankiwicz : Aha, czyli chce mi Pan powiedzieć, że jeżeli Niemcy powiedzą nie, to znaczy, że nie?

 

Ryszard Czarnecki : Nie, to znaczy, że będziemy bardzo mocno naciskać na forum międzynarodowym, Parlament Europejski jest jednym z tych forów, ale uwaga, wydaje mi się, że Niemcom się taka długa na ten temat debata publiczna i międzynarodowa nie opłaca, bo przecież będziemy przypominać, że ci tak zwani naziści to byli Niemcy, nie jacyś kosmici -naziści, nie wiadomo z jakiego państwa i narodu. Wydaje mi się, że przypominanie tego, kto rozpoczął II wojnę światową atakiem na Polskę, z punktu widzenia wizerunku i image’u Niemiec nie będzie dobre. Myślę, że te pieniądze zapłacą.

 

Andrzej Stankiewicz : Grecy też to przypominają. Czy przypominanie Niemcom, że wymordowali ponad 5 milionów obywateli Polski...

 

Ryszard Czarnecki : Prawie 6 milionów.

 

Andrzej Stankiewicz: Według waszego raportu, 5 milionów 200 tysięcy, to są Wasze nowe wyliczenia, że to jest główny element negocjacyjny. Ja powiem tylko jedno, zanim oddam głos panu posłowi Zgorzelskiemu, że spory międzypaństwowe rozstrzyga Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, ale to musi być wola obu państw. W tej chwili nie ma woli po stronie Niemiec, więc na ile to jest realistyczne?

 

Ryszard Czarnecki :  Będziemy to u międzynaradawiać, będzie presja polityczna.

 

 

Wypowiedź pana Piotra Zgorzelskiego.

 

Prezentacja filmu z wypowiedzią Donalda Tuska.

 

Andrzej.Stankiewicz : Drodzy Państwo, jeszcze pokrótce dwa zdania, jak to wyglądało. Po II wojnie światowej, kiedy mocarstwa zwycięskie zdecydowały, że Niemcy muszą zapłacić reparacje, to Polska dostawała reparacje z puli, którą zagarnął Stalin i Stalin wprowadził jeszcze swoje wyliczenia, powiedział, że „dostaliście jeszcze ziemie zachodnie po Niemcach rozwinięte gospodarczo, a oddaliście mi wschód, w związku jeszcze z tym jeszcze od was odliczę miliardy dolarów za to, że wzięliście ten zachód”. Wtedy premier Mikołajczyk, ludowy zresztą, powiedział: „no, ale Wyście ten Zachód ograbili, tę swoją strefę okupacyjną”, a Mołotow powiedział: „no, ale my ograbiliśmy niewiele”. W dodatku w ramach rozliczeń Polska sprzedawała Związkowi Sowieckiemu węgiel po preferencyjnych cenach, a w zamian dostawała na przykład dzieła Stalina. W związku z tym w 1953 roku rząd PRL-owski uznał, że nas satysfakcjonują te rozliczenia ze Stalinem i zrzekamy się reparacji. To jest ten 1953 rok, o którym Państwo usłyszą, natomiast nie jest do końca prawdą, zwracając się do Pani poseł Joanny Kluzik–Rostkowskiej, to, że to się nie pojawiało w debacie, bo i w PRL-u, przywódcy PRL-u z niemieckimi przywódcami na ten temat rozmawiali, a nawet nie tak dawno w 2004 roku to było w Sejmie temat.

 

Wypowiedź pani poseł Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

 

Joanna Kluzik-Rostkowska:  Pan Poseł Czarnecki nie jest w stanie odpowiedzieć nawet, jaka byłaby droga...

 

Ryszard Czarnecki : Przedstawiłam tę drogę, via MSZ.

 

Joanna Kluzik-Rostkowska : No, to jest absolutnie...

 

Ryszard Czarnecki :Droga formalna tylko przez MSZ, a presja polityczna przez Parlament Europejski  czy inne ciała międzynarodowe, w których są Niemcy.

 

 

Wypowiedź pani Joanny Kluzik-Rostkowskiej

 

Wypowiedź posła Krzysztofa Bosaka

 

Wypowiedź Piotra Zgorzelskiego

 

 

Andrzej Stankiewicz : Drodzy Państwo, czy możemy wrócić do dyskusji o reparacjach, od razu przypominam Państwu ten 2004 rok, bo on się tutaj często pojawia. Wchodzimy do Unii i wtedy pojawiają się po stronie niemieckiej, z „Ziomkostw” Eryki Steinbach postulaty rozliczenia się finansowego, ze strony polskiej, za te tereny, które Polska przejęła po II wojnie światowej i wtedy parlament Polski i rząd Marka Belki, parlament przyjmuje jednogłośnie taką uchwałę, że Polska nie otrzymała stosownej rekompensaty i reparacji wojennych za olbrzymie zniszczenia oraz straty materialne. Ja mam tutaj listę tych, którzy głosowali „za”, byli tam wszyscy, był tam Donald Tusk, był Grzegorz Schetyna, Giertych itd., itd., czyli Panie Pośle, zwracam się do Roberta Biedronia, kolegi z frakcji z Parlamentu Europejskiego Marka Belki, ówczesnego premiera. Czyli może tak jest, że Polska nie otrzymała stosownej rekompensaty ?

 

Wypowiedź Roberta Biedronia.

 

Andrzej Stankiewicz : Drodzy państwo, ja staram się jednak rzucać wszystko na jakiś kontekst międzynarodowy i historyczny. Pan Poseł Czarnecki wspomniał o Namibii, tam Niemcy rzeczywiście zapłacą 1 miliard euro za 100 tysięcy ofiar, które wymordowali w latach 1904 – 1908. Niemcy nazywają to pomocą rozwojową, a niedawno… Mówimy o tym samym państwie, które płaci i jeszcze jeden kontekst. Krewni ofiar zamachu terrorystycznego, to jest głośny zamach podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku na reprezentację Izraela, wtedy palestyńscy terroryści zamordowali 11 sportowców i Niemcy w tej chwili, niemieckie państwo, Bawaria i Monachium będą płacić odszkodowania ofiarom. Ale oba te przypadki, Pan Poseł Czarnecki, najpierw rozmowy dyplomatyczne, ustalenia, a my dowiadujemy się, drodzy Państwo, o odszkodowaniach dla rodzin izraelskich sportowców, dowiedzieliśmy się w momencie, kiedy Niemcy oświadczyły, że zapłacą. Wy przygotowujecie raport, mówicie biliardy i mówicie, że dopiero to Niemcom przedstawicie, to.…

 

–Ryszard Czarnecki : Po pierwsze, jestem zaszokowany wypowiedzią przedstawiciela Lewicy w tym programie. Przypomnę, że w Grecji to lewicowy premier Aleksis Tsipras zażądał reparacji prawie 300 miliardów od Niemiec dla tego kraju. Ja tylko przypomnę, że w Parlamencie Europejskim Grecy zorganizowali konferencję na temat reparacji i na tą konferencję przyszli przedstawiciele wszystkich greckich partii politycznych, od prawa do lewa. Kiedy Polacy zorganizowali taką konferencję, Prawo i Sprawiedliwość, wtedy nie było przedstawicieli Lewicy, nie było przedstawicieli Platformy czy PSL i to jest wielki wstyd.

 

Robert Biedroń :   bo nikt nie chce z wami gadać, bo siedzicie na karnym jeżyku tam.

 

Ryszard Czarnecki : To jest wielki wstyd, to jest regres z Waszej strony, bo w 2004 roku, lat temu osiemnaście Wasze partie głosowały za reparacjami, teraz żeście się wycofali.

 

Andrzej Stankiewicz : Drodzy Państwo, jeżeli Państwo pozwolą, to będę starał na to rzucać kontekst prawno-historyczny, bo politycy zawsze czegoś nie dopowiadają. Wtedy, kiedy parlament w 2004 rokunprzyjął tę uchwałę, że nam się należą reparacje, chodziło o nacisk na rząd niemiecki, żeby nie popierał roszczeń Eryki Steinbach i wtedy ten słynny dzisiaj Gerhard Schroeder, ówczesny kanclerz, przyjechał do Polski i z Markiem Belka ustalił, że niemiecki rzad nie będzie popierał żadnych prawnych roszczeń tak zwanych „ziomkostw” i Eryki Steinbach. Wtedy Belka tak naprawdę wycofał się z oczekiwań, czy z tej uchwały oczekiwań reparacji.

 

Ryszard Czarnecki : Ale uchwała Sejmu była faktem i dalej obowiązuje.

 

Wypowiedź Piotra Zgorzelskiego.

 

Andrzej Stankiewicz:  Panie Marszałku chwileczkę, ja muszę wytłumaczyć naszym słuchaczom, którzy nie czytali tego raportu w całości i nie słuchali pana prezesa, bo nie każdy słucha każdego słowa pana prezesa. Drodzy państwo, w tym raporcie na nowo została oszacowana liczba ofiar drugiej wojny światowej w Polsce, to jest ponad 5 milionów 200 tysięcy osób, z czego mniej więcej połowa to są polscy Żydzi i Polacy żydowskiego pochodzenia. W związku z tym Jarosław Kaczyński powiedział, że jeżeli Izrael chce, to może się przyłączyć do tych roszczeń, ale to jednak otwiera kwestię i wracamy do dyskusji o mieniu pozostawionym w Polsce przez ofiary Holocaustu, ich spadkobiercy od lat starają się o zwrot, a prezes Kaczyński mówi - nie. Więc czy da się to pogodzić, tu  jeszcze zdanie do pana Ryszarda Czarneckiego.

 

Krzysztof Bosak: ..  ale przepraszam, ale nie mamy żadnych przepisów, które by pozbawiały spadkobierców ofiar Holocaustu prawa do występowania na tych samych zasadach , co polscy obywatele przed sądami. To jest w ogóle rasistowskie stwierdzenie, żeby państwo polskie dyskryminowało na podstawie narodowości. Sytuacja jest przeciwna. Niektóre oganizacje żydowskie chcą, żeby osoby, które nie są spadkobiercami, weszły w prawa właścicieli mienia, z którym nigdy nie miały nic wspólnego, czyli te organizacje międzynarodowe, to jest zupełnie inny temat.

 

Ryszard.Czarnecki :  Otóż chciałbym powiedzieć bardzo zdecydowanie, że akurat zaproszenie Izraela do wspólnej akcji odnośnie reparacji wobec Niemiec, jest bardzo mądrym, racjonalnym i rozsądnym ruchem politycznym, bo w ten sposób umiędzynaradawiamy tę sprawę, zapraszamy do współpracy państwo mające bardzo duże i różne możliwości. Myślę, że ta akcja obopólna Warszawy i Tel-Avivu, polsko-izraelska może nastąpić . Chciałbym powiedzieć bardzo wyraźnie, że akurat tutaj wspólna akcja polsko-izraelska może przynieść korzyści obu stronom-  i jest  bardzo źle przyjmowana przez Niemcy, stąd pomysł.

 

Andrzej Stankiewicz:  Drodzy Państwo, Izrael też pewnie wolałby się z konferencji nie dowiadywać, to a propos tego, co powiedział pan poseł Bosak. Jarosław Kaczyński zawsze mówił jasno, że: „Polska nie ma wobec Izraela, w  związku z II wojną światową żadnych zobowiązań, są zobowiązania finansowe wobec Polski i Polaków, jeżeli chodzi o odszkodowania,  to byłoby tak, że biedni Polacy, a dokładnie potomkowie biednych Polaków mają zapłacić potomkom bogatych Polaków”, tak mówi o Polakach żydowskiego pochodzenia. „Płacenie oznaczałoby nic innego, jak przyznanie, że my Polacy byliśmy w istocie sojusznikiem Hitlera”. To a propos, tego co mówi pan Bosak. To nie jest tak, że nie ma kwestii zwrotu mienia, które ofiary Holocaustu pozostawiły w Polsce, bo jest ta kwestia w relacjach polsko- izraelskich.

 

 

Wypowiedź Piotra Zgorzelskiego.

 

Wypowiedz Krzysztofa Bosaka.

 

Wypowiedz Joanny Kluzik-Rostkowskiej

 

Wypowiedź Roberta Biedronia.

 

 

Andrzej Stankiewicz :Mam do Pana pytanie takie oto. Są Zieloni w niemieckim rządzie na.przyklad pani Klaudia Ruth, która jest ministrem kultury, która powiedziała coś takiego po prezentacji tego raportu, że Niemcy są winni bardzo wiele Polsce, nie odnosiła się bezpośrednio i nie chciała odpowiedzieć na pytanie, czy powinni zapłacić reparacje, ale jest nurt na niemieckiej lewicy, zwłaszcza u Zielonych, którzy mówią, że Niemcy nie rozliczyły się finansowo z ofiarami. Może Pan, może to jest dla Pana droga, macie dobre kontakty z Zielonymi niemieckimi, może to jest dla Pana droga.

 

Robert Biedroń: ... tak, ale trzeba szukać tych partnerów. PiS powinien szukać sojuszników i jeżeli nie szuka tych sojuszników, to jest jasny sygnał, że to nie chodzi o rozwiązanie tego problemu tyle skłócenie nas wszystkich, wywołanie kolejnej wojny. Ja ostrzegam, ja byłem wiele lat prezydentem Słupska, tam byłem posłem itd. to są tak zwane „Ziemie Odzyskane”, ludzie tam pamiętają Erykę Steinbach, ludzie tam pamiętają tą całą retorykę, że trzeba odszkodowania wypłacać itd. itd.

 

Andrzej Stankiewicz : Niemcom, chodzi o odszkodowania Niemcom.

 

Robert Biedroń: ... otwieracie puszkę Pandory. To znaczy, jeżeli jest u nas akcja, to po drugiej strony będzie reakcja i boję się, że Wy nie macie siły politycznej, żeby powstrzymać to...

 

Ryszard.Czarnecki: ... nie prowadzimy takiej polityki na kolanach ,Panie Pośle.

Andrzej Stankiewicz:  i to już dzisiaj parokrotnie żeśmy usłyszeli... Polityka na kolanach.

 

Robert Biedroń: ...  ostatnie zdanie, Panie Pośle mówiliście, że nie będzie polityki na kolanach, ale wstaliście z tych kolan i walnęliście się w łeb, upadliście całkowicie na łopatki w polityce międzynarodowej.

 

Andrzej Stankiewicz: To są metafory. Panowie i Państwo o tym mówicie.

Ryszard Czarnecki :Parę dni po tym, jak 31 sierpnia, w zeszłym tygodniu, Komisja Europejska zaakceptowała Polsce, jako jednemu  z pierwszych siedmiu krajów Unii Europejskiej plan strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 27...

 

Andrzej Stankiwicz :Panie Pośle, ale już proszę...

 

Głośne rozmowy w tle

 

Ryszard.Czarnecki : 25 miliardów euro dla Polski, mówicie, że mamy złe relacje z Unią Europejską, to są konkrety.

 

Andrzej Stankiewicz : Ja tylko przypomnę drodzy Państwo, drodzy Państwo...

 

Ryszard Czarnecki :  25 miliardów euro, to są konkrety....

 

Andrzej Stankiewicz: Komisarzem do spraw rolnictwa jest były poseł i europoseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Wojciechowski, więc dość łatwo Wam poszło w tym obszarze, oby Wam kwestie finansowe szły lepiej w innych obszarach i w związku z tym przechodzimy do części drugiej szanowni Państwo

 

Ryszard Czarnecki : Dziękuję za uznanie.

 

 

 

Druga część rozmowy.

 

 

 

Drodzy Państwo, trudna jesień przed nami, inflacja przebiła 16%, najszybciej drożeje energia i żywność. Nośniki energii rok do roku 40% podwyżki, paliwa samochodowe 23%, żywność 17%, czyli też ponad tą średnią inflację. Rozpoczyna się ciężka jesień, która może zweryfikować polityczne sondaże. Pytanie do Pana Ryszarda Czarneckiego. Jak Wy ulżycie nam wszystkim?

        Ryszard Czarnecki :  Sytuacja jest oczywiście poważna...

 

Andrzej Stankiewicz : Pieniędzy z KPO nie ma, reparacji nie zobaczymy, więc co będzie?

 

Ryszard Czarnecki:  Reparacje zobaczymy , ale mówię otwarcie i uczciwie, że nie jest to kwestia najbliższego roku.

 

Głośne rozmowy w tle

 

Ryszard Czarnecki : Widzę, że mam czworo rzeczników w studio, bardzo dziękuję. Jeżeli można. Po pierwsze, nie jest żadnym pocieszeniem, tylko stwierdzam fakt, że Polska nie jest żadną samotną wyspą inflacji na morzu europejskim...

 

Andrzej Stankiewicz : Wie Pan, w skali europejskiej mamy jedną z najwyższych inflacji.

 

–No,w szeregu  krajach jest wyższa, ale to oczywiście nie jest żadne pocieszenie, tylko stwierdzam fakt. Informuję też, że jeżeli chodzi o kwestię podwyżek ceny prądu, to w Hiszpanii 200%, we Włoszech prawie 100%, znacznie więcej niż w Polsce. W Polsce wzrost o 10%.

 

Andrzej Stankiewicz :  Ale ja nie kupuję prądu w Hiszpanii. Mamy się cieszyć, że wzrosła o 40%?

 

Ryszard Czarnecki : Proszę Państwa, chciałem powiedzieć, że ceny prądu w Polsce to jest 57% średniej unijnej.

                                                                                                                Andrzej Stankiewicz : A dochody? Zarobki?

 

Ryszard Czarnecki : Ja tylko pokazuje, że sytuacja w innych krajach jest znacznie gorsza niż w Polsce, ale oczywiście to nie jest pocieszenie, Pan ma rację. Ja powiem w ten sposób. Inflacja według badań, które w moim przekonaniu są bardzo wiarygodne na pewno nie przekroczy 20%, będzie spadać...

 

Andrzej Stankiewicz: Nie przekroczy ilu? 20%? W związku z tym mam do Pana kolejne pytanie.

 

Ryszard Czarnecki:  Ale ja chciałbym skończyć, Pan się z tego śmieje. Wy chcecie Polaków nakręcać strachem,a  my mówimy :  będzie spadać do końca 2022 r. inflacja będzie spadać...

 

Andrzej Stankiewicz :  Chwileczkę, do końca tego roku będzie spadać? Przypominam Panu, że w tym miesiącu miał być spadek, nastąpił wzrost.

 

Ryszard Czarnecki : W drugiej połowie roku zacznie.spadac... Dacie się wypowiedzieć Państwo? Pan się śmieje z tego, że ceny są wysokie, Pan jest z siebie zadowolony...

 

 

Andrzej Stankiewicz : Panie Marszałku, pan Ryszard Czarnecki nas pociesza.

 

Ryszard Czarnecki do Piotra Zgorzelskiego : Jest Pan człowiekiem nie eleganckim i jest Pan człowiekiem niedobrze wychowanym, to Pańska sprawa. Słuchacze ocenią. Chciałbym powiedzieć wyraźnie, że w drugiej połowie przyszłego roku spadek inflacji przewidujemy poniżej 10%. To są bardzo wiarygodne oceny. Polska, podkreślam, nie jest żadną samotną wyspą inflacyjną na europejskim czy unijnym morzu. Zwracam uwagę, że znacząca część naszych sąsiadów, która weszła do strefy euro mają wyższą inflację niż Polska, Holandia ma większą inflację niż Polska, a  jest w strefie euro, więc naprawdę proponuję żebyśmy na ten temat rozmawiali w sposób racjonalny, a nie przez epitety, jak to przed chwilą słyszałem.

 

Wypowiedź Piotra Zgorzelskiego.

 

Wypowiedź Joanny Kluzik-Rostkowskiej

 

Wypowiedź posła Krzysztofa Bosaka

 

Wypowiedź Roberta Biedronia

 

Andrzej Stankiwicz:  „Don Kiszot w gumofilcach”, to będzie symbol pierwszego wydania „6. dnia tygodnia”. Ja tylko powiem drodzy Państwo, to są duże liczby, ale trzeba będzie w przyszłym roku pożyczyć 270 miliardów zł, w porównaniu z tym rokiem te potrzeby finansowe polskiego państwa wzrosną o 35 miliardów. Panie Pośle, zwracam się do Ryszarda Czarneckiego, strasznie się zadłużamy.

 

Ryszard Czarnecki: Leci z nami pilot, kontrolujemy sytuację. Zapewniam Pana, że gdyby był inny rząd byłaby

 

Andrzej Stankiewicz : Trzymajmy się za kieszeń, zobaczymy niedługo czy leci z nami pilot.

Dziękuję Państwu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO] Wiadomości
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO]

„W Niemczech w czwartek doszło do kolejnych akcji aktywistów klimatycznych z grupy „Ostatnie pokolenie” na lotniskach w Monachium i Berlinie” – pisze w czwartek portal dziennika „Bild”. W Monachium aktywiści przykleili się do pasa startowego, z którego zostali później usunięci.

Wiadomości
Jaki aparat ma nowy iPhone 14? Poznaj specyfikację urządzenia

Robienie zdjęć to jedna z podstawowych funkcji każdego smartfona a jednocześnie funkcjonalność, po której możemy wyraźnie obserwować rozwój całej kategorii. Nic więc dziwnego, że producenci z każdym rokiem dążą do ulepszania funkcji fotograficznych swojego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku sprzętów Apple. Z każdą nową premierą kolejnego iPhone miłośnicy marki czekają na innowacje w zakresie fotografii. Jak to wygląda w przypadku iPhone 14? Pora to dokładnie przeanalizować.

Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć” Wiadomości
Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć”

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego w „Salonie Politycznym Trójki” wypowiedział się na temat możliwości współpracy Prawa i Sprawiedliwości z jego ugrupowaniem.

„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich Wiadomości
„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich

Robert i Anna Lewandowscy razem z córkami udali się po mundialu w Katarze na Malediwy, gdzie spędzają wakacje. Na Instagramie żona kapitana polskiej reprezentacji poinformowała o „aferce”.

„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO Wiadomości
„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO

Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News w programie „Graffiti” wypowiedział się między innymi na temat środków dla Polski z KPO. Minister sprawiedliwości dodał także, że aktualnie wina w tej kwestii jest niesłusznie przerzucana na konto jego ugrupowania.

Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława Wiadomości
Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława

Do zdarzenia doszło na terenie centrum handlowego „Marywilska 44” na Białołęce. Poszkodowany mężczyzna jest w stanie ciężkim. Trwa policyjny pościg za napastnikiem.

„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN Wiadomości
„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN

Wczoraj odbył się finał 11. serii popularnego programu TVN „Top Model”. W sieci zawrzało po emisji. Wszystko za sprawą słów znanej modelki, które padły pod adresem jednej z uczestniczek.

„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego Wiadomości
„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego

Czesław Michniewicz zareagował nerwowo na słowa Roberta Lewandowskiego, które kapitan reprezentacji Polski wypowiedział po przegranym meczu z Francją na mundialu w Katarze. Wcześniej kapitan reprezentacji Polski miał mówić selekcjonerowi zupełnie coś innego na temat stylu gry Biało-Czerwonych. – Zareagowałem nerwowo, bo mnie Robert mówił co innego – wyjaśniał Michniewicz na antenie Radia ZET.

Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz Wiadomości
Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Cezarym Kuleszą.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzony Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzony

Podczas wtorkowego spotkania króla Karola III z mieszkańcami Luton doszło do nieprzyjemnej sytuacji. Zagraniczne media piszą o upokorzeniu monarchy. To nie pierwsza taka sytuacja.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe