Niemiecki prawnik: "Reparacje się Polsce nie należą". Polski historyk: "Niemiecka tępa buta"

- To, czego Polska się domaga, po prostu jej się nie należy - mówi Deutsche Welle niemiecki ekspert w dziedzinie prawa międzynarodowego prof. Christian Tomuschat
Niemiecka zbrodnia w Bochni Niemiecki prawnik:
Niemiecka zbrodnia w Bochni / Wikipedia domena publiczna

Niemiecki ekspert wraca do absurdalnego argumentu wg którego Polska otrzymała "rekompensatę" w postaci Ziem Zachodnich. Tymczasem Polskę przesunięto na mapie bez udziału jej woli, decyzją mocarstw i ze stratą terytorium wielkości Czech.

- To dość proste. Polska otrzymała jedną czwartą dawnego terytorium Niemiec. Czegoś podobnego nie było nigdzie indziej. Rosja czy Związek Sowiecki zabrał w 1945 roku północną część Prus Wschodnich, a Polsce przyznane zostały przez zwycięskich aliantów – wówczas jeszcze prowizorycznie – obszary na wschód od Odry i Nysy oraz południowe Prusy Wschodnie. To nic innego jak odszkodowanie, które Niemcy zapłaciły za niesamowite szkody, jakie wyrządziły w Polsce. Niemcy nie zaprzeczają, że popełnili w Polsce niewiarygodne zbrodnie. Ale pytanie brzmi, czy w międzyczasie wypłacono odszkodowanie. Więc, powtórzę to jeszcze raz: Polska otrzymała obfitą rekompensatę w postaci jednej czwartej terytorium Niemiec.

- mówi prof. Christian Tomuschat.

 

Kłamstwo Kohla

- Istnieje luka w niemieckiej pamięci historycznej. Ta luka to brak wiedzy o skali zniszczeń i zbrodni na ziemiach polskich. Kiedy w lutym 1990 roku ważyły się losy zjednoczenia Niemiec, kanclerz Helmut Kohl powiedział George'owi Bushowi seniorowi, że sprawa reparacji powinna zostać zdjęta z porządku obrad, ponieważ to opóźni zjednoczenie. I dodał, że ówczesne Niemcy Zachodnie wypłaciły łącznie ponad 100 mld marek reparacji, a „wielkie sumy” dostały się z tej puli Polakom (...) Do 1989 roku polskie ofiary wojny dostały 100 milionów marek. A Kohl mówi o stu miliardach. Mamy tu do czynienia ze zwykłym kłamstwem. I zdołał prezydenta Busha przekonać.

- mówi z kolei również w Deutsche Welle niemcoznawca prof. Stanisław Żerko, który nawiasem mówiąc uważa, że formalna droga uzyskania reparacji jest dla Polski zamknięta.

- Niemiecka tępa buta i arogancja

- dodaje na Twitterze komentując opinię Tomuschat prof. Żerko


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacja w Pałacu Buckingham. Król Karol III wprowadza nowe reguły Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Król Karol III wprowadza nowe reguły

Od śmierci królowej Elżbiety. Brytyjskie media kierują swoją uwagę na decyzje podejmowane przez nowego monarchę. W ostatnim czasie pojawia się wiele nowych informacji o tym, jak będą wyglądały tegoroczne święta Bożego Narodzenia w Pałacu Buckingham.

To będzie piłkarskie piekło. Premier zwrócił się do polskich piłkarzy Wiadomości
"To będzie piłkarskie piekło". Premier zwrócił się do polskich piłkarzy

Premier Mateusz Morawiecki w nowym odcinku swojego podcastu postanowił zwrócić się do piłkarzy reprezentacji Polski przed meczem z Francją.

Doradca prezydenta: Poprawka PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm była błędem Wiadomości
Doradca prezydenta: "Poprawka PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm była błędem"

Moim zdaniem poprawka zgłoszona przez Antoniego Macierewicza do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm "to był błąd" - powiedział w niedzielę doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz. W jego ocenie PiS powinno zrezygnować z poprawki.

O przeszłości trzeba myśleć. Rzecznik rządu odpowiada Nowickiej Wiadomości
"O przeszłości trzeba myśleć". Rzecznik rządu odpowiada Nowickiej

Do wymiany zdań na antenie Telewizji Polskiej doszło między Piotrem Mullerem z Prawa i Sprawiedliwości i Wandą Nowicką z Lewicy. Różnica zdań między politykami dotyczyła zarzutu o prorosyjskość rządów PO-PSL.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę

Z gruzowiska wydobyta została żywa osoba. To starsza kobieta. Została przewieziona do szpitala – powiedział w niedzielę PAP burmistrz Ustronia Przemysław Korcz, który jest na miejscu eksplozji domu. Zaznaczył, że pod gruzami mogą być jeszcze dwie osoby.

Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek Wiadomości
Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek

Wydawałoby się, że ostatnie miesiące to niełatwy czas dla Małgorzaty Rozenek. Jeszcze kilka dni temu media rozpisywały się o "możliwej utracie pracy przez celebrytkę w Dzień Dobry TVN". Tymczasem możemy mówić o sensacji.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza

Do eksplozji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło w niedzielę przed południem w Ustroniu – poinformował PAP rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej mł. bryg. Michał Pokrzywa. Według strażaków pod gruzami mogą znajdować się dwie osoby.

Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie Wiadomości
Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie

We wtorek pojawiły się informacje, że legenda futbolu - Pele został przyjęty do szpitala w Sao Paulo ze względu na infekcję dróg oddechowych. Brazylijskie media podały wcześniej, że piłkarz otrzymał opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia przestała przynosić oczekiwane rezultaty. Tymczasem pojawiło się oświadczenie.

Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina Wiadomości
Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina

Rozpoczęta przez prezydenta Rosji Władimira Putina wojna nie jest rezultatem ekspansji NATO, ale jej przyczyną - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w sobotę podczas Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka... Łukaszenka znów straszy Wiadomości
"Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka..." Łukaszenka znów straszy

Alaksandr Łukaszenka spotkał się w Mińsku z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Padły szokujące słowa po raz kolejny uderzające m.in. w Polskę.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe