M. Ossowski, red. nacz. „TS”: „Na tę chwilę najważniejsze jest opanowanie wzrostu cen energii, o co właśnie postuluje Solidarność”

Postulowane przez NSZZ „Solidarność” powstrzymanie wzrostu cen energii elektrycznej wydaje się mieć fundamentalne znaczenie dla powstrzymania wciąż rosnącej inflacji.
 M. Ossowski, red. nacz. „TS”: „Na tę chwilę najważniejsze jest opanowanie wzrostu cen energii, o co właśnie postuluje Solidarność”
/ pixabay.com

Dotychczas stosowane mechanizmy mające na celu „schłodzenie” gospodarki poprzez podwyżki stóp procentowych pozwoliły na ustabilizowanie sytuacji do pewnego stopnia, jednak nie powstrzymały wzrostu inflacji. Jasno więc widać, że to nie czynniki wewnętrzne są głównym generatorem inflacji, a galopujący wzrost cen energii. Stąd też niedawną decyzję Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie ocenić należy pozytywnie. Niewątpliwie na tę chwilę najważniejsze jest opanowanie wzrostu cen energii, o co właśnie postuluje Solidarność. Fundamentalną kwestią w tym zakresie jest zawieszenie systemu ETS. Wzrost cen uprawnień do emisji CO2 jest bowiem nieracjonalnie wysoki i ma charakter zdecydowanie spekulacyjny, znacząco wpływając na koszt energii elektrycznej. Podobnie sytuacja ma się z gazem. Zasadniczo problem wzrostu cen nie jest związany ze znacząco zwiększonym kosztem wydobycia, a z maksymalizacją zysków przez pośredników i dostawców. Pomysł polskiego rządu poparty przez kilkanaście krajów UE dotyczący ustalenia maksymalnej ceny gazu wydaje się dobrym kierunkiem w celu normalizacji sytuacji, cóż jednak z tego, skoro m.in. Niemcy jak na razie skutecznie blokują to rozwiązanie, dając tym samym świadectwo, jak w praktyce wyglądają tak często przywoływane wartości europejskie i jak wyglądać by miała ich wiodąca rola w Europie, o którą nomen omen nie tak dawno w języku niemieckim apelował sam Donald Tusk. Pomijając jednak działania polskiego rządu na arenie międzynarodowej, należy oczekiwać także, a może nawet przede wszystkim, podjęcia zdecydowanych działań na gruncie wewnętrznym, aby powstrzymać galopujące ceny energii. Tu jak na razie sporo jest jeszcze do zrobienia. Tym bardziej nie może dziwić narastające zniecierpliwienie i frustracja ze strony NSZZ „Solidarność”, który coraz ostrzej domaga się od rządu podjęcia stanowczych działań, zaznaczając, że w obronie polskich pracowników i ich prawa do godnego życia nie cofnie się nawet przed radykalnymi rozwiązaniami.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe