„Byliśmy na łączach z komisarzem Reyndersem i szefową biura Very Jourowej...”. Sędzia Żurek o tzw. „kamieniach milowych” [VIDEO]

W sieci pojawiło się nagranie – Spotykaliśmy się z przedstawicielami Komisji Europejskiej (...) Komisja Europejska moim zdaniem wie wszystko, jak wygląda sytuacja związana z praworządnością w Polsce – mówi na nim sędzia Waldemar Żurek prawdopodobnie przed Komisją Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w Parlamencie Europejskim.
Sędzia Waldemar Żurek „Byliśmy na łączach z komisarzem Reyndersem i szefową biura Very Jourowej...”. Sędzia Żurek o tzw. „kamieniach milowych” [VIDEO]
Sędzia Waldemar Żurek / screen YT - Wolne Sądy

Było pytanie, czy Komisja Europejska była poinformowana o kamieniach milowych. Tak, spotykaliśmy się z przedstawicielami Komisji Europejskiej, akurat wtedy na łączu byliśmy z panem Didierem Reyndersem i szefową biura Very Jourowej. Więc Komisja Europejska moim zdaniem wie wszystko, jak wygląda sytuacja związana z praworządnością w Polsce

– mówił sędzia Waldemar Żurek.

Wydaje mi się, że trzeba tutaj odważnych decyzji, które by spowodowały, że ta praworządność zostałaby wprowadzona. I to trzeba zrobić właśnie dla prawidłowego wydatkowania środków unijnych

– podsumował sędzia.

 

 

Ostateczny wyrok w Strasburgu w sprawie sędziego Żurka

Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu odrzuciła w poniedziałek wniosek rządu Polski o ponowne rozpatrzenie sprawy sędziego Waldemara Żurka. Tym samym wyrok ETPCz, wydany w czerwcu 2022 r., stał się ostateczny.

W wyroku z 16 czerwca br. Trybunał orzekł, że polskie władze naruszyły artykuły Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dotyczące prawa do rzetelnego procesu i wolności wyrażania opinii. Zasądził na rzecz skarżącego sędziego Żurka w sprawie dotyczącej przedterminowego skrócenia jego kadencji w Krajowej Radzie Sądownictwa łącznie 25 tys. euro tytułem zadośćuczynienia.

Czytaj więcej: Jest ostateczny wyrok w Strasburgu w sprawie sędziego Żurka
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska Wiadomości
Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska

We wtorek 6 listopada, w czasie ukraińskiego Dnia Sił Zbrojnych, prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował wideo, w którym zwrócił się do wszystkich żołnierzy. Nagranie nie pochodziło jednak z prezydenckiego gabinetu, a z Donbasu.

Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją Wiadomości
Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją

Jak donosi fiński dziennik "Ilta-Sanomat" Finowie od pewnego czasu uskarżają się na tajemniczy hałas w pobliżu granicy z Rosją. Nie brakuje teorii na temat tego, skąd dźwięki mogą pochodzić. Sprawą zajęły się już służby.

Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców Wiadomości
Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców

Nie żyje Jarosław Kawecki, który był dziennikarzem Polskiego Radia. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kierowców. Słuchacze mogli zapamiętać go dzięki jego charakterystycznemu głosowi.

Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega Wiadomości
Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega

– Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego. Jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji, byłoby to podyktowane chęcią przegrupowania wojsk w celu ponownego ataku – ostrzegł sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez dziennik „The Wall Street Journal”.

„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy Wiadomości
„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy

– Uważam, że jakaś premia się należy naszym piłkarzom, ponieważ wyszli rzeczywiście z grupy, w ogóle przecież grali naprawdę nieźle – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z serwisem wPolsce.pl.

Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi Wiadomości
Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi

W poniedziałek służby policyjne zdecydowały o zamknięciu wszystkich jarmarków bożonarodzeniowych na Corneliusplatz w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi, którzy znajdowali się na miejscu.

Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz. Wiadomości
Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złoży zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w Pruszkowie o umorzeniu postępowania przeciwko Barbarze K.-Sz., oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy – dowiedziała się PAP. Artystka nazwała funkcjonariuszy „maszynami bez mózgów oraz mordercami”.

Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy Wiadomości
Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy

Rząd Węgier zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro – poinformował we wtorek w Brukseli minister finansów Węgier Mihaly Varga, cytowany przez portal Euronews.

Akcja CBŚP w Zabrzu. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu Wiadomości
Akcja CBŚP w Zabrzu. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu

Jak informują lokalne media, naprzeciw Zespołu Szkół nr 10 przy ulicy Chopina w Zabrzu doszło do interwencji CBŚP. Wszystko za sprawą mężczyzny, który zaminował się w kamienicy.

Premier Morawiecki o KPO: „Opozycja szuka sojuszników na obrzeżach naszego obozu” Wiadomości
Premier Morawiecki o KPO: „Opozycja szuka sojuszników na obrzeżach naszego obozu”

W sprawie KPO opozycja szuka też sojuszników gdzieś tam na obrzeżach naszego obozu. W ten sposób najbardziej zagorzali radykałowie, którzy cieszyliby się, żeby środków unijnych nie było, z jednej i drugiej strony łączą się – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe