Prace z użyciem helikoptera na wieży Jasnej Góry

Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Jasnej Góry - wieża, a na niej oświetlany krzyż. Po wielu latach wymaga koniecznych prac remontowych i konserwacyjnych. Do ich wykonania potrzebny jest nawet helikopter. Trwały skomplikowane działania, by ten ważący ponad 50 kg krzyż zdjąć. Niestety nie powiodły się. Ostatnia tego typu inicjatywa podejmowana była w 1985 r.
Jasna Góra Prace z użyciem helikoptera na wieży Jasnej Góry
Jasna Góra / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Aw58

Przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski powiedział, że instalacja elektryczna założona na krzyżu wymaga wymiany po przepięciu spowodowanym uderzeniem pioruna. - Wiadomo, że obiekt tej wysokości musi być oświetlony, dlatego po 36 latach, kiedy ostatni raz dokonywano konserwacji tego krzyża, trzeba uczynić to ponownie - zaznaczył paulin.

Akcja konserwacyjna

Tadeusz Głowacki z firmy wykonującej akcję zdjęcia krzyża z wieży zwrócił uwagę na jej skomplikowany charakter.

- Zdjęcie krzyża na tej wysokości jest operacją niesamowicie skomplikowaną. To jest najwyższy punkt, który nie ma w pobliżu odniesienia orientacyjnego w przestrzeni. Na tak wysokim pojedynczym elemencie nie ma się do czego np. przypiąć. To pokazuje skalę tego przedsięwzięcia - zauważył. Dodał, że każda akcja w powietrzu jest skomplikowana przede wszystkim ze względu na swą jednostkowość. - Nie ma drugiej takiej, choćby podobnej i trudno się przygotować do niej w stu procentach, np. powtarzając wyćwiczone wcześniej elementy - powiedział Tadeusz Głowacki.

To dlatego do tak skomplikowanej akcji wybrana została jedna z dwóch w Polsce firm, które specjalizują się w takich pracach, szczególnie na długich zawieszeniach.

Plan działania był taki, że alpiniści przygotowują na wieży krzyż do demontażu, helikopterem jest on sprowadzany na plac jasnogórski i tam specjalnie przygotowana ekipa dokonuje koniecznych napraw i potem krzyż wraca na wieżę. Niestety, mimo podjętych prób akcja nie powiodła się i została przełożona.

Wieża na Jasnej Górze należy do najwyższych w Polsce. Mierzy dokładnie 106,3 m wysokości.

Ze względów bezpieczeństwa Jasna Góra na krótko została zamknięta dla pielgrzymów.

Jasnogórska wieża

Wieża jasnogórska odbudowana została po pożarze z 1900 r., a poświęcona w 1906 r. Dolna jej część pochodzi z XVIII w. Składa się z pięciu kondygnacji, a na najwyższą prowadzi 519 stopni.

W połowie wieży umieszczony został zegar, którego 36 dzwonów i dzwonków wygrywa melodie maryjne.

Na igle wieży umieszczony jest kruk z bochnem chleba w dziobie, którego rozpiętość skrzydeł wynosi 170 cm.

Ostatnie prace konserwatorskie i remonty poszczególnych elementów wieży miały miejsce w 1985 r., kiedy to zdemontowano i zreperowano, a także pozłocono na nowo elementy wieńczące iglicę wieży, w tym krzyż i kruka, jak również banię zawierającą skrzynkę z dokumentami, którą otworzono, skopiowano najważniejsze umieszczone tam pisma, a wśród nich akta dotyczące reperacji wieży sprzed 1900 r.

It/BP @JasnaGóraNews / Częstochowa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. Generał stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel Wiadomości
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. "Generał" stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel

Kariera Władysława Ciastonia to przykład klasycznej drogi komunistycznego cyngla. Zaczynał w latach 40. w UB, błyskawicznie awansując na kierownika bezpieki w Bolesławcu i Wrocławiu. Ostatecznie, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, został szefem Służby Bezpieczeństwa i wiceszefem MSW. To jedna z najbardziej ponurych postaci dyktatury Jaruzelskiego. W wyniku działań Ciastonia i jego resortu wielu Polaków zostało aresztowanych, zamordowanych bądź zmuszonych do samobójstwa.

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach. Kiedy Niemcy wypłacą reparacje? Wiadomości
"Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach". Kiedy Niemcy wypłacą reparacje?

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach; premier Mark Rutte przeprosi za udział kraju w handlu niewolnikami, a król Wilhelm-Aleksander powoła niezależną komisję do oceny udziału monarchii w tym procederze - podkreślił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii. Bruksela milczy Wiadomości
"Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii". Bruksela milczy

Hiszpańskie media donoszą o zamachu socjalistycznego premiera Hiszpanii Pedro Sancheza na hiszpański Trybunał Konstytucyjny

[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE Wiadomości
[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE

"Politico" informowało, że wśród zatrzymanych przez policję i doprowadzonych na przesłuchanie w sprawie podejrzenia korupcji w Parlamencie Europejskim jest wysoki rangą działacz związkowy.

Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji Wiadomości
Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji

Jak donosi portal i.pl, dotychczasowy trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz najprawdopodobniej pozostanie na stanowisku. Mimo dobrego wyniku, jaki polska kadra uzyskała na mundialu w Katarze, zespół był ostro krytykowany zarówno przez kibiców jak i media za styl, w jaki awansował do 1/8 finału mistrzostw świata.

Oszukali nas. Putin niezadowolony Wiadomości
"Oszukali nas". Putin niezadowolony

Władimir Putin wyraził się krytycznie na temat realizacji tzw. "Porozumień Mińskich".

Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. Złapana na gorącym uczynku Wiadomości
Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. "Złapana na gorącym uczynku"

Jak donosi belgijski portal VRT, a potwierdza korespondentka zagraniczna Polskiego Radia Beata Płomecka, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiejgo Eva Kaili została zatrzymana przez policję w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji. 

Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info Wiadomości
Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info

Jak podaje branżowy serwis Wirtualnemedia.pl, współpracę z TVP Info nawiązał znany aktor serialowy Krystian Kukułka. 

Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji Wiadomości
Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji

Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w Waszyngtonie po rozmowach z szefem dyplomacji amerykańskiej. Dodał też, że niewykluczone jest zwiększenie obecności sił USA w Polsce.

Frakcja bankowa w PiS. Patryk Jaki wbił szpilę premierowi Wiadomości
"Frakcja bankowa w PiS". Patryk Jaki wbił szpilę premierowi

Patryk Jaki z Solidarnej Polski był gościem red. Jacka Prusinowskiego na antenie Radia Plus, gdzie skomentował m.in sprawę unijnych środków dla Polski, których wypłatę wstrzymuje Bruksela. Nie gryzł się przy tym język, krytykując sposób negocjacji obrany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe