Na Zachodzie widać zmęczenie wojną

Na Zachodzie widać zmęczenie wojną

Zapraszam do lektury obszernych fragmentów mojego wywiadu dla portalu wpolityce.pl . Przeprowadził go red. Mateusz Majewski. Choć rozmowa miała miejsce jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w Italii to w wielkiej mierze jest aktualna do dziś.

 

"PiS trzyma oczywiście kciuki za partię Bracia Włosi” – powiedział Ryszard Czarnecki w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości: Nie ingerujemy w wewnętrzne sprawy Republiki Włoskiej, choć szkoda, że jej reprezentant w Komisji Europejskiej czyli były premier Paolo Gentiloni, atakuje Polskę. To Włosi decydują, kto będzie rządzić. PiS trzyma oczywiście kciuki za partię Bracia Włosi. Jest duża szansa, że Włochy będą mieli pierwszego w historii premiera-kobietę. Na pewno dojdzie do znaczącej poprawy relacji bilateralnych Polska-Włochy oraz lepszej współpracy Warszawy i Rzymu na forum instytucji europejskich. Chodzi o Radę Europejską i Radę Unii Europejskiej. To zwycięstwo nie będzie jednak oznaczało zmiany włoskiego komisarza. Nie ma takiego obyczaju ani reguł prawnych, które pozwalałyby na taką decyzję. Na pewno Giorgia Meloni ociepli nasze relację. Cieszę się, że rok temu podczas posiedzenia władz naszej europejskiej partii  "Europejscy Konserwatysci i Reformatorzy" zgłosiłem jej kandydaturę na szefa ugrupowania.

 

NASZ WYWIAD. Wybory we Włoszech. Ryszard Czarnecki: Bracia Włosi będą kontynuować drogę sceptycyzmu wobec Rosji

 

„PiS trzyma oczywiście kciuki za partię Bracia Włosi” – powiedział Ryszard Czarnecki w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

 

 

wPolityce.pl: W niedzielę 25 września odbędą się wybory we Włoszech. Duże szanse na zwycięstwo ma centro-prawicowa koalicja z partią Bracia Włosi Giorgi Meloni na czele. Co triumf tego obozu oznaczałby dla Polski?

 

Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości: Nie ingerujemy w wewnetrzne sprawy Republiki Włoch, choć szkoda, że jej reprezentant w Komisji Europejskiej czyli były premier Paolo Gentiloni, atakuje Polskę. To Włosi decydują, kto będzie rządzić. PiS trzyma oczywiście kciuki za partię Bracia Włosi. Jest duża szansa, że Włochy będą mieli pierwszego w historii premiera-kobietę. Na pewno dojdzie do znaczącej poprawy relacji bilateralnych Polska-Włochy oraz lepszej współpracy Warszawy i Rzymu na forum instytucji europejskich. Chodzi o Radę Europejską i Radę Unii Europejskiej. To zwycięstwo nie będzie jednak oznaczało zmiany włoskiego komisarza. Nie ma takiego obyczaju ani reguł prawnych, które pozwalałyby na taką decyzję. Na pewno Giorgia Meloni ociepli nasze relację. Cieszę się, że rok temu podczas posiedzenia władz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zgłosiłem jej kandydaturę na szefa ugrupowania.

 

Pojawia się jednak problem jej koalicjantów. Silvio Berlusconi i Matteo Salvini nie dali się poznać jako przeciwnicy Putina, a wręcz przeciwnie. Jaki będzie miało to wpływ na stosunek Rzymu do sankcji wobec Rosji oraz wsparcia Ukrainy?

 

     

 

To poważny problem, ale nie dotyczy tylko Ligi Salviniego czy Forza Italia Berlusconiego. To problem całej włoskiej klasy politycznej. Gdy premierem był socjalista.Matteo Renzi, wprost wzywał do odwołania sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Wynika to z nastrojów społecznych. Ostatnie badania we Włoszech ,które znam pokazują, że ok. 39 proc. ludzi uważa, że winę za sytuację na Ukrainie ponosi Rosja, ale aż 37 proc. uważa, że wina jest po stronie Ukrainy, Stanów Zjednoczonych albo NATO. We Włoszech, Francji czy Niemczech o kilka punktów procentowych wzrósł odsetek tych, którzy chcą złagodzenia sankcji lub są przeciwni tych sankcji zaostrzaniu. Na zachodzie Europy widać zmęczenie wojną. Zaczyna być to niestety odczuwalne również w naszym regionie. W Bułgarii upadł rząd, który chciał eksportować uzbrojenie na Ukrainę. W Czechach odbywają się demonstracje, które są przeciwne pomocy państwu ogarniętemu wojną. Jest to problem szerszy niż t-shirt Salviniego czy przyjaźń Berlusconiego z Putinem. Ale zaprzyjaźniona z nami partia Bracia Włosi jest wobec Rosji sceptyczna.

           Kontakty Waszego obozu politycznego z partią Meloni mają miejsce od dłuższego czasu. Co możecie zrobić w sprawie stosunku przyszłych włoskich władz do Rosji?

 

Warto zwrócić uwagę na te bliskie kontakty, które miejsce mają od lat. Niedawno udzieliłem wypowiedzi POLITICO, w której przypominam, że Jarosław Kaczyński wykazał się dużym instynktem politycznym przyjmując Giorgię Meloni przy Nowogrodzkiej, gdy jej partia miała zaledwie 4 proc. poparcia. Salvini mógł wtedy liczyć na dużo większe poparcie-8-9 razy większe. Gdy Salviniego poinformowaliśmy o spotkaniu Kaczyński - Meloni lider Ligi tylko wzruszył ramionami i powiedział: „To tylko 4 proc.”. Jestem przekonany, że Bracia Włosi będą kontynuować drogę sceptycyzmu wobec Rosji.

 

Do wyborów we Włoszech odniosła się Ursula von der Leyen, która powiedziała: „Zobaczymy jaki będzie wynik wyborów. Jeśli sprawy potoczą się w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier”. Jak Pan ocenia zachowanie szefowej Komisji Europejskiej?

             Jest to skrajna nielojalność polityka niemieckiej CDU, która jest w Europejskiej Partii Ludowej. Przypominam, że w EPL jest też partia Forza Italia Silvio Berlusconiego. Jej słowa są absolutnie niedopuszczalne i oznaczają ingerowanie w wewnętrzne sprawy państwa włoskiego. Jej rodaczka i szefowa- pani von der Leyen była ministrem w trzech rządach CDU-CSU  - czyli Angela Merkel wraz z Nicolasem Sarkozym wymusili dymisję rządu Berlusconiego, tak jak wcześnie zrobiono to z rządem Jeorjosa Papandreu. Mamy do czynienia z sytuacją, w której Bruksela rości sobie prawa do decydowania o tym, jak mają głosować obywatele państw unijnych. Von der Leyen daleko wykracza poza swoje kompetencje.

 

Matteo Salvini zapowiedział złożenie wniosku o odwołanie szefowej KE. Jest na to szansa?

 

Do tego potrzeba 2/3 głosów. To mission impossible. Pokazuje to jednak, że również działania Komisji Europejskiej wobec Polski i Węgier spowodowane są złą wolą. UE nie ma w tej sprawie hamulców ani barier. I to jest fatalne także dla przyszłości Unii. (...).

 

*tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl (24.09.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli decyzję

Brytyjskie media skoncentrowane są na premierze dokumentalnego serialu Netfliksa „Harry i Meghan”. Źródła bliskie Pałacu Buckingham, na które powołuje się Daily Mail informują, że Książę William i Kate Middleton podjęli już decyzję w tej sprawie.

Próba zamachu stanu w Niemczech. Sędzia zatrzymana Wiadomości
Próba zamachu stanu w Niemczech. Sędzia zatrzymana

Sędzia Birgit Malsack-Winkemann należy do "Obywateli Rzeszy", którzy planowali obalenie rządu RFN - twierdzą władze. Miała pełnić funkcję "ministra sprawiedliwości" w nowych Niemczech. Gdy zasiadała z ramienia partii AfD w Bundestagu agitowała przeciwko uchodźcom i protestowała przeciwko polityce związanej z pandemią Covid-19.

Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO] Wiadomości
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO]

„W Niemczech w czwartek doszło do kolejnych akcji aktywistów klimatycznych z grupy „Ostatnie pokolenie” na lotniskach w Monachium i Berlinie” – pisze w czwartek portal dziennika „Bild”. W Monachium aktywiści przykleili się do pasa startowego, z którego zostali później usunięci.

Wiadomości
Jaki aparat ma nowy iPhone 14? Poznaj specyfikację urządzenia

Robienie zdjęć to jedna z podstawowych funkcji każdego smartfona a jednocześnie funkcjonalność, po której możemy wyraźnie obserwować rozwój całej kategorii. Nic więc dziwnego, że producenci z każdym rokiem dążą do ulepszania funkcji fotograficznych swojego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku sprzętów Apple. Z każdą nową premierą kolejnego iPhone miłośnicy marki czekają na innowacje w zakresie fotografii. Jak to wygląda w przypadku iPhone 14? Pora to dokładnie przeanalizować.

Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć” Wiadomości
Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć”

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego w „Salonie Politycznym Trójki” wypowiedział się na temat możliwości współpracy Prawa i Sprawiedliwości z jego ugrupowaniem.

„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich Wiadomości
„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich

Robert i Anna Lewandowscy razem z córkami udali się po mundialu w Katarze na Malediwy, gdzie spędzają wakacje. Na Instagramie żona kapitana polskiej reprezentacji poinformowała o „aferce”.

„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO Wiadomości
„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO

Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News w programie „Graffiti” wypowiedział się między innymi na temat środków dla Polski z KPO. Minister sprawiedliwości dodał także, że aktualnie wina w tej kwestii jest niesłusznie przerzucana na konto jego ugrupowania.

Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława Wiadomości
Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława

Do zdarzenia doszło na terenie centrum handlowego „Marywilska 44” na Białołęce. Poszkodowany mężczyzna jest w stanie ciężkim. Trwa policyjny pościg za napastnikiem.

„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN Wiadomości
„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN

Wczoraj odbył się finał 11. serii popularnego programu TVN „Top Model”. W sieci zawrzało po emisji. Wszystko za sprawą słów znanej modelki, które padły pod adresem jednej z uczestniczek.

„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego Wiadomości
„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego

Czesław Michniewicz zareagował nerwowo na słowa Roberta Lewandowskiego, które kapitan reprezentacji Polski wypowiedział po przegranym meczu z Francją na mundialu w Katarze. Wcześniej kapitan reprezentacji Polski miał mówić selekcjonerowi zupełnie coś innego na temat stylu gry Biało-Czerwonych. – Zareagowałem nerwowo, bo mnie Robert mówił co innego – wyjaśniał Michniewicz na antenie Radia ZET.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe