Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to "lektura czasów obecnych"

Polska synteza krajowa to lektura czasów obecnych, w której wyrażono wielką wolę podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. Ale aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę. Potrzebne jest podążanie razem i budowanie wspólnoty - powiedział kard. Mario Grech, sekretarz generalny zwołanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu 393. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim.
kard. Mario Grech Kard. Mario Grech: Synodalna synteza Kościoła w Polsce to
kard. Mario Grech / PAP/Krzysztof Świderski

Kard. Mario Grech podkreślił, że przyjechał do Polski, aby w tym czasie towarzyszyć polskim biskupom a jednocześnie wyrazić podziękowanie za syntezę diecezjalnego etapu synodu o synodalności, która została przesłana przez Episkopat Polski do sekretariatu synodu w Watykanie. Jak stwierdził, sekretariat generalny czekają teraz dalsze prace, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowania do przeprowadzenia kolejnego, kontynentalnego etapu synodu. Chodzi także o przygotowanie do uczestnictwa w synodzie biskupów w październiku przyszłego roku. Nie bez znaczenia będzie też pomoc Kościołom partykularnym w aplikacji wyników dotychczasowego etapu synodu.

- Rola biskupa jako duszpasterza jest niezwykle ważna nie tylko w życiu Kościoła, ale także w procesie synodalnym. Z jednej strony to ważne, że otrzymaliśmy głos Ludu Bożego, wiemy, co Lud Boży myśli i chce powiedzieć. Z drugiej strony, rozeznanie tego głosu spoczywa na konkretnych biskupach diecezjalnych, a potem także konferencji episkopatu. To właśnie głos i rozeznanie moich braci w biskupstwie jest tak niezwykle ważny, bo potwierdzać powinien wolę samego Pana - powiedział kard. Grech.

Purpurat zaznaczył, że "obecny synod zwraca uwagę na ten charyzmat profetyczny Kościoła, który wypływa z Ludu Bożego, ale także opiera się naturalnie na zmyśle wiary tegoż Ludu wszystkich ochrzczonych, ale równie mocno stoi na fundamencie magisterium Kościoła". - Jestem tu także, aby wyrazić podziękowanie, że mogłem usłyszeć głos Ludu Bożego w Polsce, ponieważ podmiotem synodu jest właśnie Lud Boży - dodał sekretarz generalny synodu.

Syntezy synodalne na świecie

Kard. Grech podkreślił, że syntezy krajowe przygotowało aż 112 ze 114 konferencji episkopatów z całego świata. To dowodzi jego zdaniem, że Kościół powszechny jest bardzo żywotny; Kościół, w którym Lud Boży naprawdę bardzo kocha swojego Pana i zwiastuje radość Ewangelii. Lud Boży pragnie, aby Kościół mówił jego językiem. To bardzo mnie pociesza - dodał.

Ponadto mnogość przygotowanych syntez wskazuje w jego opinii na to, że mamy do czynienia z Kościołem, który potrafi wskazać na pytania stawiane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety dzisiejszych czasów. - Dlatego nauczanie Soboru Watykańskiego II musimy przetłumaczyć i przedstawić ludziom na nowo - mówił.

Synteza synodalna Kościoła w Polsce

Jego zdaniem, synteza synodalna przedstawiona Stolicy Apostolskiej przez Konferencję Episkopatu Polski jest "lekturą czasów obecnych", w której wyrażona została wielka wola podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. - Oczywiście, aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę, samotnie. Potrzebne jest podążanie razem, budowanie wspólnoty - zaznaczył.

Spotkanie we Frascati

Kard. Grech podkreślił, że nie można mówić o zakończeniu tego czy innego etapu synodu, gdyż wciąż Kościół pozostaje w fazie wsłuchiwania się. Także wszelkie zebrania i zgromadzenia na etapie kontynentalnym będą okazją do wsłuchiwania się przez Kościół w to, co przekazuje Lud Boży. Obecnie cały materiał, który w postaci syntez krajowych spłynął do sekretariatu synodu w Watykanie został poddany analizie i refleksji podczas niedawnego spotkania wyjazdowego we Frascati pod Rzymem. - Tamże, przy udziale 30 teologów z całego świata, pochyliliśmy się nad całym tym zgromadzonym materiałem. Ta lektura miała także charakter duchowego nawrócenia. Protagonistą tego procesu jest Lud Boży, ale tym pierwszym motywem, jeszcze przed Ludem Bożym, jest Duch Święty. Dlatego to pochylenie się nad dokumentami, przebiegło przede wszystkim pod znakiem modlitwy - wskazał purpurat.

Po spotkaniu we Frascati - wyjaśnił - powstał dokument, który zbiera głosy Ludu Bożego zebrane wcześniej za pośrednictwem biskupów. - Ów dokument zostanie niejako oddany Kościołom partykularnym, zapraszając je przestudiowania tego tekstu. Jednocześnie zachęcamy Kościoły na nowo do słuchania głosu Ludu Bożego. Kiedy mówię o słuchaniu Ludu Bożego, mam na myśli słuchanie Ducha Świętego, który przemawia przez wszystkich ochrzczonych - powiedział.

Dokument podsumowujący

Tenże dokument będzie przedstawiony przez sekretariat synodu, ale w praktyce będzie on odzwierciedlał to, co mówią Kościoły partykularne. Po lekturze tego tekstu biskupi diecezjalni przekażą swoje obserwacje konferencji danego episkopatu, a przedstawiciele tychże episkopatów biorący udział w etapie kontynentalnym przekażą swoje obserwacje dalej. - To umożliwi dialog między poszczególnymi Kościołami. W ten sposób Kościół w Oceanii będzie mógł usłyszeć, co mówi Kościół w Europie, ten z kolei usłyszy to, co ma do przekazania Kościół w Ameryce Południowej. To wzbogaca proces wzajemnego wsłuchiwania się - powiedział kard. Grech. 

Następny etap synodu odbędzie się między styczniem a marcem 2023 r. Stworzonych zostanie siedem dokumentów, na podstawie których powstanie dokument "instrumentum laboris" (narzędzie pracy) do dalszych prac synodalnych.

lk / Kamień Śląski


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe