Wałęsa zaskarżył Polskę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. „W grę wchodzi uruchomienie nadzwyczajnej procedury”

„Gazeta Wyborcza” informuje, że na skutek zaskarżenia przez Lecha Wałęsę Polski w Europejskim Trybunale Praw Człowieka organ rozważa uruchomienie nadzwyczajnej procedury wobec Polski.
Lech Wałęsa Wałęsa zaskarżył Polskę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. „W grę wchodzi uruchomienie nadzwyczajnej procedury”
Lech Wałęsa / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license / Author: Jindřich Nosek (NoJin)

We wtorek biuro prasowe Trybunału w Strasburgu poinformowało, że polski rząd otrzymał informację o skardze Lecha Wałęsy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W praktyce oznacza to, że organ przyjął skargę byłego prezydenta do rozpoznania. Polski rząd musi się teraz odnieść do stawianych w niej zarzutów.

„Wyborcza” stwierdza, że sprawa została określona jako „priorytetowa”, a ETPC może uruchomić tzw. procedurę pilotażową, która ma być „stosowana rzadko i w sprawach o szczególnym znaczeniu”.

Wałęsa kontra Wyszkowski

Chodzi o skargę nadzwyczajną, wprowadzoną prezydencką ustawą w 2017 roku, dzięki reformie Sądu Najwyższego. Lech Wałęsa zarzuca Polsce naruszenie kilku artykułów Europejskiej konwencji praw człowieka, co ma związek z jego sprawą i uchyleniem prawomocnego wyroku ws. sporu pomiędzy byłym prezydentem a opozycjonistą w czasach PRL Krzysztofem Wyszkowskim. 

Krzysztof Wyszkowski publicznie stwierdził, że Lech Wałęsa współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa pod pseudonimem „Bolek”. Były prezydent pozwał za to Wyszkowskiego, a na skutek wyroku z 2011 roku wydanego przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku Wyszkowski został zobowiązany do przeprosin. 

Po 10 latach wyrok został uchylony przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Doszło do tego dzięki skardze nadzwyczajnej podjętej przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Izba uchyliła wyrok w punkcie nakazującym przeprosiny Wałęsy przez Wyszkowskiego.

Wałęsa dzisiaj stwierdza, że został pozbawiony „prawa do rozpatrzenia sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą”. Zdaniem byłego prezydenta Polski takim sądem nie był bowiem ówczesny skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej, który jest „instytucją niekonstytucyjną, która narusza zasadę pewności prawa”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co dalej z podatkiem VAT na żywność? Premier ogłosił decyzję Wiadomości
Co dalej z podatkiem VAT na żywność? Premier ogłosił decyzję

- W tym tygodniu ukaże się rozporządzenie Ministerstwa Finansów wprowadzające zerową stawkę VAT na żywność - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Andrzej Duda: Rada Dialogu Społecznego ma teraz fundamentalne znaczenie Wiadomości
Andrzej Duda: Rada Dialogu Społecznego ma teraz fundamentalne znaczenie

Rada Dialogu Społecznego ma teraz, także w zmaganiu się ze skutkami pandemii, fundamentalne znaczenie. Nie ma innej drogi, byśmy przeszli przez ten trudny okres, jak spokojny dialog na poziomie państwowym - powiedział prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu RDS.

Cenna pomoc Polski dla Mołdawii przed rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną Wiadomości
Cenna pomoc Polski dla Mołdawii przed rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną

Mołdawia, która w czerwcu tego roku uzyskała status kraju kandydującego do Unii Europejskiej, pada ofiarą coraz mocniejszych ataków ze strony Rosji. Polski Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przeprowadził serię szkoleń dla swojego mołdawskiego odpowiednika, czyli ANRCETI, by pomóc w uchronieniu państwa przed kryzysem energetycznym.

„W polityce unijnej Niemcy ostentacyjnie działają przeciwko nam” Wiadomości
„W polityce unijnej Niemcy ostentacyjnie działają przeciwko nam”

Wiceszef MON Marcin Ociepa udzielił wywiadu „Wprost”.

Ewa Chodakowska zachorowała na nowotwór. „Przeszłam operację usunięcia” Wiadomości
Ewa Chodakowska zachorowała na nowotwór. „Przeszłam operację usunięcia”

Ewa Chodakowska podzieliła się z internautami przejmującym wyznaniem. Okazuje się, że niedawno przeszła zabieg, który był zabiegiem usunięcia nowotworu.

„To zmiana zasady”. Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska–Argentyna Wiadomości
„To zmiana zasady”. Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska–Argentyna

Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski poinformował na Twitterze o zaskakującej zmianie podjętej przez FIFA dot. sędziowania w meczu Polska–Argentyna.

Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik Wiadomości
Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik

Strzelanina w Straszynie w gminie Pruszcz Gdański. Jak podało Radio Gdańsk, do zajścia doszło w trakcie akcji zatrzymania podejrzanego przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Prokuratura potwierdziła, że doszło do użycia broni.

To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję Wiadomości
To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję

Nowy prezes partii KORWiN Sławomir Mentzen poinformował na Twitterze, iż ugrupowanie zmienia nazwę.

Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala Wiadomości
Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala

Wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis został poważnie pobity podczas balu charytatywnego. Mężczyzna trafił do szpitala. Sprawą zajęła się policja.

Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu” Wiadomości
Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu”

Media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje Clarence Gilyard Jr., któremu największą popularność przyniosły role w „Strażniku Teksasu” oraz „Szklanej pułapce”. Gwiazdor odszedł w wieku 66 lat.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe