Czy Maryja w Fatimie zapowiedziała wojnę na Ukrainie?

13 października przypada 105. rocznica ostatniego objawienia Maryi w Fatimie. Na pytanie o wojnę na Ukrainie w objawieniach fatimskich odpowiada ks. dr Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem. - Nie można powiedzieć, że Maryja zapowiedziała wojnę właśnie na Ukrainie. Jednoznacznych tego rodzaju stwierdzeń nie ma w żadnych znanych nam słowach przekazanych przez s. Łucję. Obecna sytuacja jest naglącym wezwaniem, żeby uczynić to, o co prosiła Maryja. Konsekwencje braku odpowiedzi na wezwanie Fatimy widzimy na przykładzie wojny za wschodnią granicą – powiedział Family News Service ks. dr Krzysztof Czapla SAC.
 Czy Maryja w Fatimie zapowiedziała wojnę na Ukrainie?
/ pixabay.com/henriqueesteves1

Objawienia w Fatimie z 1917 r. przypadają na czas, gdy trwała I wojna światowa. Już wtedy Maryja przestrzegała przed kolejną, jeszcze okrutniejszą wojną, której wybuch zależny był od spełnienia Jej prośby lub jej odrzucenia. Ratunkiem dla świata miało być codzienne odmawianie różańca, poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi oraz praktykowanie nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca w duchu wynagrodzenia Sercu Matki Bożej.

Maryja podała konkretne wydarzenia, które będą miały miejsce jako znaki nadchodzącej drugiej wojny, jeśli ludzie odrzucą Jej przesłanie. Zapowiedziała, że papieżem będzie Pius XI oraz na niebie ukaże się światło, które rozświetli niebo w czasie nocy nad całą Europą. - Te zapowiedzi się spełniły. 25 stycznia 1938 r. nad całą Europą pojawiła się zorza polarna, o czym pisała prasa na całym kontynencie. Wtedy papieżem był Pius XI – podkreślił znawca Fatimy ks. Krzysztof Czapla. - Poprzez fakt wizji piekła Maryja pokazuje, że źródłem zła nie jest człowiek, tylko grzech, który jest w świecie. Jeśli ludzie nie zrobią tego, o co Maryja prosi, to nie człowiek, ale zło zrealizuje swój plan, za grzechem bowiem podąża wojna, głód i prześladowanie Kościoła (Fatima 13 lipca 1917) - przypomniał. 

Maryja przestrzegała przed błędami Rosji. - Jednoznacznie prosiła o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu i Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca. Obiecała, że jeśli się to zrobi, nastanie pokój, wojna się skończy, ale jeśli ludzie tego nie uczynią, Rosja rozszerzy swoje błędne nauki po świecie, wywołując wojny, sprawiedliwi będą prześladowani, papież będzie wiele cierpiał, różne narody zginą – podkreślił ks. Czapla. Jednocześnie przypomniał, że Matka Boża poza wzmianką o Rosji nie podała o jakie konkretne kraje, miejsca czy okoliczności chodzi. W związku z tym nie można mówić, że Maryja przewidziała wojnę na Ukrainie, natomiast zdaniem ks. Czapli obecne wydarzenia są „naglącym wezwaniem, żeby uczynić to, o co prosiła”, gdyż widzimy w sposób najbardziej przerażający, iż realizuje się przestroga Maryi: „Jeżeli ludzie me życzenia spełnią, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, Rosja rozszerzy swoje błędne nauki po świecie wywołując wojny i prześladowania Kościoła”.

Zdaniem ks. Czapli, w kontekście obecnych wydarzeń jest tylko jedno wyjaśnienie: „świat nie realizuje tego, o co prosi Matka Boża. Bóg posyła Maryję jak proroka, żeby przekazać ludzkości orędzie, które dotyczy nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi”.

Papież Pius XII zaznaczył, że największym grzechem Rosji jest programowo szerzony ateizm, największa herezja XX w. Objawienia w Fatimie nie są jednak skierowane przeciwko ludziom czy krajom, ale złu. - Fatima napiętnuje grzech, zło, ale nie człowieka, nie kraje czy narody. Maryja mówi o biednej Rosji i biednych grzesznikach, których trzeba ratować – powiedział dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

- Wyzwaniem dla ludzi wierzących jest podjęcie wynagrodzenia za grzechy świata przez nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca z taką samą konsekwencją jak uczynił Kościół przez św. Jana Pawła II, który w jedności z biskupami całego świata poświęcił Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi 25 marca 1984 r. Jeśli nie podejmiemy wynagrodzenia, błędy Rosji będą się rozlewać po świecie, wywołując wojny i zagładę narodów. Wszelkie inne lekarstwa na zło są manipulacją, bo nie taka jest treść orędzia fatimskiego – podsumował ks. Czapla. 

Papież Franciszek ponowił akt poświęcenia Rosji i Ukrainy 25 marca 2022 r. w łączności z całym Kościołem.

Warunki nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca oraz wiele innych informacji: Pierwsze Soboty

Family News Service / Zakopane


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
To zmiana zasady. Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska-Argentyna Wiadomości
"To zmiana zasady". Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska-Argentyna

Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski poinformował na Twitterze o zaskakującej zmianie podjętej przez FIFA dot. sędziowania w meczu Polska - Argentyna.

Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik Wiadomości
Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik

Strzelanina w Straszynie w gminie Pruszcz Gdańsku. Jak podało Radio Gdańsk do zajścia doszło w trakcie akcji zatrzymania podejrzanego przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Prokuratura potwierdziła, że doszło do użycia broni.

To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję Wiadomości
To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję

Nowy prezes partii KORWiN Sławomir Mentzen poinformował na Twitterze, iż ugrupowanie zmienia nazwę.

Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala Wiadomości
Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala

Wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis został poważnie pobity podczas balu charytatywnego. Mężczyzna trafił do szpitala. Sprawą zajęła się policja.

Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu” Wiadomości
Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu”

Media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje Clarence Gilyard Jr., któremu największą popularność przyniosły role w „Strażniku Teksasu” oraz „Szklanej pułapce”. Gwiazdor odszedł w wieku 66 lat.

Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO] Wiadomości
Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO]

Obudził się największy czynny wulkan świata. Ostatni raz jego aktywność odnotowano w 1983 roku. W niedzielę tuż przed północą z krateru Mauna Loa wydostała się lawa.

 Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy” Wiadomości
Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy”

– Z pewnością w środę stawię się w pracy w sądzie; jestem jednak przygotowany na każdy zwrot – powiedział PAP warszawski sędzia Igor Tuleya, komentując orzeczenie nowej Izby Sądu Najwyższego, która przywróciła go do obowiązków sędziowskich. Dodał, że nadal nie uznaje tej izby za sąd.

„To była i jest obsesja Donalda Tuska” Wiadomości
„To była i jest obsesja Donalda Tuska”

– Zmiana strategii walki z PiS-em na bardziej agresywną, w postaci wartościowania moralnego, nie podoba się i osłabia zaufanie do Donalda Tuska. Nie udaje mu się stworzenie bloku opozycyjnego. I nie uda mu się, o czym doskonale wiemy. To była i jest obsesja Donalda Tuska – mówił w Radiu Gdańsk prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Tarnów. Wypadek busa przewożącego niepełnosprawne dzieci Wiadomości
Tarnów. Wypadek busa przewożącego niepełnosprawne dzieci

Cztery osoby trafiły do szpitala po wypadku, do którego doszło we wtorek rano na gminnej drodze w Szynwałdzie (pow. tarnowski). Bus wiozący niepełnosprawne dzieci na zajęcia do szkół w Tarnowie wypadł z jezdni i wjechał do przydrożnego rowu – podaje tarnowska policja.

Coraz goręcej na linii Zełenski–Kliczko. Prezydent zarzucił merowi Kijowa fałszowanie raportów Wiadomości
Coraz goręcej na linii Zełenski–Kliczko. Prezydent zarzucił merowi Kijowa fałszowanie raportów

Jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich, prezydent Ukrainy zarzucił merowi Kijowa Witalijowi Kliczce fałszowanie raportów dot. utworzenia tzw. punktów niezłomności.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe