Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Truskawki, fasola, sałata i bazylia. Podwodna farma przyszłości [VIDEO]

Genialny włoski projekt! Podwodna farma roślin położona na dnie riwiery Włoskiej została uznana za jeden z 8 najbardziej unikalnych systemów rolniczych świata!
Podwodna farma Nemo's Garden Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Truskawki, fasola, sałata i bazylia. Podwodna farma przyszłości [VIDEO]
Podwodna farma Nemo's Garden / Screen YT Ocean Reef Group

Truskawki, fasola, sałata i bazylia – te rośliny rosną już pod wodą! „Ogród Nemo” to eksperymentalny projekt Ocean Reef Group, małej rodzinnej firmy zajmującej się sprzętem do nurkowania. Jej założyciel, Sergio Gamberini podczas wakacji we Włoszech zastanawiał się, czy rośliny mogłyby rosnąć pod wodą. Po dwóch latach eksperymentów, uzyskaniu 20 patentów na szklarnie i pozwolenia na uprawę od miejscowych władz, plantacja ruszyła!

Podwodne szklarnie w których panuje 6 biosfer przypominają wypełnione powietrzem przezroczyste balony, w których pływają doniczki i aparatura monitorująca. Ideą jest stworzenie idealnych warunków rozwoju roślin, które potem będzie można odtworzyć w tych miejscach na świecie, gdzie klimat nie pozwala na uprawę. I to się udało! W szklarniach utrzymuje się stała temperatura i wilgotność powietrza, kształt szklarni sprawia, że parująca woda skrapla się i nawadnia sadzonki. Co więcej, duże stężenie dwutlenku węgla sprawia, że rośliny rosną w bardzo szybkim tempie. Położenie szklarni powoduje, że do upraw nie trzeba stosować pestycydów bo szkodniki się tam nie dostają!

 

Podwodne rolnictwo

Rolnictwo zgodnie z danymi OECD wykorzystuje dziś aż 70 % słodkiej wody na świecie. Nawet, jeśli cały koncept podwodnych farm nie zostanie przyjęty na świecie, jego wybrane komponenty mogą

zrewolucjonizować sektor upraw. Trzeba tylko apelować, by uprawy były tworzone racjonalnie bez ingerencji w system morski. Wtedy mogą uratować tysiące osób od głodu.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
New York Times: Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd Wiadomości
"New York Times": Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd

Zachód sądził, że po upadku ZSRR wojna z użyciem artylerii i czołgów w Europie już nigdy się nie powtórzy, stąd zmniejszał zapasy broni. Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd – pisze "New York Times".

Śmierć białoruskiego ministra. Mógł zostać otruty Wiadomości
Śmierć białoruskiego ministra. "Mógł zostać otruty"

Szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej zmarł w sobotę. Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe