Papież do artystów: Nie banalizujcie Bożego Narodzenia

Franciszek przestrzega przed spłycaniem chrześcijańskiej wymowy świąt Bożego Narodzenia. Mówi o tym już teraz w połowie października, ponieważ przyjął w Watykanie młodych, którzy uczestniczą w konkursie na nowe utwory, odwołujące się do tematyki tych właśnie świąt.
Papież Franciszek Papież do artystów: Nie banalizujcie Bożego Narodzenia
Papież Franciszek / EPA/ETTORE FERRARI Dostawca: PAP/EPA

Franciszek dał młodym artystom za wzór kolędy napisane przez św. Alfonsa Liguoriego. - Są one proste, ale nie sentymentalne. Stąd ich piękno i wymowa, nadal nas wzruszają i karmią wiarę ludu Bożego – mówił papież.

- Nie usiłujcie naśladować wielkich gwiazd show biznesu. Nie idźcie za modą i nie powielajcie wytartych dróg sukcesu. Nie powtarzajcie tych banałów słodkiego i fałszywego Bożego Narodzenia, które nie ma nic wspólnego z narodzinami Jezusa w Betlejem i jego znaczeniem dla współczesnej ludzkości - prosił Franciszek.

- Nie bójcie się natomiast być sobą. Będą was krytykować? Tak, ale bądźcie sobą, oryginalni i kreatywni. Miejcie własną osobowość w sztuce. A przede wszystkim starajcie się, aby u podstaw waszej twórczości było zdumienie. My zatraciliśmy poczucie zdumienia i musimy je na nowo odzyskać. Niech u podstaw będzie więc zdumienie, zdumienie wobec tego, co niewyobrażalne: Bóg staje się ciałem, bezbronnym dzieckiem, urodzonym z Dziewicy, w grocie, a za kołyskę ma bydlęcy żłób. Zdumienie. Jeśli nie odczuwa się zdumienia, pieśń nie dociera do serca, nie przemawia - podkreślił.

- Obok zdumienia, innym niezbędnym elementem jest prostota. Ale uwaga: prostota, a nie banalność. Prostota to coś całkiem innego. Żłóbek jest prosty, ale nie banalny - wyjaśnił Ojciec Święty.

Zwracając się do młodych artystów uczestniczących w konkursie Christmas Contest, Franciszek zachęcał ich również, by poprzez własną twórczość byli budowniczymi pokoju. Jest to szczególnie ważne, gdy narasta dziś w Europie i w świecie zgiełk wojny. Papież przestrzegał młodych, by nie wpadli w tę pułapkę. - Nadal marzmy o pokoju i starajmy się go zaprowadzić - zachęcił.

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ziobro: Warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Tusk nabijając kabzę Putinowi Wiadomości
Ziobro: "Warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Tusk nabijając kabzę Putinowi"

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać... . Tusk wieszczy rozkład PiS-u Wiadomości
"Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać... ". Tusk wieszczy "rozkład" PiS-u

Były premier Donald Tusk, jak to ma w zwyczaju, często komentuje polityczną rzeczywistość w mediach społecznościowych. Tym razem wspomina o "rozkładzie" Prawa i Sprawiedliwości. "Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać..." - zaczyna swój wpis.

Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox Wiadomości
Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox

Współpraca na forum PE, a także kwestia nielegalnej migracji, ochrony granic i agresja Rosji na Ukrainę były głównymi tematami poniedziałkowego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascalem – przekazał sekretarz ds. międzynarodowych PiS Radosław Fogiel.

Od teraz w połowie jestem Polakiem!. Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim Wiadomości
"Od teraz w połowie jestem Polakiem!". Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim

Moje marzenie się spełniło. Przed mundialem spełnieniem moich snów byłby uścisk dłoni „Lewego”. A my spotkaliśmy się jak przyjaciele. Stałem się częścią jego rodziny. Od teraz w połowie jestem Polakiem! Samadowski! – powiedział Interii Abdul Samad Khan. Mężczyzna zasłynął w ostatnich dniach w internecie, gdy pojawiło się nagranie jak świętował zdobytego gola przez Roberta Lewandowskiego.

Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu. Groźby wobec Polski w telewizji Putina [WIDEO] Wiadomości
"Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu". Groźby wobec Polski w telewizji Putina [WIDEO]

"Ekspert" goszczący w jednym z najważniejszych programów propagandowych Rosji, u Władimira Sołowiowa, przekonywał, że Polska, tak jak inne kraje Europy Środkowej zostanie "wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu".

To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler Wiadomości
To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler

Przysmaki Magdy Gessler zwykle słynęły z tego, że są drogie. Jednak ostatnie ceny w jej warszawskiej cukierni skoczyły na rekordowo wysoki poziom. Zjawisko to tłumaczy częściowo wysoka inflacja, jednak czy 450 zł za ciasto z makiem to nie przesada?

[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” Wiadomości
[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę”

Po 13 grudnia 1981 roku z Polski wyjechało na stałe za granicę prawie 1 mln obywateli. Około 60% emigrantów znalazło się w Niemczech Zachodnich, duże grupy udały się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii, Szwecji, Francji. Większość emigrowała z przyczyn ekonomicznych: sytuacja gospodarcza, a zarazem warunki bytowe w Polsce lat 80. były katastrofalne. Wśród migrujących byli azylanci stanu wojennego, uchodźcy solidarnościowi, migranci zawodowi o bardzo różnych stopniach wykształcenia i kwalifikacji. Kto z działaczy opozycji demokratycznej zdecydował się na opuszczenie kraju? Jakie ważne ośrodki polityczne utworzono poza krajem?

Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję

Kolejna sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III nie będzie miała tradycyjnych dam dworu – informuje Sky News.

Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica Wiadomości
Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zalecał mieszkańcom miasta, by oszczędzali, utrzymując w mieszkaniach 16 stopni Celsjusza. Podkreślał, że jest to dobra temperatura dla naszej planety i organizmu.

Franciszek: Państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. Dobrze wiadomo, kogo potępiam Wiadomości
Franciszek: Państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. Dobrze wiadomo, kogo potępiam

"Oczywiście to państwo rosyjskie dokonuje inwazji" na Ukrainę - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. W opublikowanej w poniedziałek rozmowie wyjaśnił, że nie wymienia z nazwiska prezydenta Rosji Władimira Putina, bo nie jest to konieczne. "Dobrze wiadomo, kogo potępiam" - stwierdził.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe