Ursula von der Leyen ma kłopoty? Prokuratura UE wszczyna dochodzenie ws. zakupu szczepionek

Prokuratura Unii Europejskiej opublikowała w piątek komunikat, w którym przekazała, że wszczyna dochodzenie w sprawie zakupu szczepionek przeciw COVID-19. Serwis Politico.eu zwraca uwagę na rolę przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w tej sprawie.
Szefowa KE Ursula von der Leyen Ursula von der Leyen ma kłopoty? Prokuratura UE wszczyna dochodzenie ws. zakupu szczepionek
Szefowa KE Ursula von der Leyen / CC-BY-4.0: © European Union 2022 – Source: EP

Prokuratura Europejska jest niezależny organem UE odpowiedzialnym za prowadzenie dochodzeń i ściganie przestępstw finansowych, w tym oszustw, prania pieniędzy i korupcji.

W swoim piątkowym komunikacie EPPO nie sprecyzowała, kto jest przedmiotem dochodzenia, ani które z unijnych kontraktów na szczepionki przeciw COVID-19 są przedmiotem kontroli.

Von der Leyen ma kłopoty?Serwis politico.eu zauważa jednak, że niedawno dwie agencje nadzorujące zwracały uwagę na jedną konkretną umowę oraz kontakty na wysokim szczeblu między kierownictwem firmy Pfizer a Ursulą von der Leyen, szefową Komisji Europejskiej.

W kwietniu ub.r. amerykański „New York Times” informował o wiadomościach tekstowych między von der Leyen a dyrektorem generalnym firmy Pfizer w ramach przygotowań do największego zamówienia na szczepionki w UE. Chodziło o około 1,8 mld szczepionek, a umowa, gdyby została w pełni wykonana, opiewałaby na kwotę 35 mld euro.

W styczniu 2022 r. rzecznik praw obywatelskich UE oskarżył Komisję o niewłaściwe administrowanie w związku z nieodszukaniem wiadomości tekstowych w odpowiedzi na prośbę o ich udostępnienie. Komisja twierdziła wówczas, że „nie przechowuje krótkotrwałych dokumentów”.

Z kolei w ubiegłym miesiącu Trybunał Obrachunkowy UE opublikował raport, w którym stwierdził, że Komisja Europejska odmówiła ujawnienia jakichkolwiek szczegółów dotyczących roli von der Leyen w rozmowach dotyczących kontraktu z Pfizerem. Co więcej, trybunał uważa, że szefowa KE odeszła od zasad ustalonych przy poprzednich negocjacjach ws. szczepionek przeciw COVID-19.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO] Wiadomości
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO]

W Niemczech w czwartek doszło do kolejnych akcji aktywistów klimatycznych z grupy "Ostatnie pokolenie" na lotniskach w Monachium i Berlinie - pisze w czwartek portal dziennika "Bild". W Monachium aktywiści przykleili się do pasa startowego, z którego zostali później usunięci.

Wiadomości
Jaki aparat ma nowy iPhone 14? Poznaj specyfikację urządzenia

Robienie zdjęć to jedna z podstawowych funkcji każdego smartfona a jednocześnie funkcjonalność, po której możemy wyraźnie obserwować rozwój całej kategorii. Nic więc dziwnego, że producenci z każdym rokiem dążą do ulepszania funkcji fotograficznych swojego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku sprzętów Apple. Z każdą nową premierą kolejnego iPhone miłośnicy marki czekają na innowacje w zakresie fotografii. Jak to wygląda w przypadku iPhone 14? Pora to dokładnie przeanalizować.

Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć” Wiadomości
Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć”

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego w „Salonie Politycznym Trójki” wypowiedział się na temat możliwości współpracy Prawa i Sprawiedliwości z jego ugrupowaniem.

„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich Wiadomości
„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich

Robert i Anna Lewandowscy razem z córkami udali się po mundialu w Katarze na Malediwy, gdzie spędzają wakacje. Na Instagramie żona kapitana polskiej reprezentacji poinformowała o „aferce”.

„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO Wiadomości
„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO

Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News w programie „Graffiti” wypowiedział się między innymi na temat środków dla Polski z KPO. Minister sprawiedliwości dodał także, że aktualnie wina w tej kwestii jest niesłusznie przerzucana na konto jego ugrupowania.

Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława Wiadomości
Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława

Do zdarzenia doszło na terenie centrum handlowego „Marywilska 44” na Białołęce. Poszkodowany mężczyzna jest w stanie ciężkim. Trwa policyjny pościg za napastnikiem.

„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN Wiadomości
„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN

Wczoraj odbył się finał 11. serii popularnego programu TVN „Top Model”. W sieci zawrzało po emisji. Wszystko za sprawą słów znanej modelki, które padły pod adresem jednej z uczestniczek.

„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego Wiadomości
„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego

Czesław Michniewicz zareagował nerwowo na słowa Roberta Lewandowskiego, które kapitan reprezentacji Polski wypowiedział po przegranym meczu z Francją na mundialu w Katarze. Wcześniej kapitan reprezentacji Polski miał mówić selekcjonerowi zupełnie coś innego na temat stylu gry Biało-Czerwonych. – Zareagowałem nerwowo, bo mnie Robert mówił co innego – wyjaśniał Michniewicz na antenie Radia ZET.

Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz Wiadomości
Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Cezarym Kuleszą.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzony Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzony

Podczas wtorkowego spotkania króla Karola III z mieszkańcami Luton doszło do nieprzyjemnej sytuacji. Zagraniczne media piszą o upokorzeniu monarchy. To nie pierwsza taka sytuacja.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe