Obóz niepodległościowy ma „instynkt państwowy” - opozycja jest go pozbawiona

Obóz niepodległościowy ma „instynkt państwowy” - opozycja jest go pozbawiona

Zapraszam do lektury zapisu mojego wystąpienia w programie Tomasza Sakiewicza "Polityczna Kawa" w Telewizji "Republika".
Emisja "na żywo" miała miejsce 18 września 2022 roku.

Witam serdecznie,  Tomasz Sakiewicz, „Polityczna kawa”. Historyczne dni, historyczne z wielu powodów, mamy ogromną porażkę Rosji na froncie wschodnim, na Ukrainie, będziemy o tym mówić w drugiej części, ale także o kolejnych masowych grobach odkrytych przez Ukraińców w wyzwolonych miejscowościach, z których uciekli barbarzyńcy rosyjscy. Natomiast mamy też coś, co budzi optymizm. Uniezależniliśmy się od Moskwy, jeśli chodzi o transport morski na północnym wschodzie, odblokowany port elbląski i kilkanaście innych portów, w tym we Fromborku, jest szansa na to, że będziemy mogli niezależnie od Rosji handlować i te porty z najbardziej zaniedbanego chyba regionu w Polsce w  wyniku między innymi decyzji rządu III RP, ale przede wszystkim blokady rosyjskiej, że ten region będzie mógł rozkwitnąć. Przed chwilą, dosłownie ostatnich godzinach, dowiedzieliśmy się o niezwykłej decyzji i moim zdaniem niezwykle niebezpiecznej decyzji Komisji Europejskiej blokującej fundusze strukturalne dla Węgier, decyzji, która nie wiadomo na czym się opiera i od tego będę chciał zacząć, ponieważ moimi gośćmi są europosłowie europoseł lewicy Marek Balt i europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Ja bym zaczął od tego, jaka jest podstawa prawna decyzji wobec Węgier, ja  nie chce rozpatrywać polityki rządu Orbana  czy zewnętrznej, którą sam wielokrotnie ostatnio krytykowałem, czy wewnętrznej. Moim zdaniem decyzja Brukseli jest elementem po prostu nacisku na demokratyczne społeczeństwo przez większość rządzącą w Unii Europejskiej, ale jaka jest podstawa prawna, co powoduje, że Komisja Europejska może blokować fundusze strukturalne wobec Węgier, nie mając nawet decyzji TSUE, po prostu na podstawie decyzji jakiegoś urzędnika w Komisji, polityka, który np. nie lubi Węgier, Polski, a może teraz już Szwecji, bo w Szwecji zwyciężyła prawica, chociaż zdaje się, że jest jeszcze bardziej na prawo od Orbana. Jaka jest podstawa prawna tego typu decyzji i gdzie myśmy się na to zgodzili?

Wypowiedź europosła Marka Balta

To zaczniemy teraz od Ryszarda Czarneckiego i od tego samego pytania. Jaka jest podstawa prawna, czy rzeczywiście chodzi o walkę z korupcją i takie jest uzasadnienie, bo ja podobnie jak poseł Marek Balt, też nie widziałem tego wniosku, ale nawet jeżeli chodzi o tę procedurę, to zdaje się, że procedury  miały wyglądać inaczej, artykuł 7 wygląda inaczej niż to, co zobaczyliśmy.

– Podstawą jest prawo , ale „prawo kaduka”. Panie Redaktorze, zwracam uwagę, że co do artykułu siódmego ,który zwykle jest debatowany na posiedzeniach Rady Europejskiej, to takiej debaty w ogóle nie było, Komisja Europejska nie zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu w tej sprawie, jednym słowem po prostu tak : „pstryk”. To pokazuje poczucie bezkarności Komisji Europejskiej oraz poczucie, że można prawo naginać, obchodzić, łamać, choć żeby było jasne, tak samo było wcześniej, ja tylko przypomnę panu europosłowi, człowiekowi lewicy, jak traktowano rząd lewicowy w Portugalii, gdzie Portugalia przekraczała limity deficytu budżetowego, to była za to surowo karana, zgodnie z regulacjami unijnymi, ale jak przekraczała Francja, to żadnych kar nie było. Gdy potem europosłowie z Portugalii, zresztą z różnych ugrupowań, zwrócili się z pytaniem dlaczego.tak jest, to Jean- Claude Juncker odpowiedział szczerze, on takim był człowiekiem szczerym, to jego zaleta: „a bo to Francja”. Tutaj Unia Europejska w ogóle, jeżeli ma jakieś reguły gry, to regułą gry są podwójne standardy, "double standard" .Otóż również można powiedzieć, że pewną regułą gry i to żelazną Unii Europejskiej jest brak reguł i to, o co pyta Pan Redaktor Sakiewicz jest tego przykładem. W praktyce to jest decyzja absolutnie arbitralna „zabrałem panu płaszcz i co pan mi zrobisz?”. Muszę powiedzieć, że Unia Europejska w ten sposób robi wszystko, żeby znaleźć się na równi pochyłej i żeby zmierzać do końca projektu europejskiego. Przecież to dotyczy ataku na Polskę, teraz są Węgry była debata w Parlamencie Europejskim i głosowanie rezolucji krytycznej wobec Węgier w tym tygodniu. Mamy już wystąpienia szwedzkich posłów, którzy przegrali te wybory w Królestwie Szwecji, którzy atakują, jeszcze nie powstał rząd szwedzki, wręcz zachęcają instytucje unijne do atakowania tego rządu.

Oni już wiedzą, że jest łamana praworządność w Szwecji, bo nie ten co trzeba wygrał wybory.

– Rzeczywiście. Zwracam też uwagę, że w ostatnią niedzielę września są wybory we Włoszech i tam według sondaży prowadzi i ma duże szanse na zwycięstwie sojusz partii prawicowych: Bracia Włosi, Lega i Forza Italia. Mają w sumie w tej chwili około 50% głosów, to przełoży się na pewnie jeszcze wiekszą liczbę mandatów, zobaczymy czy tak się stanie. Tych krajów, które można powiedzieć, mogą być "tarczą  strzelniczą" jest znacznie więcej, ja tylko Panu Posłowi Markowi Baltowi przypomnę, że w swoim czasie „prawem kaduka” wymuszono, w sposób powiedziałbym ordynarny dymisję lewicowego rządu Grecji Jeorjosa Papandreou, którego zresztą miałem okazję poznać i gościć w jego domu prywatnym, tylko dlatego, że ten lewicowy polityk starał się prowadzić politykę ekonomiczną niezależną od Brukseli i od Berlina i Paryża i także w kontekście tego, że Niemcy chciały przejmować kolejne działy gospodarki, tam kwestia stoczni była i tak dalej. Za to zapłacił głową, więc tutaj tego typu działania, kiedy Komisja Europejska de facto jest instrumentem, Panie Redaktorze, instrumentem jakichś zewnętrznych czynników, a konkretnie największych państw na przykład Niemiec, takich przykładów już sporo było.

Mam wrażenie, że dochodzimy do okresu, w którym trzeba będzie wybierać między upadającym projektem europejskim a demokracją w poszczególnych krajach, bo zdaje się, że to już ściśle wiąże się nawet z wyborami i przykład Szwecji jest dramatyczny, bo jeszcze nie zdążyli przejąć władzy, to już wiadomo, że będą karani za brak praworządności. Ja chcę wrócić do tematu, który od kilku dni rozgrzewa rzeczywiście wyobraźnię ,a który jest optymistyczny, bo mamy zawsze bardzo dużo takich pesymistycznych, szczególnie od wybuchu wojny : otwarcia Mierzei Wiślanej. Zobaczymy fragmenty wypowiedzi na tych ten na ten temat.

Wypowiedzi: prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Adamczyka ministra infrastruktury.

Muszę przyznać, ja byłem od kilku dni na Mierzei, rozmawiałem też z ludźmi i miałem łzy w oczach, to był moment taki bardzo wzruszający, też rozmawiałem z mieszkańcami, z ludźmi, którzy przyjechali tam, było tysiące ludzi, tego może kamery tak nie pokazują, ale tam były tysiące ludzi w różnych miejscach, ten kanał dosyć duży, więc oni byli porozrzucani po tych dwóch mostach wzdłuż wybrzeża i też tego sektora VIP, więc tych ludzi było naprawdę mnóstwo. Ja się przyszedłem wzdłuż nich i pewnie wszystkich nie spotkałem, ale wielu, razem z Michałem Rachoniem i nawet ci, którzy nie lubią PiS-u, byli jakoś tak bardzo optymistycznie nastawieni, też przeszedłem i rozmawiałem z ludźmi z Piasek, to jest taka następna miejscowość przed Królewcem, do samej Mierzei, aż Stutthofu, do tego miejsca, gdzie tam był niemiecki obóz koncentracyjny. Rozmawiałem z ludźmi, rozmawiałem z wójtem, oni pochodzą z różnych stron politycznych, bardzo często to ludzie wręcz nie popierający PO, tylko o takich wręcz lewicowych poglądach, dla wszystkich jakaś obudziła się nadzieja, że ten obszar, który był taki trochę zapomniany przez Warszawę, wręcz zwalczany przez elity gdańskie, tak żeby się nie rozwinął, ale zwalczany przede wszystkim przez Rosję. To Rosja blokowała, a to wszystko odżywa i mam wrażenie, że od wczoraj główne utyskiwania to nie są na to, że powstał przekop, wręcz nawet te media, które podkładały nogę i politycy mówią, że bardzo dobrze, że powstał, tylko że ktoś tam stał dalej czy bliżej, że zmieniła się narracja. Nie mają państwo wrażenia, że mamy szawłowe  nawrócenia w kolejnej sprawie. Zacznę od Marka Balta.

Wypowiedź europosła Marka Balta.

I chciałbym wrócić teraz i dać czas Ryszardowi Czarneckiemu, zostały nam 3 minuty. Te nawrócenia -szawłowe, ta zmiana tonu świadczy o tym, że jeśli jednak obóz rządowy uprze się i doprowadzi swoje do końca, to też w świadomości następują zmiany, że to nie jest tak, że dobro nie zostaje nagrodzone, tylko że trzeba jednak mieć bardzo twarde plecy i odporną skórę i robić swoje do końca, nie przejmować się.

– Oto dzieje się historia, na naszych oczach i przy naszym udziale, może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, ale ten dzień, ta data, ta inwestycja będzie zapamiętana i będą to nasze wnuki i prawnuki pamiętać za 100 lat. Ja pamiętam jak dwóch moich dziadków: dziadek Czarnecki i dziadek Bieliński...

Dlatego zabrałem swoich synów na to otwarcie, bo chciałem, żeby zobaczyli, mimo deszczu, mimo tego, że jedenastolatkom to pewnie trudno usiedzieć, ale powiedziałem: teraz widzicie historię. Przyjechało zresztą tysiące klubowiczów „Gazety Polskiej”, w deszczu, widziałem ludzi z Nowego Sącza, z Norwegii, naprawdę jechali kawał drogi i często bez snu, a przecież wielu nie jest przecież jakoś specjalnie bogatych, za swoje pieniądze przyjechali, żeby zobaczyć ten historyczny dzień.

– ... dwóch moich dziadków pamiętało inwestycje i port w Gdyni i do tego wracali, myślę, że kolejne pokolenia Polaków będą wracać właśnie do tego, co się wczoraj wydarzyło. Ja nie chcę mówić przekop, bo przekop to na działce jest, ja wolę mówić kanał, Mierzeja Wiślana, myślę, że to na lata ludziom wryje w pamięć, pamięć już całych pokoleń. To jest wielka sprawa, także to poczucie, o którym mówił minister Adamczyk: nikt nam nie będzie mówił, co mamy robić we własnym kraju, ani ci ze Wschodu, ani ci z Zachodu, którzy sobie coraz bardziej roszczą prawo do tego. Myślę, że ta inwestycja ma oczywiście wymiar ekonomiczny, to kluczowe, ale także ma wymiar psychologiczny, wymiar taki suwerennościowy. Ja jestem dumny z tego, jako Polak, że to się stało. Natomiast ci, którzy to krytykowali, przypomnę kandydat na prezydenta pani marszałek Kidawa-Błońska, odwoła się nawet do opatrzności, że gdyby Pan Bóg chciał, to by inaczej by skonstruował tę geografię.

Ja się zastanawiam, czy wypominanie pani Kidawy-Błońskiej jej wpadek słownych nie jest jednak jakimś znęcaniem się nad kobietami, znaczy utrwalaniem stereotypów.

Już nie będę wspominał marszałka województwa pomorskiego pana Struka, który udzielał wywiadów do rosyjskich telewizji także na ten temat. Tutaj opozycja czy jej znacząca część, jakby szaleju się objadła w tej kwestii, albo pokazała brak instynktu państwowego. W tym samym czasie dzieje się sytuacja, w której ta sama opozycja, która była bardzo blisko Rosji w swoim czasie, mówię o decyzjach odnośnie energetyki, gdzie nawet Komisja Europejska musiała interweniować, rzadko to się zdarza, ale z korzyścią dla Polski, gdzie ministra spraw zagranicznych Rosji zapraszano, aby spotykał się z polskimi ambasadorami i im prawił, co jest ważne w polityce międzynarodowej. Ci sami ludzie teraz atakują za rzekomą prorosyjskość obecnego rządu, to są rzeczy absolutnie niebywałe. Trzeba robić swoje, Panie Redaktorze, i myślę, że obóz rządzący to robi.

Ja bym jednak nie przywiązywał wielkiej wagi do słów pana Pytla, bo jednak większość ludzi chyba traktuje go niepoważnie, to znaczy traktuje go poważnie opozycja, a przynajmniej jej część, ale jednak mamy do czynienia z człowiekiem...

– Ja mówię o wypowiedzi Donalda Tuska, który w ten czy w inny sposób, jakoś chce przykleić łatkę prorosyjskości formacji rządzącej, co jest absurdalne nie tyle dla naszych zwolenników, co dla każdego obiektywnego obserwatora, także dla ludzi Zachodu. Natomiast, ja cieszę się oczywiście z nawrócenia, o ile są szczere czy taktyczne to inna sprawa, ale tutaj trzeba robić swoje. Cieszę się, że należę do obozu, który ma instynkt państwowy, a którego pozbawiona jest może niecała, ale znacząca część opozycji.

Musimy kończyć, chociaż w jednej sprawie moi goście się zgadzali, to bardzo ważne dla tego regionu wydarzenie i dla Polski, a mi się wydaje, że bardzo trudno teraz ocenić impuls gospodarczy, ale ten impuls to już widać, choćby po zainteresowaniu turystycznym, ale wydaje mi się, że też te małe porty będą mogły odżyć też dzięki temu niewielkiemu handlowi, który się odbywa wzdłuż wybrzeży na Bałtyku, ale też z głębi lądu. Bardzo dziękuję.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Doradca prezydenta: Poprawka PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm była błędem Wiadomości
Doradca prezydenta: "Poprawka PiS do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm była błędem"

Moim zdaniem poprawka zgłoszona przez Antoniego Macierewicza do uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm "to był błąd" - powiedział w niedzielę doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz. W jego ocenie PiS powinno zrezygnować z poprawki.

O przeszłości trzeba myśleć. Rzecznik rządu odpowiada Nowickiej Wiadomości
"O przeszłości trzeba myśleć". Rzecznik rządu odpowiada Nowickiej

Do wymiany zdań na antenie Telewizji Polskiej doszło między Piotrem Mullerem z Prawa i Sprawiedliwości i Wandą Nowicką z Lewicy. Różnica zdań między politykami dotyczyła zarzutu o prorosyjskość rządów PO-PSL.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę

Z gruzowiska wydobyta została żywa osoba. To starsza kobieta. Została przewieziona do szpitala – powiedział w niedzielę PAP burmistrz Ustronia Przemysław Korcz, który jest na miejscu eksplozji domu. Zaznaczył, że pod gruzami mogą być jeszcze dwie osoby.

Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek Wiadomości
Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek

Wydawałoby się, że ostatnie miesiące to niełatwy czas dla Małgorzaty Rozenek. Jeszcze kilka dni temu media rozpisywały się o "możliwej utracie pracy przez celebrytkę w Dzień Dobry TVN". Tymczasem możemy mówić o sensacji.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza

Do eksplozji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło w niedzielę przed południem w Ustroniu – poinformował PAP rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej mł. bryg. Michał Pokrzywa. Według strażaków pod gruzami mogą znajdować się dwie osoby.

Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie Wiadomości
Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie

We wtorek pojawiły się informacje, że legenda futbolu - Pele został przyjęty do szpitala w Sao Paulo ze względu na infekcję dróg oddechowych. Brazylijskie media podały wcześniej, że piłkarz otrzymał opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia przestała przynosić oczekiwane rezultaty. Tymczasem pojawiło się oświadczenie.

Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina Wiadomości
Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina

Rozpoczęta przez prezydenta Rosji Władimira Putina wojna nie jest rezultatem ekspansji NATO, ale jej przyczyną - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w sobotę podczas Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka... Łukaszenka znów straszy Wiadomości
"Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka..." Łukaszenka znów straszy

Alaksandr Łukaszenka spotkał się w Mińsku z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Padły szokujące słowa po raz kolejny uderzające m.in. w Polskę.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół

Książę William i Kate Middleton odbyli wizytę w Stanach Zjednoczonych. Ten wyjazd planowany był z dużym wyprzedzeniem. Brytyjskie media nie mają wątpliwości: książęca para podczas podróży wielokrotnie złamała protokół.

Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front Wiadomości
Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front

Nowi żołnierze wysyłani są na front; Rosjanie nie zaprzestali mobilizacji, ona trwa cały czas i będzie trwać, dopóki nie doprowadzą do załamania kontrofensywy ukraińskiej armii - powiedział PAP były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe