Wyciek w Nord Stream. Co zrobi Komisja Europejska?

Europosłowie PiS i Lewicy uważają, że Komisja Europejska powinna zbadać wpływ wycieku z gazociągów Nord Stream na środowisko. Komisja Europejska jak dotąd nie zajęła stanowiska w tej sprawie.
Komisja Europejska Wyciek w Nord Stream. Co zrobi Komisja Europejska?
Komisja Europejska / / Wikipedia - EmDee/ CC BY-SA 4.0

KE pytana przez PAP o tę kwestię odpowiada lakonicznie. „Jesteśmy w bliskim kontakcie z władzami krajowymi zainteresowanych państw członkowskich, a mianowicie Szwecji i Danii, jeśli chodzi o zakres i wpływ tych wycieków na środowisko. W szczególności zwracamy baczną uwagę na możliwe emisje metanu związane z tymi wyciekami, ze względu na zmiany klimatyczne i potencjalne zanieczyszczenia powietrza” – poinformował rzecznik KE Tim McPhie.

Europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) uważa, że Komisja Europejska musi w tej sprawie zadbać o całkowitą transparentność. 

"To dziwne, że KE jeszcze nie podjęła działań"

„W interesie KE a pośrednio całej UE jest być w tej sprawie, jak żona cezara, poza podejrzeniami, że coś jest ukrywane. Niestety, w przeszłości w kontekście Nord Stream i nacisków niemieckich, Komisja nabierała wody w usta. To budzi podejrzenia, że tak samo może być tym razem. Należy domagać się, żeby Komisja w interesie wizerunku instytucji UE zrobiła to jak najszybciej. To dziwne, że KE jeszcze nie podjęła działań kontrolnych” – powiedział PAP. 

Podobnego zdanie jest europoseł Robert Biedroń (Lewica). 

„1 października duńska agencja energetyczna podała informacje, że wyciek z gazociągu NS2 ustał, a całe zgormadzone tam paliwo wyciekło. Ciężko jest zrozumieć, dlaczego Komisja Europejska nie zajęła jeszcze stanowiska w tym temacie. Gaz ziemny składa się w dużej mierze z metanu, silnego gazu cieplarnianego, który jest drugą, co do wielkości przyczyną zmian klimatycznych po CO2. Jest to bez wątpienia kryzys, który zasługuje na zainteresowanie całej Europy” - powiedział. 

Dlatego – zdaniem Biedronia - Komisja Europejska powinna jak najszybciej zająć się badaniem nie tylko przyczyny wycieku, ale i również efektu, jaki będzie on miał na stan morza Bałtyckiego i całego regionu. 

„Nawet w tych niesamowicie trudnych czasach, musimy pamiętać, że ochrona środowiska jest niezbędnym czynnikiem do zabezpieczenia naszej przyszłości. Czekamy aż Komisja podejmie odpowiednie kroki” – zaznaczył europoseł Lewicy.

26 września w rurociągach Nord Stream 1 (NS1) i Nord Stream 2 (NS2) stwierdzono gwałtowny spadek ciśnienia i wyciek gazu. Incydent został rozpoznany przez myśliwiec F-16 duńskich sił powietrznych. Władze w Kopenhadze odkryły łącznie trzy nieszczelności w gazociągach. Duński urząd ds. energii potwierdził, że są to dwa wycieki z NS1 na północny wschód od Bornholmu i jeden z NS2 na południowy wschód od tej wyspy.

Duńskie władze prowadzą dochodzenie w sprawie podejrzenia wystąpienia aktu sabotażu w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta "Patriotów" dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, jest nadal aktualna - pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania Wiadomości
Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania

Aktor Jerzy S. pojawił się we wtorek w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Krowodrza. Ma to związek ze zdarzeniem, do którego doszło 17 października w Krakowie. S. został przesłuchany i miał usłyszeć zarzuty z art. 178a – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Szczucie na Niemców. Znany dziennikarz GW niezadowolony z okładki Tygodnika Solidarność Wiadomości
"Szczucie na Niemców". Znany dziennikarz GW niezadowolony z okładki Tygodnika Solidarność

„Nowy niemiecki lebensraum” – taki jest tytuł nowego numeru „Tygodnika Solidarność”, którego okładka wzbudziła poruszenie w proniemieckich środowiskach w Polsce.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe