[wywiad] Ks. Kowalczyk na Dzień Papieski: Módlmy się o to, aby nie bać się prawdy. Nawet jeżeli będzie ona dla nas trudna

Chodzi o to, żeby treść Dnia Papieskiego stała się motywem naszej modlitwy – mówi ks. Dariusz Kowalczyk. - Módlmy się o to, aby mieć dobre sumienie i nie bać się prawdy. Nawet jeżeli będzie ona dla nas trudna – dodaje Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 16 października obchodzimy XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask prawdy”.
św. Jan Paweł II [wywiad] Ks. Kowalczyk na Dzień Papieski: Módlmy się o to, aby nie bać się prawdy. Nawet jeżeli będzie ona dla nas trudna
św. Jan Paweł II / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0.pl/Gov.pl

Hubert Szczypek: Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego, który obchodzimy 16 października stały się słowa "Blask prawdy". Dlaczego właśnie one?

Ks. Dariusz Kowalczyk: Hasło Dnia Papieskiego określa zawsze Konferencja Episkopatu Polski, na zebraniu plenarnym. Dzisiaj, kiedy w obiegu publicznym, także medialnym, społecznym czy politycznym, mamy potężny problem z prawdą - chcemy znaleźć twardy grunt, na którym możemy stać. Zwróćmy uwagę na same tylko hasła, które się pojawiły w ostatnich latach: półprawda, ćwierćprawda, fake news. Hasło „Blask prawdy” wskazuje na dwa ważne elementy prawdy, która jest nam w życiu potrzeba. 

- O jakie elementy prawdy chodzi?

- Najpierw to ustalenie co jest prawdą, a co kłamstwem, co jest rzeczywistością, a co nią nie jest. Potem, to zagadnienia metafizyczne i teologiczne - Prawda, która przyniósł i którą jest Jezus Chrystus. Po pierwsze, że jest Synem Bożym, że objawił nam siebie, ale też dzięki Sobie, objawił nam to kim jest człowiek. Przypominają się słynne słowa Jana Pawła II, że człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. 

Te dwie prawdy są nam bardzo potrzebne. Nie kreujemy ich, co jest bardzo ważne, bo dziś wiele kierunków myślowych czy filozoficznych mówi o tym, że człowiek jest twórcą prawdy, że on musi stworzyć własną prawdę, że każdy ma własną prawdę. Natomiast hasło tegorocznego Dnia Papieskiego pokazuje, że jest prawda obiektywna, niezależna od nas, że my ją tylko poznajemy. Także w Chrystusie możemy poznać prawdę o sobie samym, o naszym powołaniu. 

- Słowo „prawda” budzi skojarzenia z sumieniem… 

- Tak, drugi wymiar hasła „Blask prawdy”, to kwestia sumienia. Rozum rozpoznaje prawdę, sumienie nas popycha do tego, co dobre, a jednocześnie hamuje przed tym, co złe. Jest też trybunałem, dlatego, że po każdym słowie, czynie, czy braku czynu człowiek otrzymuje informację zwrotną, w postaci albo pokoju i radości, albo stanu, który nazywamy wyrzutem sumienia. 

Sobór Watykański II, a za nim Jan Paweł II, bardzo wiele razy powtarzał, że sumienie jest sanktuarium człowieka. Rzeczywiście tak jest! Kiedy już wszystko to, co na co dzień mnie pochłania odchodzi na bok, to wtedy jestem sam na sam z Bogiem - właśnie w sumieniu. Tam odkrywam Jego głos, który jest subtelny, bo Pan Bóg nie chce złamać naszej wolności. 

Niektórzy czynią zarzut sumieniu, że ono jest bardzo słabe, podczas gdy namiętności są bardzo mocne. Bóg zachęca nas, motywuje, ale jednocześnie robi to tak subtelnie, żebyśmy mogli zachować własną godność i wolność.

- Dlaczego sumienie jest tak bardzo istotne?

Ucieczka od tego, co mówi mi sumienie, jest świetnym przepisem na katastrofę człowieka i jego życia. Natomiast pójście za głosem sumienia, podkreślmy - uformowanego sumienia, jest przepisem na życie. Nie jest to recepta na życie łatwe, ale niezwykle wartościowe. To potwierdzi każdy, kto tą drogą idzie. Ta przygoda z sumieniem czasami bywa bardzo nieprzyjemna, ale jest nam bardzo potrzebna. 

- Jak duchowo przeżyć Dzień Papieski? 

- Dzień Papieski jest dla wszystkich, nie tylko dla Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Dzień Papieski jest po to, żebyśmy oddali głos papieżowi i wsłuchali się w jego słowa i potem za tym poszli. Ten dzień jest potrzebny, żebyśmy sobie przypomnieli jego nauczenie i żebyśmy to też przemodlili. 

Chodzi o to, żeby treść Dnia Papieskiego stała się motywem naszej modlitwy. Módlmy się o to, aby mieć dobre sumienie i nie bać się prawdy. Nawet jeżeli będzie ona dla nas trudna chciejmy jej poszukiwać i bądźmy aktywni w tym procesie. 

W tym roku dotykamy fundamentalnej prawdy, dotyczącej kształtu człowieczeństwa, kształtu świata, bo od sumienia i jego aktywności niezwykle wiele zależy. Papież kiedyś tak napisał – mówi się, że historia dzieje przez wielkie wydarzenia: bitwy, pokoje i sojusze. To jest historia pisana niejako od zewnątrz. Jest jednak jeszcze jeden, jeszcze ważniejszy wymiar, który pozwala zrozumieć głębię historii. To uświadomienie sobie, że historia jest pisana historią ludzkich sumień. 

- Co znaczą te słowa?

- Papież powiedział wyraźnie, że historia świata jest historią ludzkich sumień - zwycięstw moralnych i niestety też klęsk. Myślę, że w tym roku warto sobie szczególnie ten fragment przypomnieć. Gdy patrzymy na czyny danego człowieka, widzimy to co jest na zewnątrz. Aby zrozumieć motywy jego działania, trzeba wejść bardzo głęboko w jego duszę, w jego sumienie. Oczywiście to w pełni wie tylko Bóg, my – tylko częściowo. Ten głos papieża jest nieprawdopodobnie ważny. Historia świata, jest rzeczywiście historią pisaną przez ludzkie sumienia. To jest sedno tego Dnia Papieskiego.

- Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Hubert Szczypek

***

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki kwestarskiej w kościołach lub na ulicach miast. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Możliwe jest również wsparcie programu stypendialnego poprzez wpłaty na stronie www.e-zbiorka.pl. 

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pomaga zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Program stypendialny, do którego można dołączyć już w VII klasie szkoły podstawowej trwa aż do zakończenia studiów. Oprócz wsparcia finansowego Fundacja oferuje swoim podopiecznym formację w duchu nauczania św. Jana Pawła II, który jest jej patronem.

Hubert Szczypek / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Mordercy Henryka Flame. Kto zamordował Bartka? Wiadomości
Tadeusz Płużański: Mordercy Henryka Flame. Kto zamordował "Bartka"?

Do skrytobójczego zamachu na Henryka Flamego doszło 1 grudnia 1947 w Zabrzegu pod Czechowicami. Zamachowcem był miejscowy milicjant Rudolf Dadak, który nigdy nie został osądzony za swoją zbrodnię, tak samo jak inspiratorzy zamachu - m.in. Henryk Wendrowski. Pomimo prowadzonego śledztwa, nie zostali oni ujawnieni ani postawieni przed sądem.

Udało się. Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech Wiadomości
"Udało się". Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech

Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki na portalu Facebook.

Apel Michniewicza. Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle Wiadomości
Apel Michniewicza. "Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją. Przed meczem w jednym z wywiadów głos zabrał selekcjoner Czesław Michniewicz, który zaapelował do piłkarzy.

Putin spadł ze schodów? Wiadomości
Putin spadł ze schodów?

Władimir Putin doznał niefortunnego upadku ze schodów we własnej rezydencji - utrzymuje rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR, który w przeszłości był źródłem cytowanych, choć niepotwierdzonych informacji o chorobach gospodarza Kremla.

Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano Wiadomości
Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano

Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.

Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz Wiadomości
Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz

W piątek Polska zaakceptowała pułap cenowy dotyczący rosyjskiej ropy naftowej, która jest transportowana za pomocą drogi morskiej na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę Wiadomości
Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie Wiadomości
Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.

Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem Wiadomości
Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem

Podczas trwania meczu Portugalia - Korea Południowa na antenie TVP doszło do zabawnej sytuacji za sprawą komentatorów Macieja Iwańskiego oraz Sebastiana Mili.

Zieliński przed meczem z Francją: Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze Wiadomości
Zieliński przed meczem z Francją: "Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją w ramach 1/8 mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem do kibiców reprezentacji Polski zwrócił się Piotr Zieliński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe