Na inauguracji Centrum Heschela KUL goście z całego świata

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęło działalność Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama Joshuy Heschela - żydowskiego teologa, filozofa i poety. W uroczystej inauguracji placówki, która ma służyć dialogowi między Kościołem katolickim a judaizmem, uczestniczył m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp. Pierbattista Pizzaballa oraz Susannah Heschel, córka rabina Heshela.
Stanisław Budzik, Artur Miziński, Mirosław Stanisław Wróbel, Susannah Heschel, Symcha Keller, Mirosław Kalinowski, Pierbattista Pizzaballa  Na inauguracji Centrum Heschela KUL goście z całego świata
Stanisław Budzik, Artur Miziński, Mirosław Stanisław Wróbel, Susannah Heschel, Symcha Keller, Mirosław Kalinowski, Pierbattista Pizzaballa / PAP/Wojtek Jargiło

Jak zapowiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, głównymi kierunki działań Centrum będzie pogłębianie relacji katolicko-żydowskich na płaszczyźnie nauki, edukacji i kultury. Nowa jednostka naukowa prowadzić będzie działalność wydawniczą, polsko-izraelską wymianę studentów, a także międzynarodowe sympozja, konferencje, debaty oraz wydarzenia kulturalne.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik przypomniał, że Lublin nazywany był przez Żydów “Jerozolimą Północy”, słynął jako ośrodek naukowy - już XVI wieku otwarto tu szkołę rabiniczną, zaś lubelska jesziwa, szkoła mędrców, była największa uczelnią talmudyczną na świecie. 

Wielki Kanclerz KUL wyraził też radość, że patronem Centrum będzie rabin Heschel, określany jako ”książę polskich chasydów jeden z najbardziej oryginalnych myślicieli hebrajskich XX wieku”.

Abp Pierbattista Pizzaballa wskazywał, że w zglobalizowanym świecie, katolicy i Żydzi winni prowadzić dialog po to, by do świata, który odchodzi od Boga, skierować propozycję opartą na przesłaniu obydwu religii.

Łaciński patriarcha Jerozolimy wskazał też na przełomowe znaczenie Soboru Watykańskiego II w relacjach katolicko-żydowskich. Od tego czasu krok po kroku podejmowano szereg wydarzeń służących przełamywaniu barier i budowie wzajemnego zaufania. Hierarcha wskazał w tym kontekście na kluczowe znaczenie gestów i dokumentów Jana Pawła II.

Postać papieża Wojtyły przywołał też w swoim liście przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. “Postawa Papieża Polaka i jego konsekwentne nauczanie w procesie zbliżenia między naszymi dwoma religiami i narodami nie miało sobie równych w dotychczasowej historii i stało się inspiracją dla Kościoła w Polsce” - napisał abp Stanisław Gądecki.

Susannah Heschel, córka patrona Centrum wyraziła nadzieję, że wzbudzi ono nowego ducha współpracy pomiędzy chrześcijaństwem i judaizmem. Wspomniała o staraniach Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka na rzecz wzmacniania relacji pomiędzy obydwoma religiami. 

- Wiele Polski jest w moim ojcu i wiele jej było w mojej matce, pianistce, której rodzice pochodzili z Polski - wyznała córka rabina Heschela. - Ich głęboka tożsamość religijna wzrastała w Polsce, a ja jestem jej dziedziczką - dodała. Gorąco podziękowała też Polakom za pokazanie światu “wielkiej dawki miłości i otwartości na uchodźców z Ukrainy”.

Zaznaczając, że wedle judaizmu działanie może być rodzajem modlitwy, Susannah Heschel przywołała stwierdzenie swojego ojca, że drugą stroną dobra nie jest zło, tylko obojętność. W tym kontekście wyraziła radość z powodu powołania nowej jednostki naukowej KUL. - Módlmy się razem, aby to Centrum było silne - powiedziała na zakończenie.

Przesłanie do uczestników uroczystości nadesłał m.in. argentyński rabin Abraham Skórka, wykładający na Georgetown University w Waszyngtonie. “Niech Bóg błogosławi ten projekt, aby duchowy ogień wielkiego nauczyciela, którego imię nosi oświecił pogrążoną w rozterkach ludzkość, umożliwiając jej przezwyciężenie absurdalnych konfliktów i ponowne odkrycie transcendencji w życiu” - napisał żydowski uczony, przyjaciel papieża Franciszka.

Dyrektor Centrum, ks. prof. Mirosław Wróbel powiedział, że pierwszym celem nowej jednostki naukowej KUL jest “trwanie w Słowie”, które możliwe jest poprzez czytanie, słuchanie, studiowanie i aktualizowanie Słowa Bożego - Tory i Ewangelii. Drugim celem ma być “poznawanie Prawdy, która prowadzi do prawdziwej wolności”.

Na konieczność kontynuowania dialogu międzyreligijnego w duchu patrona Centrum, zwrócił uwagę ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne. "Musimy kontynuować jego misję w zakresie obopólnego zrozumienia i szacunku. Jestem przekonany, że centrum wspomoże nasze społeczeństwa, a efekty będziemy obserwować w niedalekiej przyszłości" – podkreślił dyplomata w nadesłanym liście.

W składzie Rady Naukowej i Komitetu Honorowego nowo powstałej instytucji znaleźli się m.in. rabin prof. Abraham Skórka z Argentyny, dyrektor ds. Kontaktów Międzyreligijnych Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego rabin David Rosen, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego rabin prof. Lawrence H. Schiffman, profesor Studiów Hebrajskich i Żydowskich Uniwersytetu w Oxfordzie prof. Judith Olszowy-Schlanger oraz łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Rabin prof. Abraham Joshua Heschel (1907-1972) był żydowskim teologiem, filozofem i poetą. Odegrał ważną rolę podczas Soboru Watykańskiego II, wpływając na kształt deklaracji „Nostra Aetate” (dotyczy stosunku Kościoła katolickiego do różnych religii, w tym do judaizmu), która okazała się punktem zwrotnym w relacjach katolicko-żydowskich.

tk, KUL / Lublin


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o Dzieciach Zamojszczyzny Wiadomości
[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny"

110 000 osób deportowanych z ponad 300 wsi, w tym 30 000 dzieci, które skradziono rodzicom i przeznaczono do germanizacji. Wielu zabitych i rannych. Stracony dorobek całego życia. To bilans działalności Niemców na Zamojszczyźnie. "Miałem jasne włosy i niebieskie oczy" - nosi tytuł animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny", przygotowanej przez Fundację Pamięci Narodów. Premiera dzisiaj o 19.00.

Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka Wiadomości
Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka

Już jutro reprezentacja Polski zmierzy się z Francją w ramach 1/8 fazy pucharowej mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem można wywnioskować z pewnych komentarzy, które napływają wprost z Francji, że "trójkolorowi" czują się bardzo pewnie. Ich nastawienie starał się ostudzić Ludovic Obraniak – były reprezentant Polski.

Morawiecki: Potrzebujemy zjednoczenia sił, które chcą Europy republikańskiej Wiadomości
Morawiecki: Potrzebujemy zjednoczenia sił, które chcą Europy republikańskiej

Nie jesteśmy państwem drugorzędnym, jesteśmy państwem pierwszorzędnym w Europie i jako takie państwo będziemy na pewno prowadzić odpowiednią politykę - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas ECR Party Warsaw Summit. Podkreślał też, że wartością Zjednoczonej Prawicy jest jedność.

Złe wieści na temat zdrowia Pelego. Chemioterapia przestała działać Wiadomości
Złe wieści na temat zdrowia Pelego. Chemioterapia przestała działać

Legendarny brazylijski piłkarz Pele otrzymuje opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia w związku z nowotworem okrężnicy przestała przynosić oczekiwane rezultaty - poinformowała w sobotę gazeta "Folha de Sao Paulo".

Transmisja NA ŻYWO! VIII Dzień Patrioty z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Roszkowskim, Anną Popek czy Jakubem Maciejewskim. Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku? Wiadomości
Transmisja NA ŻYWO! VIII Dzień Patrioty z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Roszkowskim, Anną Popek czy Jakubem Maciejewskim. Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Giorgia Meloni: Bądźcie pewni - przyszłość Europy będzie konserwatywna Wiadomości
Giorgia Meloni: Bądźcie pewni - przyszłość Europy będzie konserwatywna

– Przyszłość Europy będzie konserwatywna – zapewniła w sobotę premier Włoch Giorgia Meloni podczas warszawskiego spotkania partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Zapytano Niemców, jak oceniają pracę rządu Olafa Scholza Wiadomości
Zapytano Niemców, jak oceniają pracę rządu Olafa Scholza

Przeszło dwie trzecie Niemców jest niezadowolonych z koalicji rządzącej – wynika z badania przeprowadzonego przez ARD Deutschlandtrend.

Legenda reprezentacji Niemiec krytycznie o Polsce. Byłem bardzo rozczarowany Wiadomości
Legenda reprezentacji Niemiec krytycznie o Polsce. "Byłem bardzo rozczarowany"

Reprezentacja Polski ostatecznie wyszła z grupy na mundialu w Katarze. Jednak od początku nie brak z wielu stron komentarzy, że styl gry biało-czerwonych jest delikatnie mówiąc – męczący. Teraz głos na temat naszej reprezentacji zabrał Lothar Matthaeus.

Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia Wiadomości
Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia

Nowy właściciel portalu Twitter Elon Musk od kilku dni zapowiadał odtajnienie dokumentów dotyczących sytuacji z 2020 roku, kiedy to Twitter postanowił zablokować artykuł „New York Post” o synie obecnego prezydenta USA Hunterze Bidenie.

Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek? Wiadomości
Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek?

Małgorzata Rozenek-Majdan od września należy do zespołu prowadzących program "Dzień dobry TVN". Jednak od pewnego czasu można usłyszeć, że nie wszystkim widzom podoba się styl, w jakim celebrytka prowadzi program. Z kolei zupełnie inne oceny zbiera Agata Młynarska, która niedawno pojawiła się w programie śniadaniowym TVN.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe