„Czy naszym pragnieniem jest tylko mieć, czy także chcemy być”. Uroczystości na tamie we Włocławku

W dość niecodziennej oprawie odbyły się wczorajsze (18.10) uroczystości ku czci ks. Jerzego Popiełuszki na włocławskiej tamie. Znad rozlewiska Wisły szły opary, lunął deszcz, a tuż przed rozpoczęciem pojawił się na niebie olbrzymi orzeł i kilka razy krążył nad placem i Krzyżem ks. Jerzego.
 „Czy naszym pragnieniem jest tylko mieć, czy także chcemy być”. Uroczystości na tamie we Włocławku
/ fot. P. Grążawski

Pierwsi uczestnicy – jak zwykle –  dotarli na tamę już godzinę przed wyznaczonym czasem (na 16.00). Jedni krótko modlili się w miejscu przy Małym Krzyżu (tam gdzie 30 października 1984 roku ułożono wyciągnięte z wody zwłoki śp. księdza Jerzego), inni robili sobie pamiątkowe foty przy charakterystycznych miejscach tamy. Poczty sztandarowe zazwyczaj od razu ustawiały się przy głównym Krzyżu ks. Jerzego. Potem okazało się, iż sztandarów wystawiono 40 lub 41 (przeliczenia różnych osób myliły się tylko o jeden), z czego 2/3 były „nasze”, pozostałe innych związków i instytucji (m.in. policji).

Z satysfakcją zauważyliśmy, iż na tamie pojawili się przedstawiciele nowych lub niedawno założonych komisji zakładowych, w tym m.in. służb mundurowych. Na chwilę przed rozpoczęciem uroczystości zaczął padać deszcz i wówczas wysoko nad placem pojawił się olbrzymi orzeł zataczając kilka kręgów. Ci, którzy deklarowali znajomość ptaków, twierdzili, że to bielik, który często się pojawia w okolicach tamy, inni byli skłonni wizytę naszego herbowego ptaka potraktować w kategoriach symbolicznych… Kto wie?! Po modlitwie zainicjowanej przez licznie zgromadzone duchowieństwo Włocławka i okolic (także siostry z różnych zakonów) – już w strugach deszczu – delegacje złożyły kwiaty pod Krzyżem Ks. Jerzego, a następnie procesją, na zmiany dźwigając relikwiarz błogosławionego Patrona, przeszli do pobliskiego kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej. W imieniu członków regionalnego związku zaszczytu niesienia relikwii dostąpili m.in. Tomasz Jeziorek, Janusz Dębczyński, Sławomir Szablewski, Daniel Sendor, Mariusz Kawczyński.

W kościele, w trakcie mszy – przewodniczył ks. Józef Nowakowski – przypomniano pokrótce sylwetkę i życie ks. Jerzego wraz z wnioskiem, aby kontynuować Jego dzieło i jeszcze raz przeanalizować Jego nauki, by zastanowić się, co z nich wynika dla współczesności. „Czy naszym pragnieniem jest tylko mieć, czy także chcemy być”.

Pomimo fatalnej pogody, przemoknięcia do suchej nitki prawie wszyscy uczestnicy tegorocznych uroczystości na tamie dzielnie wytrwali do końca celebry.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek? Wiadomości
Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek?

Małgorzata Rozenek-Majdan od września należy do zespołu prowadzących program "Dzień dobry TVN". Jednak od pewnego czasu można usłyszeć, że nie wszystkim widzom podoba się styl, w jakim celebrytka prowadzi program. Z kolei zupełnie inne oceny zbiera Agata Młynarska, która niedawno pojawiła się w programie śniadaniowym TVN.

Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości Wiadomości
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości

Materiał dowodowy "w bardzo wysokim stopniu uprawdopodabnia popełnienie przestępstwa – ocenił w sobotę w RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy prokurator Ewy Wrzosek.

Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO] Wiadomości
Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO]

Polska przegrała z Argentyną w swoim ostatnim meczu w ramach fazy grupowej na Mundialu w Katarze 0-2. Jednak pewien ułamek piłkarskiego show skradła sytuacja, która miała miejsce przed rozpoczęciem konfrontacji obu drużyn. Kibic Argentyny przed kamerami telewizyjnymi postanowił oświadczyć się swojej dziewczynie z Polski.

Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić” Wiadomości
Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić”

Teraz zaczyna się nowy turniej. W grupie masz trzy mecze, a tutaj, jeśli chcesz grać dalej, musisz wygrać. Polska zasłużyła, by być w najlepszej szesnastce. Nie ma co za dużo myśleć, trzeba po prostu wygrać ten mecz – powiedział w sobotę selekcjoner reprezentacji Francji Didier Deschamps.

Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje Wiadomości
Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował w piątek, że w ostatnich dniach otrzymał wiadomość od rosyjskich prankerów podszywających się pod marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego, jednak nie zdołali go oni oszukać.

„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim Wiadomości
„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim

Nasze kontakty z PiS są nie najgorsze. Gorsze niestety z premierem Mateuszem Morawieckim. Przyczyną są relacje polski z UE. Premier zapewniał, że będą pieniądze, a nie będzie szantażu ze strony Brukseli. Jest odwrotnie – mówi na antenie RMF FM szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa Wiadomości
Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa

Przebywająca w Australii premier Finlandii Sandra Marin podkreśliła, jak ważną rolę w umacnianiu bezpieczeństwa Europy odgrywa Waszyngton. Przypomniała także, że to Polska i kraje bałtyckie ostrzegały przed czarnym scenariuszem.

Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów Wiadomości
Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność – przekazał resort finansów.

Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos Wiadomości
Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos

W każdej perspektywie – nie tylko prawniczej – przyznanie odrealnionych, niemożliwych do spełnienia przez zapewne znakomitą większość społeczeństwa kwot, tytułem umocowania do opublikowania dwuzdaniowego oświadczenia, musi budzić sprzeciw i zrodzić prawem przewidziane reakcje – mówi portalowi tvp.info Adrian Salus, prawnik reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego.

Ambasador Izraela w Niemczech: Od początku urzędowania mierzyłem się z lewicowym antysemityzmem Wiadomości
Ambasador Izraela w Niemczech: Od początku urzędowania mierzyłem się z lewicowym antysemityzmem

Niemcy w dużej mierze odeszli od brunatnego, wulgarnego antysemityzmu. Dlatego szokujące jest, że lewicowy antysemityzm stał się w tym roku społecznie akceptowalny – pisze w gościnnym artykule na łamach dziennika „Welt” Ron Prosor, ambasador Izraela w Niemczech.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe