Ordo Iuris: Konieczne zmiany w przepisach o rejestracji i nadawaniu uprawnień związkom wyznaniowym

Polska posiada liberalne warunki zarejestrowania nowego związku wyznaniowego, w porównaniu z wieloma innymi państwami. Wszystkie funkcjonujące w Polsce wspólnoty religijne, w chwili zarejestrowania, uzyskują niemal takie same uprawnienia. W wielu krajach Unii Europejskiej przyznanie związkom wyznaniowym przywilejów uzależnione jest od każdorazowej decyzji politycznej. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę w tej sprawie. Jej autorzy postulują podniesienie warunków rejestracji nowych związków wyznaniowych poprzez zwiększenie liczby członków koniecznej do rejestracji wspólnoty religijnej. Instytut rekomenduje także uzależnienie nadania wspólnotom religijnym uprzywilejowanego statusu od każdorazowej decyzji parlamentu.

PRZECZYTAJ ANALIZĘ - LINK

Warunki jakie należy spełnić w celu rejestracji nowych wspólnot religijnych w Polsce jawią są bardzo liberalne. W zasadzie wystarczy złożenie wniosku przez grupę co najmniej 100 obywateli, w którym to wniosku kluczowym elementem podlegającym ocenie jest informacja o dotychczasowych formach życia religijnego i metodach działania związku wyznaniowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także o podstawowych celach, źródłach i zasadach doktrynalnych, obrzędach religijnych. Dla porównania, na dużo mniejszej od Polski Słowacji, wspólnota religijna musi wykazać posiadanie 50 tys. wiernych. W obliczu planowanych zmian związanych z obywatelską inicjatywą ustawodawczą „W obronie wolności Chrześcijan”, Instytut Ordo Iuris wskazuje, że należałoby pochylić się nad sposobem, w jaki kościoły i związki wyznaniowe powinny być rejestrowane w Polsce oraz jakie powinny mieć uprawnienia i jak szeroka ochrona prawna powinna im przysługiwać.

Wiele państw Unii Europejskiej uzależnia przyznanie wspólnotom religijnym daleko idących przywilejów od decyzji politycznej. Przykładowo w Czechach wspólnota religijna musi wykazać się 10 latami działalności zgodnej z prawem i transparentnej finansowo oraz posiadać liczbę wiernych odpowiadającą co najmniej 0,1 proc. populacji Czech. Dopiero wówczas wspólnota taka otrzymuje uprawnienia do nauczania religii w szkołach publicznych, ustanawiania szkół kościelnych, sprawowania opieki duszpasterskiej w więzieniach i wojsku, a także błogosławieństwa małżeństw religijnych wywołujących skutki w prawie świeckim. Prawo do tajemnicy spowiedzi, przysługuje zaś, jeśli wspólnota religijna może udowodnić, że taka tajemnica funkcjonowała przez ostatnie 50 lat.

W świetle liberalnych kryteriów rejestracji związków wyznaniowych obowiązujących w Polsce, Instytut Ordo Iuris rekomenduje zmiany w polskim prawodawstwie zmierzające do podniesienia warunków rejestracji nowych związków wyznaniowych. Autorzy analizy postulują m.in. zwiększenie liczby członków koniecznej do zarejestrowania wspólnoty religijnej. Instytut wskazuje też na potrzebę uzależnienia nadania związkom wyznaniowym uprzywilejowanego statusu od każdorazowej decyzji parlamentu, wyrażającej się uchwaleniem ustawy partykularnej. Do przywilejów jakie mogłyby zostać nadane w drodze takiej ustawy należą m.in. ustanawianie małżeństw wywołujących skutki w prawie świeckim, zakładanie szkół wyznaniowych czy możliwość odliczeń od podatku od darowizny na cele kultu religijnego.

- Warunki rejestracji nowych kościołów i innych związków wyznaniowych obowiązujące w Polsce jawią się jako dość liberalne. Należy rozważyć podniesienie wymogów stawianych nowym związkom wyznaniowym wzorując się na obowiązujących już w innych państwach Unii Europejskiej, bardziej wymagających rozwiązaniach prawnych - zaznacza Łukasz Bernaciński, członek Zarządu Instytutu Ordo Iuris.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA Wiadomości
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA

Michał D. szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza został zatrzymany w środę przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom Wiadomości
Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że "Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom"

Jacek Saryusz-Wolski poinformował o nietypowej sytuacji, do jakiej doszło w Parlamencie Europejskim. W czasie dzisiejszych obrad Komisji Zagranicznej miało miejsce coś zdumiewającego. Chodzi o pomoc naszego kraju dla Ukrainy.

Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości Wiadomości
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu. Za jego sprawą redaktor naczelny TVN24 musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji w kwestii sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że „cywilizowany świat go nie potrzebuje”.

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. Trudno się odpowiednio przygotować Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. "Trudno się odpowiednio przygotować"

Już niedługo obejrzymy mecz Polska - Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). "Trudno się odpowiednio przygotować" - stwierdza trener biało-czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO] Wiadomości
Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO]

Od wielu miesięcy w mediach nie brakuje doniesień o pogarszającym się stanie zdrowia Władimira Putina. Według informacji, do których mieli dotrzeć dziennikarze "The Sun" rosyjski przywódca jest poważnie chory. W grę wchodzi nawet rak trzustki i prostaty, a także choroba Parkinsona.

10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość Wiadomości
10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada br. gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin Wiadomości
Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin

W wieku 96 lat z powodu białaczki i niewydolności organów zmarł w środę były przywódca Chin Jiang Zemin – poinformowały państwowe chińskie media. Był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w latach 1989-2002.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe