Von der Leyen i śledztwo ws. zakupu szczepionek przeciw COVID-19. Co zrobi unijny prokurator?

Serwis politico.eu w swoim najnowszym tekście zastanawia się nad tym, czego może, a czego nie może dotyczyć śledztwo, które toczy się w sprawie zakupu przez UE szczepionek przeciw COVID-19. Zwrócono także uwagę na spekulacje krążące wokół szefowej KE Ursuli von der Leyen.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Von der Leyen i śledztwo ws. zakupu szczepionek przeciw COVID-19. Co zrobi unijny prokurator?
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

W piątek Prokuratura Europejska opublikowała komunikat, w którym przekazała, że wszczyna dochodzenie w sprawie zakupu szczepionek przeciw COVID-19. EPPO nie sprecyzowała, kto jest przedmiotem dochodzenia ani które z unijnych kontraktów na szczepionki są przedmiotem kontroli.

Niedawno dwie agencje nadzorujące zwracały uwagę na jedną konkretną umowę oraz kontakty na wysokim szczeblu między kierownictwem firmy Pfizer a Ursulą von der Leyen, szefową Komisji Europejskiej.

W kwietniu ub.r. amerykański „New York Times” informował o wiadomościach tekstowych między von der Leyen a dyrektorem generalnym firmy Pfizer w ramach przygotowań do największego zamówienia na szczepionki w UE. Chodziło o około 1,8 mld szczepionek, a umowa, gdyby została w pełni wykonana, opiewałaby na kwotę 35 mld euro.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ursula von der Leyen ma kłopoty? Prokuratura UE wszczyna dochodzenie

Co zrobi unijny prokurator?Serwis politico.eu w swoim najnowszym tekście zastanawia się nad tym, czego może, a czego nie może dotyczyć śledztwo, które toczy się w sprawie zakupu przez UE szczepionek przeciw COVID-19. Zwrócono także uwagę na spekulacje krążące wokół szefowej KE Ursuli von der Leyen.

W poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej przekazała, że przewodnicząca von der Leyen „nie otrzymała jeszcze żadnych informacji na ten temat”.

Serwis zwraca jednak uwagę, że cała sytuacja może być niezwykle toksyczna dla szefowej KE, biorąc pod uwagę jej zaangażowanie w podobny skandal, gdy… była ministrem obrony Niemiec.

„Podczas dochodzenia w sprawie przyznawania przez Niemcy lukratywnych kontraktów obronnych w czasie gdy była ministrem, okazało się, że dane zostały wymazane z telefonów von der Leyen, co uniemożliwiło ich wykorzystanie w śledztwie. Chociaż śledczy oczyścili von der Leyen z zarzutów, powiedziała ona niemieckiemu parlamentowi, że »wnioski zostały wyciągnięte«” – cytuje politico.eu portal Onet.

Zwrócono również uwagę na związek Ursuli von der Leyen w świecie farmacji. Jej mąż, Heiko, jest bowiem dyrektorem w amerykańskiej firmie biotechnologicznej Orgenesis, a ona sama jest z wykształcenia lekarzem.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. Któż z nas nie robił takich rzeczy? Wiadomości
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. "Któż z nas nie robił takich rzeczy?"

Renata Dancewicz wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że zdarzyło jej się wyjść z restauracji bez płacenia za posiłek. – Są gorsze przestępstwa. Któż z nas nie robił takich rzeczy? – tłumaczyła się.

Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy

– Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe Piorun wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez spółkę MESKO SA ze Skarżyska-Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe