Watykan w ONZ ostro o lansowaniu „kolonizacji ideologicznych”

- Zarówno wspólnota narodów, jak i poszczególne państwa powinny unikać nadawania priorytetów lub upolityczniania praw lub uznawania za prawa idei, którym brakuje podstaw w traktatach lub zwyczajach. Powinniśmy raczej skupić nasze wysiłki na zapewnieniu, aby ludzie mogli korzystać z jasno określonych praw człowieka i podstawowych wolności – powiedział 19 października na forum ONZ abp Gabriele Caccia. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, wygłosił oświadczenie przed Trzecim Komitetem Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Tematem dyskusji był „Punkt 68 (a) agendy: Implementacja instrumentów praw człowieka”.
Flaga ONZ Watykan w ONZ ostro o lansowaniu „kolonizacji ideologicznych”
Flaga ONZ / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Leif Jørgensen

Godność osoby

Arcybiskup Caccia wyraził uznanie dla znaczącego postępu w promowaniu i ochronie praw człowieka w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Przypomniał, że kardynalną zasadą Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, jest to, że „wszystkie istoty ludzkie rodzą się wolne i równe w godności i prawach”.

Przedstawiciel Watykanu przypomniał, że godność jest wpisana w samą naturę osoby ludzkiej i nigdy nie może być traktowana jako ustępstwo ze strony państwa lub jakiegokolwiek innego podmiotu. Nie jest to wartość subiektywna i nigdy nie jest zależna od statusu, władzy czy powiązań. Nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w przypadku pogwałcenia prawa do życia, zwłaszcza nienarodzonych, chorych, niepełnosprawnych i starszych. Właściwa implementacja instrumentów praw człowieka wymaga ciągłego potwierdzania, że - jak to jest potwierdzone w tych instrumentach - prawa człowieka wynikają z przyrodzonej godności osoby ludzkiej. Arcybiskup Caccia stwierdził ponadto, że wolność i solidarność są niezbędnymi i uzupełniającymi się elementami dobrobytu człowieka.

Przemówienie

- Prawa człowieka muszą być rozumiane jako niepodzielne i wzajemnie powiązane, a także służące dobru wspólnemu. Należy unikać prób promowania nowatorskich, kontrowersyjnych koncepcji jako praw człowieka, które nie cieszą się zgodą i które, jak zauważył papież Franciszek, obejmują «kwestie ze swej natury dzielące, nie związane ściśle z celem organizacji». Takie wysiłki, w tym niektóre podejmowane w ramach systemu Narodów Zjednoczonych i organów traktatowych, stanowią to, co papież Franciszek często określał mianem kolonizacji ideologicznej - mówił abp Caccia.

- Podobnie fakt, że pewne tak zwane prawa są promowane tak, jakby były rzeczywistymi obowiązkami, daje wygodną wymówkę tym, którzy również zaprzeczają ustalonym obowiązkom w zakresie praw człowieka - dodał.

- Zarówno wspólnota narodów, jak i poszczególne państwa powinny unikać nadawania priorytetów lub upolityczniania praw lub uznawania za prawa idei, którym brakuje podstaw w traktatach lub zwyczajach. Powinniśmy raczej skupić nasze wysiłki na zapewnieniu, aby ludzie mogli korzystać z jasno określonych praw człowieka i podstawowych wolności” – stwierdził na forum ONZ przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

st (KAI) / Nowy Jork


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO] Wiadomości
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO]

W Niemczech w czwartek doszło do kolejnych akcji aktywistów klimatycznych z grupy "Ostatnie pokolenie" na lotniskach w Monachium i Berlinie - pisze w czwartek portal dziennika "Bild". W Monachium aktywiści przykleili się do pasa startowego, z którego zostali później usunięci.

Wiadomości
Jaki aparat ma nowy iPhone 14? Poznaj specyfikację urządzenia

Robienie zdjęć to jedna z podstawowych funkcji każdego smartfona a jednocześnie funkcjonalność, po której możemy wyraźnie obserwować rozwój całej kategorii. Nic więc dziwnego, że producenci z każdym rokiem dążą do ulepszania funkcji fotograficznych swojego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku sprzętów Apple. Z każdą nową premierą kolejnego iPhone miłośnicy marki czekają na innowacje w zakresie fotografii. Jak to wygląda w przypadku iPhone 14? Pora to dokładnie przeanalizować.

Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć” Wiadomości
Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć”

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego w „Salonie Politycznym Trójki” wypowiedział się na temat możliwości współpracy Prawa i Sprawiedliwości z jego ugrupowaniem.

„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich Wiadomości
„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich

Robert i Anna Lewandowscy razem z córkami udali się po mundialu w Katarze na Malediwy, gdzie spędzają wakacje. Na Instagramie żona kapitana polskiej reprezentacji poinformowała o „aferce”.

„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO Wiadomości
„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO

Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News w programie „Graffiti” wypowiedział się między innymi na temat środków dla Polski z KPO. Minister sprawiedliwości dodał także, że aktualnie wina w tej kwestii jest niesłusznie przerzucana na konto jego ugrupowania.

Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława Wiadomości
Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława

Do zdarzenia doszło na terenie centrum handlowego „Marywilska 44” na Białołęce. Poszkodowany mężczyzna jest w stanie ciężkim. Trwa policyjny pościg za napastnikiem.

„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN Wiadomości
„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN

Wczoraj odbył się finał 11. serii popularnego programu TVN „Top Model”. W sieci zawrzało po emisji. Wszystko za sprawą słów znanej modelki, które padły pod adresem jednej z uczestniczek.

„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego Wiadomości
„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego

Czesław Michniewicz zareagował nerwowo na słowa Roberta Lewandowskiego, które kapitan reprezentacji Polski wypowiedział po przegranym meczu z Francją na mundialu w Katarze. Wcześniej kapitan reprezentacji Polski miał mówić selekcjonerowi zupełnie coś innego na temat stylu gry Biało-Czerwonych. – Zareagowałem nerwowo, bo mnie Robert mówił co innego – wyjaśniał Michniewicz na antenie Radia ZET.

Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz Wiadomości
Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Cezarym Kuleszą.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzony Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzony

Podczas wtorkowego spotkania króla Karola III z mieszkańcami Luton doszło do nieprzyjemnej sytuacji. Zagraniczne media piszą o upokorzeniu monarchy. To nie pierwsza taka sytuacja.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe