Wojna na Wschodzie przyspiesza…

Wojna na Wschodzie przyspiesza…

Trwają zacięte – jednak! - walki o dwa miasta na wschodzie Ukrainy, w tym o strategiczny Bachmut. To, że są one bardzo poważne i Rosjanie nie zamierzają czmychać jak to dzieje się na froncie południowym, gdzie kontrofensywa naszych wschodnich sąsiadów wchodziła w pozycje rosyjskie jak w masło  i że na wschodzie jest zupełnie inaczej, przyznaje nawet strona ukraińska, z prezydentem Zeleńskim na czele.

Mam nieodparte wrażenie, że działania wojenne na kierunku wschodnim (Donbas) i na kierunku południowym (Chersoń) przyspieszają i przyspieszać będą. Dlaczego? Bo idzie zima i ona zamrozi – w sensie dosłownym - działania wojenne. Można powiedzieć, że dla jednej i drugiej strony to, co uzyskają w najbliższych dniach i tygodniach, to tyle „dowiozą” do wiosny. Przypomnę też, że jednym z głównych powodów dla których opór ukraiński okazał się skuteczny w końcu zimy i wiosną - poza informacjami wywiadu USA, ewidentną złą organizacją i błędami strony rosyjskiej oraz dzielnością Ukraińców - były słynne roztopy, które w swoim czasie ,a konkretnie podczas II wojny światowej zaważyły na przebiegu działań wojennych niemiecko-sowieckich, a w tym roku spektakularnie opóźniły marsz wojsk rosyjskich.

Ta intensyfikacja działań militarnych oznaczać będzie również intensyfikację działań dyplomatycznych i stricte politycznych, gdy chodzi o szeroko rozumianą politykę międzynarodową. Jeżeli uznamy za słuszną tezę Marshalla McLuhana o świecie jako globalnej wiosce, to wówczas musimy przyznać, że to, co dzieje się np. w Azji może też mieć i będzie miało znaczenie, gdy chodzi o Europę.
Zapewne Rosja jest zachwycona, że komunistyczna Korea Północna przeprowadziła w ciągu tygodnia pięć prób rakiety balistycznej, w tym jedną wystrzeliła nad Japonią. Siłą rzeczy musi to w większym stopniu zwrócić uwagę USA na kontynent azjatycki (czy zmniejszy zatem skalę zaangażowania Amerykanów w Europie Wschodniej? Nie jest to oczywiste...). Zwłaszcza ,że Pjongjang miewa na arenie międzynarodowej przynajmniej czasami parasol czy piorunochron w postaci Chińskiej Republik Ludowej i w jakiejś mierze również Federacji Rosyjskiej.

Wchodzimy w fazę przyspieszenia, gdy chodzi o działania wojenne za naszą wschodnią granicą. Jako Polska musimy być na to przygotowani.

•    Tekst ukazał się na portalu wprost.pl (17.10.2022)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO] Wiadomości
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO]

„W Niemczech w czwartek doszło do kolejnych akcji aktywistów klimatycznych z grupy „Ostatnie pokolenie” na lotniskach w Monachium i Berlinie” – pisze w czwartek portal dziennika „Bild”. W Monachium aktywiści przykleili się do pasa startowego, z którego zostali później usunięci.

Wiadomości
Jaki aparat ma nowy iPhone 14? Poznaj specyfikację urządzenia

Robienie zdjęć to jedna z podstawowych funkcji każdego smartfona a jednocześnie funkcjonalność, po której możemy wyraźnie obserwować rozwój całej kategorii. Nic więc dziwnego, że producenci z każdym rokiem dążą do ulepszania funkcji fotograficznych swojego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku sprzętów Apple. Z każdą nową premierą kolejnego iPhone miłośnicy marki czekają na innowacje w zakresie fotografii. Jak to wygląda w przypadku iPhone 14? Pora to dokładnie przeanalizować.

Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć” Wiadomości
Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć”

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego w „Salonie Politycznym Trójki” wypowiedział się na temat możliwości współpracy Prawa i Sprawiedliwości z jego ugrupowaniem.

„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich Wiadomości
„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich

Robert i Anna Lewandowscy razem z córkami udali się po mundialu w Katarze na Malediwy, gdzie spędzają wakacje. Na Instagramie żona kapitana polskiej reprezentacji poinformowała o „aferce”.

„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO Wiadomości
„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO

Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News w programie „Graffiti” wypowiedział się między innymi na temat środków dla Polski z KPO. Minister sprawiedliwości dodał także, że aktualnie wina w tej kwestii jest niesłusznie przerzucana na konto jego ugrupowania.

Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława Wiadomości
Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława

Do zdarzenia doszło na terenie centrum handlowego „Marywilska 44” na Białołęce. Poszkodowany mężczyzna jest w stanie ciężkim. Trwa policyjny pościg za napastnikiem.

„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN Wiadomości
„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN

Wczoraj odbył się finał 11. serii popularnego programu TVN „Top Model”. W sieci zawrzało po emisji. Wszystko za sprawą słów znanej modelki, które padły pod adresem jednej z uczestniczek.

„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego Wiadomości
„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego

Czesław Michniewicz zareagował nerwowo na słowa Roberta Lewandowskiego, które kapitan reprezentacji Polski wypowiedział po przegranym meczu z Francją na mundialu w Katarze. Wcześniej kapitan reprezentacji Polski miał mówić selekcjonerowi zupełnie coś innego na temat stylu gry Biało-Czerwonych. – Zareagowałem nerwowo, bo mnie Robert mówił co innego – wyjaśniał Michniewicz na antenie Radia ZET.

Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz Wiadomości
Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Cezarym Kuleszą.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzony Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzony

Podczas wtorkowego spotkania króla Karola III z mieszkańcami Luton doszło do nieprzyjemnej sytuacji. Zagraniczne media piszą o upokorzeniu monarchy. To nie pierwsza taka sytuacja.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe