W Krakowie trwa sympozjum Rady Konferencji Episkopatów Europy

W sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach trwa sympozjum Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) poświęcone duszpasterstwu młodzieży. Przebiega ono pod hasłem „Wstań! Chrystus cię woła” i potrwa do niedzieli. Biorą w nim udział biskupi i młodzi z blisko 30 krajów Europy.
abp Marek Jędraszewski W Krakowie trwa sympozjum Rady Konferencji Episkopatów Europy
abp Marek Jędraszewski / wikimedia commons/public_domain/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe/fot. Joanna Adamik

Słowa krakowskiego metropolity

Abp Marek Jędraszewski witając uczestników spotkania w papieskim sanktuarium na Białych Morzach przypomniał, że sympozjum miało się odbyć w Krakowie w 2020 roku, w stulecie urodzin św. Jana Pawła II Wielkiego, ale zostało wówczas odwołane ze względu na pandemię koronawirusa. Metropolita krakowski przywołał także słowa papieża Franciszka wypowiedziane sześć lat temu, podczas Światowych Dni Młodzieży, w których Ojciec Święty wzywał młodych, aby „duchowo zerwali się ze swej narkotycznej kanapy, aby powstali i wyruszyli w drogę”.

Arcybiskup zaznaczył, że hasło obecnego krakowskiego spotkania przedstawicieli duszpasterstwa młodzieży Kościołów w całej Europie, organizowanego pod auspicjami CCEE, również mówi o powstaniu. Słowa „Wstań! Chrystus cię woła” skierowane do niewidomego Bartymeusza zaczerpnięto ze zdarzenia opisanego w Ewangelii św. Marka.

– Z tego ewangelijnego zdarzenia wynika najpierw, że pełni ufności musimy wołać do Jezusa, jedynie w Nim upatrując ratunku dla siebie. Musimy, następnie, mieć ufność w to, że nas usłyszy i zechce z nami podjąć zbawczą rozmowę. Musimy, po trzecie, mieć wsparcie dla tej nadziei w innych członkach Kościoła. Na koniec, musimy mieć na co dzień doświadczenie wiary, która nas uzdrawia i która pozwala nam wiernie podążać za Chrystusem w obecnych czasach – mówił abp Marek Jędraszewski zaznaczając, że duchowa konfrontacja z wyzwaniami współczesnego czasu musi być równocześnie jak najbardziej owocnym przygotowaniem do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie. 

Przewodniczący CCEE

– Myślimy o teraźniejszości i przyszłości młodych ludzi. Chcemy iść razem z nimi; słuchać ich doświadczeń starając się zrozumieć ich problemy, które napotykają w codziennym życiu. Chcemy, aby opowiedzieli nam o tym, czego im potrzeba w dzisiejszych czasach – mówił abp Gintaras Grušas dodając, że każda młoda osoba ma coś do powiedzenia dorosłym, księżom, siostrom zakonnym czy papieżowi. – Nie da się słuchać młodych, jeśli nie jest się z nimi w drodze, na ulicach świata – zwrócił uwagę przewodniczący CCEE. 

Metropolita wileński zwracając się do młodych podkreślił, że niezależnie od okoliczności w ich życiu, są kochani przez Boga czego wyrazem była odkupieńcza śmierć Jego Syna Jezusa Chrystusa. – Tylko to, co kochamy, może być zbawione. Tylko to, co objęte miłością, może zostać przekształcone. Bóg przekształca nasze słabości, niedoskonałości – mówił abp Gintaras Grušas dodając, że codziennie należy pamiętać także o prawdzie, że „Jezus żyje!”. Przewodniczący CCEE zaznaczył, że celem krakowskiego sympozjum jest szukanie odpowiedzi dla Europy na pytania, które stawia papież Franciszek m.in. w adhortacji apostolskiej "Christus vivit". 

Świadectwa

Później zgromadzeni na sympozjum wysłuchali świadectw osobistej relacji z Chrystusem. Jako pierwszy złożył je biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski. Opowiadając o swoim powołaniu do kapłaństwa podkreślił rolę formacji w małej grupie w ramach Ruchu Światło-Życie, w którym Jezusa wybrał jako swojego osobistego Pana i Zbawiciela. Z kolei Światowe Dni Młodzieży dały mu doświadczenie Kościoła powszechnego.

O swoim powołaniu do małżeństwa mówili Anna i Rafał Cyconiowie. – Spojrzałem w głąb mojego serca i wiedziałem, że kocham Jezusa. Ale wiedziałem też, że chcę iść do Jezusa z moją żoną i naszymi dziećmi – mówił Rafał Cycoń, który Annę poznał na Mszy św. z modlitwą o dobrą żonę i dobrego męża. Zaręczyli się na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. – ŚDM to świetne miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą przemyśleć swoje powołanie, swoją życiową misję – dodawała Anna Cycoń podkreślając, że powiedzenie drugiej osobie „tak” na całe życie jest najpiękniejszą obietnicą dla człowieka. Oboje zwrócili uwagę na to, jak budowanie osobistej więzi z Bogiem wpływa na relacje w małżeństwie i rodzinie.

O Helenie Kmieć

O świeckiej misjonarce zamordowanej w 2017 r. w Boliwii śp. Helenie Kmieć opowiedziała jej starsza siostra. Teresa Kmieć zwróciła uwagę m.in. na zakrwawione Pismo Święte, które znaleziono w pokoju Heleny – Słowo Boże było w dosłownym i przenośnym sensie bardzo blisko jej serca. Podkreśliła, że zmarła siostra może być inspiracją dla młodych ludzi, jak mieć Pana Boga w sercu pozostając normalną dziewczyną, która ma przyjaciół, chłopaka, studiuje, a później pracuje.

Pierwszy dzień sympozjum Rady Konferencji Episkopatów Europy zakończyło się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Gintarasa Grušasa.

pra / Kraków


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe