BÓJCIE SIĘ MOICH PAMIĘTNIKÓW!

BÓJCIE SIĘ MOICH PAMIĘTNIKÓW!

Statystyka mówi wiele. Jeżeli między 2019 a 2022 rokiem Emannuel Macron spotykał się bądź rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem 42 razy, co daje średnią 14 szczytów francusko-rosyjskich w roku, to znaczy, że jest między nimi "chemia"(naszym kosztem). A to naprawdę wiele wyjaśnia.
Mało już kto w Polsce pamięta – ale ja mam „pamięć słonia” – że w swoim czasie prezydencka kancelaria Bronisława Komorowskiego ogłosiła oficjalną listę rozmówców tegoż wiecznie zasypiającego lokatora Pałacu -nomen -omen -Namiestnikowskiego. Z owego kalendarium wynikało, że ze wszystkich szefów państw pan Bronisław z mniejszym lub większym „bulem” (a raczej bez bólu) spotykał się z… Wiktorem Janukowyczem, prorosyjskim prezydentem Ukrainy. Jeżeli by odjąć wakacje, to panowie tak przypadli sobie do gustu i tak pili sobie z dziubków, że spotykali się …co miesiąc. Chemia niczym między Macronem a Putinem. Jeżeli dzisiaj eksprezydent i eksposeł z listy krajowej mówi o konieczności rozmów pokojowych Rosji i Ukrainy – to w kontekście tamtej statystyki sprawa nabiera szczególnego kontekstu. Czy pamiętacie reklamę żarówek z okresu późnego PRL-u? Ja pamiętam: „Polam – i wszystko jasne”.

Zapewne Bronislaw K. dobrze czuł się w towarzystwie tow. Wiktora J. Jakoś do siebie pasowali. Na pewno gorzej Bronisławowi Marii Komorowskiemu rozmawiało się z Barackiem Husseinem Obamą, który nie chwytał grepsów swojego gościa o polowaniach i kobietach.

Moja „pamięć słonia” to przekleństwo. Pamiętam na przykład jak w Kijowie na początku listopada 2013 roku, po spotkaniu delegacji PE z owym Janukowyczem (widziałem go wtedy pierwszy i ostatni raz w życiu) pewien europoseł, a dziś poseł PO zamartwiał się: „Janukowycz dzisiaj nawet na mnie nie spojrzał! Dlaczego? Co mu się stało? Przecież zawsze mnie tak lubił!”. Cóż, Panie i Panowie, doprawdy bójcie się moich pamiętników...

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (19.10.2022)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa - przekazało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, następnie szef polskiego rządu spotka się premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN Wiadomości
Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN

W programach na żywo nie trudno o wpadkę. Tak było tym razem w "Dzień Dobry TVN". Prowadzący - Filip Chajzer prawdopodobnie nie wiedział, że jego mikrofon jest włączony. Słowa dziennikarza są szeroko komentowane.

Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki Wiadomości
Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki

Miliarder Elon Musk powiedział w piątek, że jeśli Ron DeSantis, który zapewnił sobie drugą kadencję gubernatora Florydy, będzie się ubiegał o prezydenturę w 2024 roku, otrzyma jego poparcie.

PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ] Wiadomości
PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ]

Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę głos na PiS oddałoby 38 proc. badanych - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową Wiadomości
Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową

Korea Północna nasiliła w tym roku próby rakietowe i groźby nuklearne. W czasie wojny na Ukrainie i rywalizacji mocarstw Pjongjang wyraźnie opowiada się po stronie Rosji i Chin, a jednocześnie zacieśnia relacje z Moskwą, by równoważyć swoje uzależnienie od Pekinu – oceniają w rozmowie z PAP eksperci.

Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach Wiadomości
Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach

Od 1 sierpnia 1948 roku do 30 listopada 1954 roku był wiceministrem Bezpieczeństwa Publicznego. Już wcześniej Konrad Świetlik dał się poznać jako szef Głównego Zarządu Politycznego WP i dowódca Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 14 grudnia 1945 roku awansowany na generała brygady – był wówczas najmłodszym generałem w „ludowej” armii.

Wiadomości
[Nowy rysunek Krysztopy] "Mentalny zbieracz szparagów"

Ten i inne rysunki znajdziesz w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność.

Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni Wiadomości
Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni

W Łodzi w grudniu będzie miało miejsce spotkanie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Pojawią się na nim ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Polska nie wyraziła jednak zgody na wjazd do kraju szefowi rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.

Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego Wiadomości
Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego

Bundestag zatwierdził dodatkowe środki na wsparcie języka polskiego w Niemczech; teraz ważne jest, aby strona polska też opowiadała się za wielojęzycznością, w tym za niedyskryminującym wsparciem języka niemieckiego jako języka mniejszości - podkreślił w piątek ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat Wiadomości
Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał w piątek ze swoją niemiecką odpowiedniczką Christine Lambrecht o pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - przekazał Pentagon.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe