ETO Raport 2021: Polska lepsza niż... Niemcy

ETO Raport 2021: Polska lepsza niż... Niemcy

Wszystkim tym, którzy biorą stronę Brukseli w jej skandalicznej próbie zabrania Polsce pieniędzy, które się nam należą – polecam lekturę ostatniego raportu rocznego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) z siedzibą w Luksemburgu. Omawia on m.in. w jaki sposób poszczególne kraje wykorzystują środki z Unii Europejskiej. Każde z 27 państw członkowskich UE jest sprawdzane przez audytorów tegoż „europejskiego NIK-u” co roku. Na stronie 225
 jest mowa o Rzeczypospolitej. European Court of Auditors dokładnie zbadał 18 płatności dokonanych w naszym kraju. Wykryto tylko trzy błędy, to oznacza, że mamy lepszy wynik niż… Niemcy (sic!) i jesteśmy na tym samym poziomie co Włochy. Jednocześnie w całej Unii mamy jeden z najniższych wyników dotyczących nierozstrzygniętych zastrzeżeń co do transakcji VAT. Jest o tym mowa na stronie 124. Polska ma cztery niezamknięte zlecenia i jest to wynik podobny do Francji i (znowu) Włoch.

Te dane, jak również szereg innych analiz potwierdzają, że środki unijne są w Polsce wydawane bardzo dobrze, profesjonalnie i dzieje się to tak samo albo nawet lepiej niż w innych państwach – założycielach Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali/Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej/Unii Europejskiej. W raporcie tym zresztą, co ciekawe, można przeczytać, że mimo pandemii COVID-19 środki UE były wydawane tak samo, jak w latach poprzednich i tzw. ogólny poziom błędu był identyczny, jak w latach ubiegłych – przed pandemią koronawirusa i w pierwszym roku jej trwania - i wynosił 1,9%.

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO, skrót angielski - ECA), jest bardzo ważnym organem UE – i do tego często mającym własne zdanie. O ile można spostrzec, że w wielu sprawach, także np. dotyczących Polski Komisja Europejska (KE) i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) „grają do jednej bramki”, o tyle ów drugi Trybunał także zlokalizowany w Wielkim Księstwie Luksemburg miał wielokrotnie własne, odrębne zdanie niż „Bruksela”. Było to widać choćby przy krytyce propozycji KE odnośnie karania krajów członkowskich Unii z tytułu „nieprzestrzegania praworządności”. Tej inicjatywie Komisji ETO zarzuciło dużą ogólnikowość i brak precyzji, co oczywiście dawało pole do arbitralnych decyzji.

Przypomnijmy, że Europejski Trybunał Obrachunkowy to ten organ UE, który przed ponad dwiema dekadami wymusił jedyną w historii dymisję Komisji Europejskiej...

•    Tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (21.20.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Morawiecki: Albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa Wiadomości
Premier Morawiecki: Albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył w sobotę w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotkał się z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa - przekazało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, następnie szef polskiego rządu spotka się premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN Wiadomości
Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN

W programach na żywo nie trudno o wpadkę. Tak było tym razem w "Dzień Dobry TVN". Prowadzący - Filip Chajzer prawdopodobnie nie wiedział, że jego mikrofon jest włączony. Słowa dziennikarza są szeroko komentowane.

Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki Wiadomości
Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki

Miliarder Elon Musk powiedział w piątek, że jeśli Ron DeSantis, który zapewnił sobie drugą kadencję gubernatora Florydy, będzie się ubiegał o prezydenturę w 2024 roku, otrzyma jego poparcie.

PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ] Wiadomości
PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ]

Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę głos na PiS oddałoby 38 proc. badanych - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową Wiadomości
Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową

Korea Północna nasiliła w tym roku próby rakietowe i groźby nuklearne. W czasie wojny na Ukrainie i rywalizacji mocarstw Pjongjang wyraźnie opowiada się po stronie Rosji i Chin, a jednocześnie zacieśnia relacje z Moskwą, by równoważyć swoje uzależnienie od Pekinu – oceniają w rozmowie z PAP eksperci.

Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach Wiadomości
Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach

Od 1 sierpnia 1948 roku do 30 listopada 1954 roku był wiceministrem Bezpieczeństwa Publicznego. Już wcześniej Konrad Świetlik dał się poznać jako szef Głównego Zarządu Politycznego WP i dowódca Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 14 grudnia 1945 roku awansowany na generała brygady – był wówczas najmłodszym generałem w „ludowej” armii.

Wiadomości
[Nowy rysunek Krysztopy] "Mentalny zbieracz szparagów"

Ten i inne rysunki znajdziesz w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność.

Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni Wiadomości
Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni

W Łodzi w grudniu będzie miało miejsce spotkanie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Pojawią się na nim ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Polska nie wyraziła jednak zgody na wjazd do kraju szefowi rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.

Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego Wiadomości
Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego

Bundestag zatwierdził dodatkowe środki na wsparcie języka polskiego w Niemczech; teraz ważne jest, aby strona polska też opowiadała się za wielojęzycznością, w tym za niedyskryminującym wsparciem języka niemieckiego jako języka mniejszości - podkreślił w piątek ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe