„Co robić?”, czyli prof. David Engels o upadku Europy. Zobacz najnowszy wywiad [WIDEO]

Kryzys wartości zaszedł już tak daleko, że nawet konserwatywne z partii nazwy w zachodniej Europie nie potrafią tego powstrzymać. W tych 24 rozdziałach staram się przekazać, jak moglibyśmy zachować nasze europejskie wartości i indywidualność narodów – powiedział na antenie Radia Maryja prof. David Engels, promując swoją najnowszą książkę „Co robić?”.
prof. David Engels „Co robić?”, czyli prof. David Engels o upadku Europy. Zobacz najnowszy wywiad [WIDEO]
prof. David Engels / fot. YouTube / Radio Maryja

– Polska jest krajem, w którym oczywiście wszystko nie jest perfekcyjne, ale w tych gruntownych, fundamentalnych sprawach, dbamy o europejskie wartości. W Polsce, kulturowo czuję się mocniej Europejczykiem niż we własnym kraju. W Niemczech – przyznał na antenie Radio Maryja prof. David Engels.„Co robić?” – czyli nowa książka prof. Davida Engelsa

– Jestem szczęśliwy, że ta książka ukazała się w języku polskim. Równocześnie wywołuje to u mnie pewną niepewność, bo lektura była kierowana głównie do francuskich odbiorców, gdzie sytuacja jest zdecydowanie bardziej złożona niż w Polsce – zwrócił uwagę naukowiec.

KSIĄŻKA DOSTĘPNA JEST W NASZYM SKLEPIE

Jak podkreślił prof. Engels książka ma na celu ukazanie, w jaki sposób Europejczycy mogliby zachować wartości europejskie przeciwstawiając się obecnemu establishmentowi.

– Kryzys wartości zaszedł już tak daleko, że nawet konserwatywne z partii nazwy w zachodniej Europie nie potrafią tego powstrzymać. W tych 24 rozdziałach staram się przekazać, jak moglibyśmy zachować nasze europejskie wartości i indywidualność narodów – zaznaczył.

Zapytany o to, co musiałoby się stać, aby Europa wróciła do ideałów ojców założycieli Unii Europejskiej, profesor przyznał, że nie widzi takiej możliwości.

– Przykro mi. Musielibyśmy zmienić całkowicie nasze myślenie. Wydaje mi się, że np. w ciągu dwudziestu najbliższych lat jest nierealne, żeby Europejczycy przyjęli taki tok myślenia. To zaszło za daleko – podkreślił.

Zdaniem profesora Europa będzie kulturowo coraz bardziej odsuwać się od siebie. – Zachodnia Europa będzie przeżywała rozruchy i kryzysy zarówno polityczne, jak i społeczne, zaś wschodnia Europa będzie zdecydowanie stabilniejsza – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców Wiadomości
Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców

Nie żyje Jarosław Kawecki, który był dziennikarzem Polskiego Radia. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kierowców. Słuchacze mogli zapamiętać go dzięki jego charakterystycznemu głosowi.

Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega Wiadomości
Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega

– Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego. Jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji, byłoby to podyktowane chęcią przegrupowania wojsk w celu ponownego ataku – ostrzegł sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez dziennik „The Wall Street Journal”.

„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy Wiadomości
„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy

– Uważam, że jakaś premia się należy naszym piłkarzom, ponieważ wyszli rzeczywiście z grupy, w ogóle przecież grali naprawdę nieźle – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z serwisem wPolsce.pl.

Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi Wiadomości
Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi

W poniedziałek służby policyjne zdecydowały o zamknięciu wszystkich jarmarków bożonarodzeniowych na Corneliusplatz w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi, którzy znajdowali się na miejscu.

Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz. Wiadomości
Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złoży zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w Pruszkowie o umorzeniu postępowania przeciwko Barbarze K.-Sz., oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy – dowiedziała się PAP. Artystka nazwała funkcjonariuszy „maszynami bez mózgów oraz mordercami”.

Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy Wiadomości
Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy

Rząd Węgier zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro – poinformował we wtorek w Brukseli minister finansów Węgier Mihaly Varga, cytowany przez portal Euronews.

Akcja CBŚP w Zabrzu. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu Wiadomości
Akcja CBŚP w Zabrzu. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu

Jak informują lokalne media, naprzeciw Zespołu Szkół nr 10 przy ulicy Chopina w Zabrzu doszło do interwencji CBŚP. Wszystko za sprawą mężczyzny, który zaminował się w kamienicy.

Premier Morawiecki o KPO: „Opozycja szuka sojuszników na obrzeżach naszego obozu” Wiadomości
Premier Morawiecki o KPO: „Opozycja szuka sojuszników na obrzeżach naszego obozu”

W sprawie KPO opozycja szuka też sojuszników gdzieś tam na obrzeżach naszego obozu. W ten sposób najbardziej zagorzali radykałowie, którzy cieszyliby się, żeby środków unijnych nie było, z jednej i drugiej strony łączą się – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Niegrzeczne zachowanie syna Messiego. Oto, co zrobił na trybunach [WIDEO] Wiadomości
Niegrzeczne zachowanie syna Messiego. Oto, co zrobił na trybunach [WIDEO]

Jak donosi „The Sun”, podczas meczu Argentyny z Australią doszło do nietypowej sytuacji na trybunach. Bohaterem zdarzenia był Mateo, jeden z synów Messiego. Chłopiec nie zachował się najlepiej. Na szczęście jego mama Antonela błyskawicznie zareagowała na to, co robił.

Turcja. Katastrofa samolotu sił powietrznych Wiadomości
Turcja. Katastrofa samolotu sił powietrznych

„Niedaleko miejscowości Konya w centralnej części kraju doszło do katastrofy samolotu szkoleniowego F-5” – informuje turecki dziennik „Sabah”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe