W Suchowoli upamiętniono 38. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Złożeniem kwiatów i mszą świętą upamiętniono w niedzielę w Suchowoli 38. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
 W Suchowoli upamiętniono 38. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
/ fot. NSZZ Solidarność Region Podlaski

Suchowola to parafia i miejsce nauki urodzonego w pobliskiej wsi Okopy ks. Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku.

Niedzielne uroczystości zorganizował zarząd regionu podlaskiego NSZZ „Solidarność” wspólnie z suchowolską parafią św. św. Apostołów Piotra i Pawła i władzami Suchowoli. Wzięli w nich udział rodzina ks. Popiełuszki, działacze związku z różnych regionów, władze regionalne, lokalne, parlamentarzyści, liczne poczty sztandarowe.

Kwiaty składano przy pomniku ks. Popiełuszki w Suchowoli oraz na grobie jego rodziców; uroczystość upamiętniała bowiem również rocznicę ich śmierci. Na zakończenie odprawiona została okolicznościowa msza święta.

Jak powiedział przed złożeniem kwiatów przy pomniku ks. Popiełuszki burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, mimo że od śmierci ks. Jerzego minęło 38 lat, to pozostało jego ogromne dziedzictwo, o którym pamiętamy. Podkreślał, że właśnie w dzisiejszych, trudnych czasach potrzebna jest ta solidarność, międzyludzka solidarność związkowa, ale też solidarność instytucji państwowych i samorządowych, by wspólnie rozwiązywać problemy.

Obecny na uroczystości wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski podkreślił, że w czasach, gdy władza komunistyczna „brutalną siłą” stłumiła ten zryw wolnościowy polskiego narodu, potrzebna była nadzieja, że dążenia do wolności są nadal możliwe.

– Wtedy potrzebny był symbol, człowiek, który mówił to, co czuliśmy, i takim człowiekiem był właśnie ks. Jerzy. Nie była to co prawda postać z hierarchii kościelnej, osoba, która formalnie nie piastowała wysokich urzędów, ale to on uosabiał nadzieję i to, o czym marzyliśmy: zarówno te dążenia wolnościowe, ale również taką zwykłą, ludzką postawę, postawę solidarności, pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebowali – powiedział Piontkowski. Podkreślił, że władza komunistyczna postanowiła ten symbol „zlikwidować”.

– Na szczęście, chociaż ks. Jerzy stracił życie, to idee, które głosił, pozostały wśród nas, Polaków, i to dzięki niemu w ogromnej mierze możemy powiedzieć, że i Solidarność, i wolna Polska się odrodziła. Dlatego my (…) musimy pamiętać o ks. Jerzym, o jego przesłaniu i dawać świadectwo, bo historia naszego państwa, naszego narodu się nie skończyła, ona ciągle trwa i chociaż dziś nie ma władzy totalitarnej, to wciąż pojawiają się zagrożenia i idee, które głosił ks. Jerzy, są nadal aktualne – dodał Piontkowski.

Przewodniczący podlaskiej NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski podkreślił, że niedzielna uroczystość to także pamięć o rodzicach ks. Jerzego. – Nie byłoby ks. Jerzego, gdyby nie jego rodzice (…). A szczególnie pamiętamy o śp. Mariannie Popiełuszko, czyli matce ks. Jerzego. Była to szczególna postać, to nie ulega żadnej wątpliwości – ocenił Mozolewski. Dodał, że o ile ojca ks. Popiełuszki pamięta jako cichego i skromnego, to matka po śmierci syna „niosła ten sztandar, który on za swojego życia niósł, sztandar demokracji i wolności”.

Także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że to rodzice ks. Jerzego po jego śmierci kontynuowali idee syna. Dodał, że to z domu ks. Jerzy wyniósł ducha patriotycznego i przywiązanie do wiary i kościoła. W ocenie wojewody postać ks. Jerzego i głoszone przez niego idee solidarności i pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia, są aktualne i przemawiają do młodzieży. To był kapłan – jak mówił Paszkowski – który „bardzo praktycznie realizował przesłanie Ewangelii, przesłanie Kościoła, w silnym związku z ludźmi, którzy w tamtym okresie doznawali różnego rodzaju represji”.

W Okopach, rodzinnej miejscowości ks. Jerzego, ma powstać Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego. Inicjatorem jego powstania jest Fundacja „Dobro” rodziny Popiełuszków. We wrześniu fundacja przekazała muzeum działkę, na terenie której ma powstać instytucja, a wcześniej, w lipcu tego roku fundacja i muzeum podpisały porozumienie ws. utworzenia w Okopach muzeum. Jest gotowy projekt architektoniczny muzeum, który przygotował architekt Mirosław Nizio.

Upamiętnić ks. Jerzy Popiełuszkę jako swojego patrona chce powiat sokólski, na którego terenie znajdują się Okopy i Suchowola. Radni powiatu na sesji w miniony piątek jednogłośnie podjęli uchwałę o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem powiatu. Jak informuje powiat, podjęcie uchwały to pierwszy krok; kolejnym jest wystąpienie do archidiecezji białostockiej i wszczęcie odpowiedniej procedury kościelnej.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 roku. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Do 1971 roku nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 roku uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961–1965 uczył się w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 roku. W 2010 roku został beatyfikowany.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Podano skład reprezentacji Polski na mecz z Argentyną Wiadomości
Podano skład reprezentacji Polski na mecz z Argentyną

Karol Świderski zagra obok Roberta Lewandowskiego w ataku piłkarskiej reprezentacji Polski w meczu grupy C mistrzostw świata z Argentyną. Biało-czerwoni w przypadku co najmniej remisu na pewno awansują do 1/8 finału. Początek spotkania w Dausze o godz. 20.

Wpadka von der Leyen. Usunęła wpis na Twitterze Wiadomości
Wpadka von der Leyen. Usunęła wpis na Twitterze

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaliczyła wpadkę na Twitterze. Mianowicie oszacowała straty Sił Zbrojnych Ukrainy na 100 tys. żołnierzy. Dodała także, że za sprawą wojny na Ukrainie zginęło ponad 20 tys. ukraińskich cywilów. Fragment z danymi o ukraińskich stratach został szybko wycięty z oświadczenia unijnej polityk. 

Sytuacja jest napięta. Łukaszenka uderza w Polaków Wiadomości
"Sytuacja jest napięta". Łukaszenka uderza w Polaków

Ze strony białoruskiego reżimu dochodzi do coraz większych represji wobec Polaków. O szczegółach informuje wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski, który rozmawiał z portalem Interia. "To była akcja na szeroką skalę" - komentuje. 

Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA Wiadomości
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA

Michał D., szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza, został zatrzymany w środę przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom” Wiadomości
Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom”

Jacek Saryusz-Wolski poinformował o nietypowej sytuacji, do jakiej doszło w Parlamencie Europejskim. W czasie dzisiejszych obrad Komisji Zagranicznej miało miejsce coś zdumiewającego. Chodzi o pomoc naszego kraju dla Ukrainy.

Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości Wiadomości
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu. Za jego sprawą redaktor naczelny TVN24 musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji w kwestii sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że „cywilizowany świat go nie potrzebuje”.

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. „Trudno się odpowiednio przygotować” Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. „Trudno się odpowiednio przygotować”

Już niedługo obejrzymy mecz Polska – Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). – Trudno się odpowiednio przygotować – stwierdza trener Biało-Czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe