Arytmetyka wojny wg Muzeum II Wojny światowej - album „Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics”

Najnowsza publikacja Wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej jest nowatorską i nieszablonową realizacją prezentacji najważniejszych bitew II wojny światowej. Starannie dobrane treści, liczne dane statystyczne i elementy graficzne tworzą spójną, wymowną całość, obok której nie sposób przejść obojętnie.
Materiały MIIWŚ Arytmetyka wojny wg Muzeum II Wojny światowej - album „Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics”
Materiały MIIWŚ

W ciągu minionych dziesięcioleci powstały tysiące publikacji na temat II wojny światowej, począwszy od krytycznych analiz naukowych, a skończywszy na komiksach i ilustrowanych publikacjach dla najmłodszych. Twórcy książki The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics poszli własną drogą. Bazując na twardych danych statystycznych i faktach, przedstawili legendarne bitwy II wojny światowej za pomocą nietradycyjnych form przekazu.

Tytułowa arytmetyka wojny powinna budzić skojarzenie ze ścisłymi obliczeniami dotyczącymi wojny. Publikacja zawiera dokładne i bardzo wymowne zestawienia liczbowe. Dlaczego jest to ważne?

„Musimy pamiętać o liczbach, aby zilustrować skalę zaangażowanych sił i środków. Trzeba uwzględniać liczby, by rozumieć, dlaczego wydarzenia miały taki, a nie inny przebieg. W liczbach często jest wyjaśnienie rozwoju wypadków” – zaznaczył dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Bez cienia przesady można stwierdzić, że prezentowana publikacja jest przełomowa pod względem eksponowania treści historycznych. Nie jest to typowy album, lecz raczej kompendium wiedzy, w którym ważne treści łączą się z odważną, nowatorską formą. Ogółem w książce wykorzystano 129 autorskich infografik, 60 oryginalnych map, 298 archiwalnych fotografii oraz 40 rysunków broni, pojazdów i samolotów. Aby lepiej przybliżyć realia epoki, zamieszczono też reprodukcje plakatów historycznych

– Pięknie zaprojektowana i ilustrowana prezentacja głównych bitew II wojny światowej dostarcza masę informacji, w większości nowych, z polskiej perspektywy wojny, wraz z godną podziwu jasną i pouczającą relacją z szerszego ujęcia konfliktu – od Europy Zachodniej po Daleki Wschód. To doskonałe źródło dla osób badających historię tego konfliktu zbrojnego, z którego mogą się uczyć nawet specjaliści – z recenzji prof. Richarda J. Evansa.

Esencją treści albumu jest graficzna i tekstowa prezentacja 15 najważniejszych bitew na frontach II wojny światowej, łącznie z sylwetkami dowódców, profilem używanego sprzętu, a przede wszystkim – z licznymi zestawieniami statystycznymi zarówno w formie opisowej, jak i graficznej. Wiele spośród tych danych może być zaskakujących i nieoczywistych nawet dla historyków. Z kolei atrakcyjna i twórcza forma projektu graficznego książki zdecydowanie ułatwia przyswojenie treści oraz pobudza wyobraźnię odbiorcy.

– Poszczególne elementy bitewne są dla czytelnika wizualnie ekscytujące – przekazują esencję walki, którą opisują. […] Każdy odbiorca tej książki musi zrozumieć kształt i zakres II wojny światowej oraz straszliwe straty, które wywołała. Połączenie obrazów i słów wywiera potężny efekt. […] Co więcej, materiał powinien skłonić ludzi do lepszego poznania konfliktu i jego rozstrzygnięć – z recenzji prof. Richarda Overy’ego.

I właśnie synteza twórczego połączenia obrazu ze słowem była głównym założeniem autorskim opisywanego albumu. Prosty język faktów historycznych i liczb jest przy tym wymowny i sugestywny; tworzy zwartą całość i sprawia, że po książkę może sięgnąć każdy, niezależnie od wiedzy historycznej. Dzięki wydaniu publikacji w języku angielskim będą mogli z niej skorzystać czytelnicy na całym świecie.

W realizację projektu The Arithmetic of War było zaangażowanych 18 specjalistów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W efekcie powstał album składający się z 15 zasadniczych rozdziałów, których konstrukcja graficzna i tekstowa została tak zaprojektowana i zakomponowana, by dostarczyć czytelnikom jak najwięcej wiedzy i wrażeń.

W publikacji wykorzystano m.in. materiały zdjęciowe pochodzące z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics, red. Natalia Gawryluk, Karol Szejko, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk, Gdańsk 2022, ISBN 978-83-65957-43-6, ss. 148.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta "Patriotów" dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, jest nadal aktualna - pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania Wiadomości
Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania

Aktor Jerzy S. pojawił się we wtorek w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Krowodrza. Ma to związek ze zdarzeniem, do którego doszło 17 października w Krakowie. S. został przesłuchany i miał usłyszeć zarzuty z art. 178a – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Szczucie na Niemców. Znany dziennikarz GW niezadowolony z okładki Tygodnika Solidarność Wiadomości
"Szczucie na Niemców". Znany dziennikarz GW niezadowolony z okładki Tygodnika Solidarność

„Nowy niemiecki lebensraum” – taki jest tytuł nowego numeru „Tygodnika Solidarność”, którego okładka wzbudziła poruszenie w proniemieckich środowiskach w Polsce.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe