Śląsk: Pałeczka okrężnicy wykryta w sieci wodociągowej. Sanepid alarmuje: „Woda niezdatna do spożycia”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu na Śląsku poinformował w poniedziałek po południu, że w wodociągu sieciowym zaopatrującym miejscowość Lubliniec w wodę wykryto obecność bakterii grupy coli. „Woda nie nadaje się do spożycia” – alarmuje Sanepid.
Lubliniec: Pałeczka okrężnicy wykryta w sieci wodociągowej Śląsk: Pałeczka okrężnicy wykryta w sieci wodociągowej. Sanepid alarmuje: „Woda niezdatna do spożycia”
Lubliniec: Pałeczka okrężnicy wykryta w sieci wodociągowej / pixabay.com

O sprawie informuje lokalny portal lubliniec.naszemiasto.pl. Opublikowano komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublińcu, który informuje, że 21 października na terenie miasta Lubliniec zostały pobrane próbki wody do badań laboratoryjnych, z wodociągu sieciowego Lubliniec.

„Woda nie nadaje się do spożycia przez ludzi”

Przeprowadzone badania wody wykazały przekroczenie parametru mikrobiologicznego (bakterie z grupy coli 37 j.t.k. i 19 j.t.k.), co jest niezgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294)

– głosi komunikat. Poinformowano, że w związku z powyższym woda z sieci wodociągowej Lubliniec nie nadaje się do spożycia przez ludzi, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych, mycia zębów. 

Do czasu uzyskania pozytywnych wyników badań wody wodociągowej należy używać do spożycia wyłącznie wodę z bezpiecznego alternatywnego źródła, które zobowiązane zapewnić jest przedsiębiorstwo: Zarząd Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu, ul. Spokojna 2 

– głosi oświadczenie. Przypomnijmy, że woda może być używana do prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

Dalsze badania trwają

Sanepid w Lublińcu poinformował również, iż 24 października pobrano kolejne próbki wody z wodociągu sieciowego Lubliniec. Na ten moment nie są znane wyniki tych badań, ale jak tylko zostaną zakończone, sanitariat poinformuje o wynikach w stosownym komunikacie.

Jakość wody w sieci wodociągowej Lubliniec pozostaje pod wzmożonym nadzorem sanitarnym, będzie na bieżąco monitorowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublińcu do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań

– podsumowano.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną [ANALIZA] Wiadomości
Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną [ANALIZA]

Polscy piłkarze mogą zakwalifikować się do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze nawet jeśli przegrają w środę z Argentyną, ale różnicą nie większą niż trzy gole. Będzie to jednak zależało od wyniku meczu Meksyku z Arabią Saudyjską. Remis lub wygrana biało-czerwonych na pewno da im awans.

New York Times: Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd Wiadomości
"New York Times": Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd

Zachód sądził, że po upadku ZSRR wojna z użyciem artylerii i czołgów w Europie już nigdy się nie powtórzy, stąd zmniejszał zapasy broni. Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd – pisze "New York Times".

Śmierć białoruskiego ministra. Mógł zostać otruty Wiadomości
Śmierć białoruskiego ministra. "Mógł zostać otruty"

Szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej zmarł w sobotę. Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe