Pasy Judo - Rodzaje Pasów

Judo to popularna sztuka walki, która tak, jak w innych sportach ma swoje odznaczenia za osiągnięty poziom. Dzięki rozwojowi świata właściwie wszędzie możemy podjąć się nauki tej dyscypliny sportowej. Wiele osób jednak nie rozumie pewnej kwestii, która ściśle wiąże się z tym sportem. Mowa oczywiście o pasach, które otrzymujemy. Poniżej dowiecie jakie istnieją rodzaje pasów judo.
 Pasy Judo - Rodzaje Pasów
/ freepik.com

Jakie są pasy judo? - Historia sportu

Zanim przejdziemy do sprecyzowania poszczególnych pasów w sporcie, to warto, byście wiedzieli co nieco o tej konkretnej aktywności. Judo to sztuka walki, której korzenie znajdują się oczywiście w Japonii. Sama aktywność, która jest uważana za sport, została wymyślona przez Jigorō Kanō z jūjutsu. Świetnie sprawdza się w przypadku osób ruchliwych, które chcą wyzbyć się drzemiącej w nich energii.

Warto mieć na uwadze, że judo to nie tylko pewna technika, która zawiera w sobie trening fizyczny. Jest to także nauka na tle moralnym, ale i samoobrona. Z tego też względu możemy zauważyć, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni chętnie decydują się na tego typu trening. Z jakiego względu tak się dzieje? Otóż mężczyźni stawiają na wyzbycie się energii, natomiast kobiety chcą obronić się w niebezpiecznych sytuacjach.

Sport tak popularny oczywiście ma swoje własne zawody, na które często obstawia się oczekiwany wynik. W takich sytuacjach świetnym rozwiązaniem jest bonus bez depozytu. Różni bukmacherzy oferują rozmaite bonusy, które możemy otrzymać nawet za samą rejestrację w serwisie. Warto brać pod uwagę, że emocje z zawodów judo mogą zostać zwiększone przez solidną wygraną.

Rodzaje pasów judo

Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieją różne rodzaje pasów judo i zależą one od stopnia umiejętności, na jakim się znajdujemy. Im dłuższy staż, tym wyższy poziom reprezentujemy. Oczywiście każdy we własnym tempie dochodzi do konkretnych umiejętności, natomiast warto wiedzieć, na jakich zasadach przydziela się takie pasy. Zacznijmy więc od początku, czyli zasad Polskiego Związku Judo.

To na jego podstawie przydziela się pasy w naszym kraju. Istnieje 6 stopni KYU - a co za tym idzie - 6 pasów. Plasują się one w takiej kolejności:

  • 1 kyu - pas brązowy,
  • 2 kyu - pas niebieski,
  • 3 kyu - pas zielony,
  • 4 kyu - pas pomarańczowy,
  • 5 kyu - pas żółty,
  • 6 kyu - pas biały.

Powyższa lista jest ułożona od najwyższego poziomu pasa do tego najniższego. Na początku zatem otrzymuje się biały pas. Aby jednak móc go posiadać, musicie odbyć co najmniej 50 lekcji judo. W przypadku żółtego odznaczenia musicie posiadać pas biały i dodatkowo do tego odbyć kolejne 50 lekcji. Pomarańczowy pas otrzymuje się po co najmniej pół roku trenowania od otrzymania żółtego pasu.

Powinniście być również w tym momencie w trybie zawodniczym. Rodzaje pasów judo, takie jak zielony otrzymujecie po 6 miesiącach od zdobycia pomarańczowego, będąc w trybie zawodniczym. Jeśli trenujecie rekreacyjnie, to będzie to rok po jego otrzymaniu.

Jakie są pasy judo? - Zdobycie niebieskiego i brązowego pasu

Czas na omówienie kwestii, jaką jest zdobycie niebieskiego i brązowego pasa. Są to dwa najwyższe stopnie w judo. Jakie wymagania musimy zatem spełnić? Jeśli chodzi o niebieski pas, to otrzymujemy go pół roku po zielonym, jeśli jesteśmy w trybie zawodniczym. Ćwicząc judo rekreacyjnie, będziemy musieli poczekać cały rok na takie wyróżnienie.

Brązowy pas natomiast otrzymuje się pół roku po niebieskim, jeśli regularnie trenujemy i jesteśmy w trybie zawodniczym. W przypadku trenowania rekreacyjnego będzie to rok po niebieskim. Rodzaje pasów judo pozwalają na zdobycie motywacji w postaci coraz lepszego stopnia. Bez wątpienia jest to doskonały sposób na chęć do dalszego rozwoju.

 

Artykuł Sponsorowany


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA Wiadomości
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA

Janusz Waluś - polski imigrant, który spędził 28 lat w południowoafrykańskim więzieniu za zabicie blisko 30 lat temu komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid Chrisa Haniego - został w środę warunkowo zwolniony z więzienia – poinformowano w oświadczeniu ministerstwa sprawiedliwości RPA.

Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny Wiadomości
Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Ukrainę wiosną może czekać ofensywa że strony Rosji. Stwierdził także, że aktualnie brak warunków do podjęcia rozmów pokojowych.

Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

– O tym decyduje Narodowy Bank Polski, a nie rząd – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. – Mają zmasakrowany mózg – atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe