Barbara Piela po sądowym zwycięstwie w procesie z Owsiakiem: Nieprzespane noce. Lęk. Na szczęście nie jest bezkarny

Nieprzespane noce i lęk, czy ktoś nie przyjdzie spalić domu. To naprawdę cud, że wśród tych milionów odbiorców pana Owsiaka nie znalazł się psychopata i nie wymierzył „sprawiedliwości”. I ten ktoś jest uznawany w Polsce za największego filantropa i bryluje w mediach. Na szczęście nie jest bezkarny – powiedziała w rozmowie z Tysol.pl Barbara Piela, która wygrała we wtorek przed sądem z szefem WOŚP Jerzym Owsiakiem. Wyrok nie jest prawomocny.
Barbara Piela Barbara Piela po sądowym zwycięstwie w procesie z Owsiakiem: Nieprzespane noce. Lęk. Na szczęście nie jest bezkarny
Barbara Piela / fot. archiwum prywatne / YouTube - Onet News

Chodzi o spór trwający od 12 stycznia 2019 r. To właśnie wtedy Telewizja Polska wyemitowała krótki film pt. „Metoda na siema”, w którym główną rolę odgrywały plastelinowe podobizny szefa WOŚP Jerzego Owsiaka oraz byłej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został przedstawiony jako nakręcana kukiełka, pakująca do worka pieniądze ze zbiórek i powtarzająca „Hej siema”.

Barbarę Pielę pozwali zarówno Gronkiewicz-Waltz, jak i Owsiak, co ona sama uznała jako wyraz cenzury. Postępowanie zostało umorzone, ale autorka „Plastusiów” postanowiła zareagować na liczne zniesławiające ją wypowiedzi w mediach i pozwała szefa WOŚP. Owsiak oskarżył ją m.in. o antysemityzm, a także przyczynienie się do śmierci Pawła Adamowicza.

Piela wygrywa z Owsiakiem w sądzieW poniedziałek Barbara Piela przekazała, że wygrała sprawę przeciwko Jerzemu Owsiakowi.

„Wygrałam proces z Jerzym Owsiakiem! Doszło do naruszenia dóbr osobistych – na konferencji prasowej 13-4/01/19 zawarł bezpodstawne sugestie łączące mnie ze zbrodniami Auschwitz i przyczyną śmierci Pawła Adamowicza. Animacja nie miała charakteru antysemickiego. Dziękuję mecenasowi Wdowczykowi i świadkowi M. Kurce” – napisała w mediach społecznościowych.

„Przeprosiny na antenie TVN (godz. 20 każdy wtorek i czwartek przez kilka tygodni – o ile dobrze zapamiętałam), na portalu Onet Kultura i Newsweek” – dodała.

– Pan Owsiak jest zobowiązany do zamieszczenia przeprosin i zapłaty 500 zł na rzecz pani Pieli – przekazał z kolei mecenas autorki „Plastusiów” mec. Artur Wdowczyk w rozmowie z Salon24.pl.

"Na szczęście nie jest bezkarny"

– Niesamowita ulga, uczucie, że najgorsze brzemię, jakie na mnie Jerzy Owsiak wraz z mediami narzucił, zostało zdjęte. Proszę sobie wyobrazić, że ktoś o niesamowitym przebiciu i poparciu społecznym godzinę po zabójstwie P. Adamowicza, kiedy emocje sięgają zenitu i wszyscy chcą znać motywy zabójcy, zwołuje konferencję prasową i przed milionami telewidzów sugeruje, że to ja za to odpowiadam. Coś niewyobrażalnego! Tego nie da się opisać. Katastrofa dla mnie i mojej rodziny. Nieprzespane noce i lęk, czy ktoś nie przyjdzie spalić domu. To naprawdę cud, że wśród tych milionów odbiorców pana Owsiaka nie znalazł się psychopata i nie wymierzył „sprawiedliwości”. I ten ktoś jest uznawany w Polsce za największego filantropa i bryluje w mediach. Na szczęście nie jest bezkarny – powiedziała w rozmowie z Tysol.pl Barbara Piela.

Rysowniczka dodała, że „sąd wprawdzie nie uwzględnił wszystkich zarzutów pozwu – m.in. wypowiedzi J. Owsiaka na Facebooku –, ale uznał jego winę w zdecydowanie najważniej kwestii konferencji prasowych dotyczących zabójstwa Pawła Adamowicza”.

– Dodatkowo, w moim odczuciu, została mi odpięta etykieta antysemitki. Sąd stwierdził, że zarzut antysemityzmu jest wyeskalowany. Gwiazda Dawida, która pojawiła się w animacji, nie ma znaczenia negatywnego. Animacja nie ma treści nawiązującej do antysemityzmu, a łączenie plastelinowego świata ze zbrodniami w Auschwitz dalece wybiega poza standardy wyznaczone interesem społecznym – podkreśliła autorka „Plastusiów”.

– Już w mojej opinii, antysemityzm to taki taran bojowy, etykieta antysemity jest bardzo chętnie przypinana komuś, kogo chce się zniszczyć, a brakuje innych argumentów. We wszystkich moich sprawach w sądach i w prokuraturze, również w przestrzeni publicznej przez krytykujące mnie osoby, zarzut antysemityzmu był zdecydowanie najczęściej wykorzystywany. Mam nadzieję, że już nie będzie – zakończyła Barbara Piela.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomo kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej - 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe