25 października w historii naszych zmagań z Rosją i Niemcami

25 października w historii naszych zmagań z Rosją i Niemcami

Stare powiedzenie mówi, że „historia się powtarza”. Tak, to prawda. Widać to po historii Polski , która pokazuje pewną ciągłość. Widać to nawet po dzisiejszej dacie – 25 października . Jeżeli dzisiaj Polska blisko współpracuje z naszym partnerem w NATO – Turcją, zarówno militarnie (jako pierwsze państwo Paktu Północnoatlantyckiego i  Unii Europejskiej zakupiliśmy ich drony – te same, które w ostatnich miesiącach odegrały kluczową rolę w wojnie w Europie Wschodniej), jak i gospodarczo, to przecież jest to powrót do tego, co czynił przedostatni Jagiellon, król Zygmunt I Stary, który równo 502 lata temu, 25 października 1520 roku zawarł sojusz z chanem Krymu Mehmedem I Girejem. Gdy dziś mówimy o antypolskiej propagandzie w Rosji i rosyjskiej polityce imperialnej, to przecież „wszystko to już było”! Dokładnie dziś przypada 367 rocznica rosyjskiego oblężenie polskiego Lwowa, jednego z najwspanialszych miast I Rzeczypospolitej, które miało miejsce w ramach IV (sic!) wojny polsko-rosyjskiej. Także dziś – 25 października – mija 178 lat od aresztowania przez Rosjan bohaterskiego księdza Piotra Ściegiennego, który po latach trafi do nieformalnego hymnu narodowego czasów „Solidarności”: „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka. Dzielnego kapłana policja „białej Rosji” aresztowała następnego dnia po wystąpieniu na zgromadzeniu na Kielecczyźnie, we wsi Krajno i przed planowanym wybuchem antyrosyjskiego powstania chłopskiego.

Również 25 października, tyle że 1920 roku wojska polskie dowodzone przez generała Stanisława Bułak-Bałachowicza w sile 15000 żołnierzy, rozpoczęły działania przeciwko sowieckiej Armii Czerwonej, przekraczając tymczasową granicę miedzy II Rzeczpospolitą a „czerwoną Rosją”.
Jednak przecież mieliśmy historycznie, przez olbrzymią większość polskiej historii,  dwóch wrogów: jednego na Wschodzie, a drugiego na Zachodzie. I właśnie25 października to także data związana z walką Polski z Niemcami. Oto bowiem 104 lata temu Wojciech Korfanty, lider Polaków na Śląsku wystąpił w niemieckim parlamencie – Reichstagu – z żądaniem przyłączenia do odradzającego się państwa polskiego wszystkich ziem polskich z zaboru pruskiego…

Historia jest nie tylko nauczycielką życia, ale także się powtarza, wraca, pokazuje ciągłość i procesy dziejowe, dziejące się przez wieki.

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl    (25.10.2022)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości Wiadomości
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu. Za jego sprawą redaktor naczelny TVN24 musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji w kwestii sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że "cywilizowany świat go nie potrzebuje".

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. Trudno się odpowiednio przygotować Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. "Trudno się odpowiednio przygotować"

Już niedługo obejrzymy mecz Polska - Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). "Trudno się odpowiednio przygotować" - stwierdza trener biało-czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO] Wiadomości
Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO]

Od wielu miesięcy w mediach nie brakuje doniesień o pogarszającym się stanie zdrowia Władimira Putina. Według informacji, do których mieli dotrzeć dziennikarze "The Sun" rosyjski przywódca jest poważnie chory. W grę wchodzi nawet rak trzustki i prostaty, a także choroba Parkinsona.

10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość Wiadomości
10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada br. gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin Wiadomości
Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin

W wieku 96 lat z powodu białaczki i niewydolności organów zmarł w środę były przywódca Chin Jiang Zemin – poinformowały państwowe chińskie media. Był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w latach 1989-2002.

Wiadomości
Przesyłki kurierskie czy paczki pocztowe – które rozwiązanie jest lepsze? Poznaj ich zalety i wady!

Od wielu lat w Polsce kwitnie branża sprzedaży internetowej. Do jej wzrostu w ostatnim czasie przyczyniła się pandemia koronawirsua oraz wprowadzane ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów stacjonarnych. Dla wielu z nas zakupy online stały się codziennością. W naszym artykule podpowiadamy, co wybrać, jeżeli chodzi o wysyłkę zamówień – paczki kurierskie czy jednak paczki pocztowe?

Awantura w Sejmie. „Powiedziałem, żeby się nie wydzierał!” Mariusz Błaszczak starł się z Marcinem Kierwińskim [WIDEO] Wiadomości
Awantura w Sejmie. „Powiedziałem, żeby się nie wydzierał!” Mariusz Błaszczak starł się z Marcinem Kierwińskim [WIDEO]

Podczas środowego posiedzenia Sejmu nie brakowało burzliwych emocji. Polityk KO Marcin Kierwiński złożył wniosek formalny o przerwę w obradach, zwołanie Konwentu Seniorów oraz uzupełnienie porządku obrad. Chodzi o informacje ministra obrony narodowej w sprawie przekazania Polsce przez Niemców zestawów Patriot.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe